יעלון מגבה את איזנקוט: "אסור שחושינו יקהו והאצבע תהיה קלה על ההדק"

אתמול אמר הרמטכ"ל כי "צה"ל לא יכול לדבר בסיסמאות כמו הבא להורגך השכם להורגו" - וספג ביקורת מח"כים בבית היהודי. היום זכה לגיבוי מיעלון: "אסור שנשתולל כי הדם רותח"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שר הביטחון משה יעלון גיבה היום (חמישי) את הדברים שאמר אתמול הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, על הוראות הפתיחה באש. זאת לאחר שהדברים זכו לביקורת מצד ח"כים בבית היהודי.

"אני מגבה לחלוטין את מה שאמר הרמטכ"ל", אמר יעלון. "אסור שחושינו יקהו והאצבע תהיה קלה על ההדק. אסור שנאבד את צלמנו ונשתולל כי הדם רותח. צריך לפעול בקור רוח ובשיקול דעת. בלי פגיעה בחפים מפשע. אוי לנו אם לא נשמור על כך, גם כחיילים, כשוטרים וגם כבני אדם. לנצח ולהישאר בני אדם".

יעלון, השבוע. "אסור שנאבד את צלמנו ונשתולל כי הדם רותח" צילום: אריאל חרמוני / משר

יעלון אמר את הדברים בכנס מנהיגות במכללה האקדמית תל חי לזכר רס"ן איתן בלחסן - מפקד סיירת הצנחנים שנהרג ב-1999 בתקרית עם חיזבאללה בדרום לבנון. הוא הוסיף כי "כמו שהכרענו את המלחמות הקודמות גם את הגל הזה נכריע. אבל זה לא זבנג וגמרנו".

אתמול נפגש הרמטכ"ל איזנקוט עם תלמידים בבת ים. אחד מהם ביקש ממנו להתייחס להוראות הפתיחה באש, שלטענתו מסכנות את החיילים. איזנקוט השיב כי ההוראות מספקות ונכונות, וטען כי "צה"ל לא יכול לדבר בסיסמאות, כמו 'הבא להורגך השכם להורגו'. אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". לדבריו, חייל יכול לפעול רק במידה ויש סכנת חיים, וכי דווקא באזור יהודה ושומרון, בסביבה אזרחית, המציאות יותר מורכבת.

הח"כים מוטי יוגב ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי מתחו ביקורת על הרמטכ"ל בעקבות הדברים. "להציג את 'הקם להורגך השכם להורגו' כסיסמא חלולה שצה"ל לא יכול להתקיים על פיה, לצערי הרב, זה זלזול באחד מהערכים המוסריים שהעם היהודי הנחיל לכל העולם", אמר סמוטריץ' בריאיון לגלי צה"ל. "כשהרמטכ"ל מזלזל במושג כל כך טריוויאלי הוא פשוט מציג עולם ערכים מעוות".

יוגב כתב בפייסבוק כי "אני מסכים עם הרמטכ"ל שלא צריך לרוקן מחסנית שלמה על מחבלת עם מספריים שכוונתה להרוג אך מאידך צריך לוודא, כן שהבא להרגך השכם להורגו... זו לא סיסמא, ביטוי זה של הרמטכ"ל היה טעות ולא ראוי. נכון לרמטכ"ל שיחזור בו מדבריו ושלא יובן מדבריו זלזול במקורות ישראל עליהם אנו נשענים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ