נתניהו תקף את חד"ש ובל"ד אחרי ההודעות בעניין חיזבאללה: "נפלתם על השכל?"

לדברי רה"מ, "יש שינויים גדולים בעולם הערבי, גם אם לא הגיעו לחלקים מסוימים של הכנסת". השר כץ פנה לוועדת האתיקה בבקשה לבחון את הגינויים של הסיעות הערביות

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (שני) את הודעות הגינוי של בל"ד וחד"ש להכרזת סעודיה ומדינות המפרץ על חיזבאללה כארגון טרור. "אתם אזרחי המדינה - נפלתם על השכל?", אמר.

נתניהו, שדיבר בדיון שיזמה האופוזיציה במליאת הכנסת בנושא הנסיגה במעמדה הבינלאומי של ישראל, אמר כי "זו התפתחות חשובה ביותר, אפילו מדהימה. אבל מה שיותר מדהים הוא ששתי מפלגות כאן בכנסת גינו את ההחלטה הזו של מדינות המפרץ. אני רוצה להגיד לכם – אתם אזרחי המדינה, בתוך המדינה, אתם נפלתם על השכל? סליחה על הביטוי. אתם מגנים את מדינות המפרץ שמכריזות על חיזבאללה כארגון טרור?".

נתניהו הוסיף: "יש שינויים גדולים בעולם הערבי, גם אם לא הגיעו לחלקים מסוימים של הכנסת, ואני יכול להגיד שמדינות רבות מבינות יותר מתמיד שישראל איננה האויבת שלהן. היא ניצבת לצדן במאבק שלהן מול דאעש. במגעים חדשים אלו יש להערכתי פוטנציאל גדול לשינוי המציאות המדינית באזור. הם נותנים תקוה לעתיד טוב יותר לכל עמי המזרח התיכון. אני מקווה שהקשרים הללו יתרמו ליחסים שלנו עם הפלסטינים, או לפחות אותם פלסטינים שרוצים לחיות אתנו בשלום".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, פנה לוועדת האתיקה בכנסת בבקשה לבדוק את הגינוי של שתי הסיעות הערביות. "מפלגות בל"ד וחד"ש מגנות את החלטת סעודיה ומדינות המפרץ להכריז על החיזבאללה כעל ארגון טרור, 'כי זה עלול לשרת את מדינת ישראל'. פשוט לא יאומן שחברים בכנסת ישראל מחבלים באינטרס הישראלי", אמר כץ. הוא הוסיף: "איימן עודה וג'מאל זחאלקה - הצטרפו אל עזמי בשארה בקטאר (או בסוריה) - שם מקומם של בוגדים במדינה".

חברי הכנסת זועבי, זחאלקה ועודה, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

גם ח"כ אורן חזן (הליכוד) פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד בל"ד וחד"ש. לדבריו, "המפלגות הערביות חותרות באופן יומיומי נגד מדינת ישראל ומביעות באופן גלוי את תמיכתן בארגוני טרור ובעידוד מעשי רצח של חפים מפשע במקום להתעסק במה שלשמו נבחרו - הציבור הערבי בעל אזרחות ישראלית".

הערב פרסמה חד"ש הודעה נוספת, בתגובה למה שהגדירה "מסע השמצות והסתה". בהודעה כתבו חברי המפלגה: "בינינו לבין חיזבאללה, ארגון צבאי דתי ופונדמנטליסטי, יש מרחק עצום, אידיאולוגית וערכית. בניגוד לרמזים של נתניהו, תמיד התנגדנו ונתנגד לפגיעה באזרחים — בכל המדינות באזור, מכל הלאומים ומכל העדות והדתות". במפלגה תקפו את הממשלה על ההתקרבות המסתמנת בין ישראל וסעודיה. "מוזר לראות באותה עמדה את נתניהו ואת סעודיה", הוסיפה ההודעה. "מי שחייב הסברים לציבור הוא דווקא מי שמתחבר לבית המלוכה הסעודי, העומד מאחורי דאעש והתנועות הסלפיות הקיצוניות שהפכו את סוריה ועיראק לגיהנום ומאיימות על המזרח התיכון כולו".

בל"ד וחד"ש, המשתייכות לרשימה המשותפת, גינו את החלטת מועצת מדינות המפרץ הפרסי והליגה הערבית להכריז על חיזבאללה כארגון טרור. ההודעה של חד"ש ומק"י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) פורסמה בסוף השבוע ובה תקפו המפלגות בחריפות את מדינות המפרץ ואת בית המלוכה הסעודי. גם בל"ד פרסמה אתמול הודעת גינוי דומה, אולם זו כללה ביקורת על חיזבאללה ועל מעורבותו בסוריה. ההודעה פורסמה בנפרד מחד"ש בגלל חילוקי דעות בין המפלגות, וכן בגלל אי הסכמה גם בין חברי בל"ד. הפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית ותע"ל, השייכות גם כן לרשימה המשותפת, לא פרסמו עמדתן בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ