גילי כהן
גילי כהן

גורמים בצה"ל הודיעו היום (שני) כי נהלי נשיאת הנשק בחטיבת הנח"ל ייבחנו בידי מפקדה בעקבות פיגוע הדקירה בשער בנימין בו נהרג סמ"ר טוביה ינאי ויסמן. זאת, לאחר שבהתאם להנחיות מפקדיו יצא לוחם החטיבה לחופשה ללא נשקו האישי.

ויסמן נהרג ביום חמישי האחרון בפיגוע בסניף רשת רמי לוי באזור התעשייה שבשער בנימין. חבריו של ויסמן טענו כי הוא ביקש ממפקדיו בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל לצאת עם נשק, אך אלו לא אישרו את הבקשה.

ינאי טוביה ויסמן

מפקד החטיבה, אל"ם עמוס הכהן, יפתח בתחקיר בו ייבחנו נהלי נשיאת הנשק והיציאה עמו בכלל, וכן את המקרה הספציפי שהביא לכך שויסמן יצא ללא נשקו. לדברי הצבא, התחקיר בעניין נשיאת הנשק נפתח "בעקבות טענות שעלו בימים האחרונים". עוד נמסר כי "צה"ל משתתף בצער המשפחה, וימשיך ללוותה".

הבחינה שיערוך מפקד חטיבת הנח"ל נוגעת רק ליחידתו, ובשלב זה לא גורפת לכלל הצבא. לפי המדיניות הצבאית, חיילים בשלבים שונים של הכשרתם ושירותם הצבאי לרוב לא יוצאים עם כלי הנשק שלהם, הן בשל החשש כי אלו יגנבו, והן מחשש כי ישמשו להתאבדות.

בשנת 2006 הוחלט לצמצם באופן ניכר את מספר החיילים שמורשים לצאת עם נשק לבתיהם בשל השימוש הניכר בכלי ירייה אצל חיילים מתאבדים. במחקר שנערך בצבא על-ידי ד"ר קרן גינת - אז סא"ל וכיום אל"ם, העומדת בראש המחלקה לבריאת הנפש, נמצא כי הוראה זו הביאה לירידה של 40 אחוזים במספר ההתאבדויות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ