איזנקוט: "לא צריך לרוקן מחסנית על נערה עם מספריים"

בשיחה עם תלמידי תיכון בבת ים התייחס הרמטכ"ל להתמודדות עם גל הטרור וגם לחזית הצפונית: "חיזבאללה הוא בעל היכולת המשמעותית ביותר סביב מדינת ישראל"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, סייר הבוקר (רביעי) בבת ים ונפגש עם תלמידי תיכון בהיכל התרבות העירוני. במהלך המפגש התייחס איזנקוט לאירועי הטרור האחרונים ואמר כי "תופעת הטרור מלווה את החברה הישראלית לאורך שנים, והייתה סכינאות גם לפני שנים. זה יכול להיות בתל אביב, בעתניאל או באריאל. אנחנו רואים השפעות הדדיות בין מה שקורה במזרח התיכון עם דאעש, לבין מה שקורה אצלנו".

בשלב שבו תלמידי התיכון שאלו את הרמטכ"ל שאלות, ביקש אחד מהתלמידים מהרמטכ"ל להתייחס להוראות הפתיחה באש, שלטענתו מסכנות את החיילים. איזנקוט השיב כי אלו מספקות ונכונות, וטען כי "צה"ל לא יכול לדבר בסיסמאות, כמו 'הבא להורגך השכם להורגו'. אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". לדבריו, חייל יכול לפעול רק במידה ויש סכנת חיים, וכי דווקא באזור יהודה ושומרון, בסביבה אזרחית, המציאות יותר מורכבת.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט בבת ים, הבוקרצילום: דובר צה"ל

  הרמטכ"ל התייחס גם ליכולות חיזבאללה ואמר כי הוא בעל היכולת המשמעותית ביותר סביב מדינת ישראל. "אנחנו פוגשים פעם בשבוע בהופעה שבועית בטלוויזיה את חסן נסראללה", ציין איזנקוט, "את כל היכולת של חיזבאללה הוא בונה בסביבה כפרית, כדי לפתח מאזן אסטרטגי מול מדינת ישראל. יחד עם זה, צה"ל מצליח לממש הרתעה. בעשור האחרון חזית לבנון היא חזית שקטה".

  אתמול איים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לפגוע במיכלי הגז בחיפה בעימות עתידי עם ישראל. בנאום מביירות טען נסראללה כי "הישראלים מודעים לכך שיש להם נקודות תורפה ומעריכים שהנזק מפגיעה במתקני הגז בחיפה שווה בעוצמתו לפצצה אטומית".

  גורמים בכירים במשטרת ירושלים הגיבו הערב על דבריו של איזנקוט לגבי סיכול הפיגועים בגל הטרור הנוכחי ואמרו לערוץ 10: "שוטרים שלנו מאומנים ומיומנים לסכל את האיומים בדרך הטובה ביותר, כשיש אפשרות זה נעשה מבלי לירות. ההחלטה מתקבלת בשבריר שניה ולא מתוך חדר ממוזג של מישהו שיושב מהצד. נדמה שהאמירה של איזנקוט נעשתה ללא הרבה מחשבה", אמרו. הגורמים הוסיפו כי "אפשר להזכיר את המקרה בו יהודי נורה למוות בשכונת רוממה בירושלים כשנחשד כמחבל. הירי הזה בוצע על ידי חיילים".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ