אופק בוכריס הוא התת אלוף שחשוד בסדרת מעשי אונס וסדום בחיילת

אופק בוכריס, לשעבר מח"ט גולני, נפצע קשה ב"חומת מגן" וזכה בצל"ש רמטכ"ל. הקצין הבכיר עמד בראש המכללה לפיקוד ומטה ויועד לתפקיד ראש חטיבת המבצעים. הוא מכחיש שקיים יחסי מין עם פקודתו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תת-אלוף אופק בוכריס, ב-2010
אופק בוכריס, ב-2010צילום: איציק בן מלכי
גילי כהן
גילי כהן

תת-אלוף אופק בוכריס הוא קצין צה"ל שהושעה בשל חשד לעבירות מין בחיילת ששרתה תחת פיקודו לפני ארבע שנים – כך הותר הערב (שלישי) לפרסום. בוכריס חשוד בעבירות מין חמורות בהן חמישה מקרי אונס, מעשים מגונים ומעשי סדום לאורך תקופה ממושכת. בוכריס טוען כי לא קיים עם החיילת יחסי מין.

בוכריס, בן 47, הוא מפקד המכללה לפיקוד ולמטה שסיים את תפקידו בימים האחרונים ועתיד היה להתמנות בעוד כמה ימים לראש חטיבת המבצעים של צה"ל. קודם לכן היה מפקד אוגדת הבשן, מפקד חטיבת גולני ופיקד על יחידות וגדודים שונים. ב-2002 קיבל בוכריס את צל"ש הרמטכ"ל על תפקודו כמפקד גדוד 51 בגולני בזמן מבצע "חומת מגן" באינתיפאדה השנייה, אז נפצע קשה מארבעה קליעים בלחימה בשכם. אחרי תהליך שיקום ארוך הוא חזר לכשירות והתמנה למפקד גדוד אגוז. בוכריס, נשוי ואב לשישה, מתגורר ביישוב קהילתי-דתי בגליל.

הערב התקיים דיון בעניינו של בוכריס בבית הדין הצבאי המיוחד בקריה בתל אביב, בו הציג עורך דינו בדיקת פוליגרף שערך אתמול. לדברי עורך הדין, עודד סבוראי, "החקירה הזו תפסה אותו בהפתעה, שלא לומר בתדהמה, לפני יומיים. הוא עומת עם טענתה של חיילת אחת לשעבר, לפיה הוא קיים עמה יחסי מין תוך ניצול מרותו כלפיה. הוא מכחיש את הטענה מכל וכל". סבוראי, שמייצג את בוכריס יחד עם רב-סרן עדי אייזנר מהסנגרויה הצבאית, הוסיף: "אין לו מושג מדוע החיילת טוענת את אשר היא טוענת. הקצין הבכיר סומך ידיו על חקירת מצ"ח, מקווה שהיא תמוצה במהרה ומשוכנע שעם סיומה, הוא ישוב לעשייה הביטחונית החשובה לה הוא מקדיש את חייו".

בתביעה הצבאית ביקשו לפרסם את שמו של בוכריס, בטענה כי מדובר בעבירות מין חמורות, "כשהעניין הציבורי הוא מעבר לכך שהן מבוצעות כלפי פקודה ישירה (של הקצין), בפער של דרגות ומעמד". אלוף-משנה שרון זגגי-פנחס, התובעת הצבאית הראשית, הוסיפה כי "לא בקלות אנחנו מבקשים לחשוף שמו של חשוד, אלא תוך שקילת כלל השיקולים. יש פה שיקולים ציבוריים משמעותיים, שגוברים על הנזק (שייגרם לקצין)". במקביל, ביקשה התביעה לאסור את פרסום שם המתלוננת ו"ככל שיהיו מתלוננות נוספות, גם את שמן".

בסנגוריה הצבאית טענו כי לקראת כניסתו לתפקיד החדש, עבר הקצין בדיקת פוליגרף מטעם מחלקת ביטחון מידע של צה"ל לצורך סיווגו הביטחוני. לטענתם, הבדיקה כללה שאלות הנוגעות "לנושאים אלו", אך עורך הדין לא פירט מהן השאלות שנשאל הקצין. בתביעה הצבאית טוענים כי יש לייחס לבדיקות הפוליגרף שעבר משקל נמוך. זאת, מאחר ובבדיקה של מחלקת ביטחון מידע אין מדובר בבדיקה לצורך פלילי, ואילו הבדיקה השנייה נעשתה על ידי גורמים פרטיים והוא לא נדרש למסור אותה.

השופטת אלוף-משנה מאיה הלר הצדיקה הערב את פרסום פרטיו של בוכריס בצורך לאתר מתלוננות נוספות. לדברי השופטת, "נאספו ראיות שיש בהן בכדי לבסס חשדות נגד הקצין". סניגוריו של הקצין הבכיר ביקשו תחילה לערער על החלטת השופטת ולכן הוארך איסור פרסום פרטיו, אולם בהמשך החליטו שלא לערער ושמו של בוכריס נחשף.

עורכת הדין של החיילת לשעבר טוענת כי גרסתו של הקצין צפויה, מאחר וגם אם היה מודה בקיום רומן בהסכמה, היה הדבר נחשב לבעילה אסורה תוך ניצול יחסי מרות. לדברי עורכת הדין אביטל בן-נון, לאחר טיפול בו נמצאת המתלוננת מזה תקופה, היא אזרה אומץ כדי להגיש תלונה בנושא. "אין לה סיבה לעבור את הסיוט הזה אלמלא הדברים היו האמת לאמיתה", אמרה בשיחה עם "הארץ". "הגרסה שלו לא מפתיעה אותנו. היה ברור שהוא יכחיש, כי גם הטענה שהיה רומן בהסכמה זה בעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות". היא הוסיפה כי החיילת המשוחררת הסכימה לעבור בדיקת פוליגרף, וכן לערוך עימות עם התת-אלוף.

עו"ד בן-נון טענה כי "לפני שכל הציבור מתחיל לספר איזה קצין מוערך הוא, ושמדובר בגיבור ישראל - זה לא מהווה ערובה להתנהגותו בחדרי חדרים. מה שרלוונטי הוא שיש כאן ילדה, בת 18.5, 19, שנוצלה על ידי אדם שהעריכה, בפער גילאים כל כך מובנה - וזה העניין. אנשים שולחים את הבנות שלהם לצבא, והם צריכים לדעת שזה מקום בטוח, ולא מקום שינצלו את הפער הזה לסיפוק תאוות אישיות".

חקירת מצ"ח בנושא נפתחה שלשום לאחר שחיילת משוחררת התלוננה כי בוכריס ביצע בה עבירות מין לפני כארבע שנים, כאשר היו ביניהם יחסי מרות, והקצין נחקר. בעקבות הדברים, החליט אמש סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, להשעות את בוכריס עד להתקדמות החקירה. עם זאת, בשלב זה לא הוחלט לבטל את מינויו העתידי של הקצין, הנחשב למרכזי ביותר בצבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ