ביידן: לא ניתן לעצור את האלימות רק באמצעות שימוש בכוח‎

סגן נשיא ארה"ב מתח קודם לכן ביקורת על עבאס שלא גינה את הפיגועים. נתניהו: "לא רק שעבאס מסרב לגנות את התקפות הטרור האלה, מפלגת הפתח שלו למעשה שיבחה אותן"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שנפגש הבוקר (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, מתח ביקורת על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) על רקע העובדה שלא גינה את הפיגועים שהתרחשו אתמול. "הרשו לי לומר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים", הדגיש ביידן, "ארה"ב מגנה את המעשים האלה ואת חוסר היכולת לגנות אותם. זה לא יכול להפוך לדרך פעולה מקובלת. לא יכול להיות שאנשים מתורבתים יראו בכך דרך מקובלת להתנהג. זה בלתי נסבל במאה ה-21. ארה"ב עומדת בעוצמה לצדה של ישראל ולצד זכותה להגן על עצמה".

בצהריים נפגש ביידן עם הנשיא ריבלין. בהצהרות בפתח הפגישה אמר כי יש לעצור את האלימות, אבל הוסיף כי "אי אפשר ולא ניתן יהיה לעשות זאת רק באמצעות כוח פיזי"‎.

ביידן ונתניהו יצאו לכתבים אחרי פגישה בת שעה שאת חלקה קיימו יחד עם רעיותיהם ואת חלקה האחר בארבע עיניים. "אני מעריך את הגינוי החריף שפרסמת לטרור", אמר נתניהו לביידן במהלך ההצהרות המשותפות. "שום דבר לא מהווה הצדקה להתקפות האלה. לצערי, לא רק שהנשיא עבאס מסרב לגנות את התקפות הטרור האלה, מפלגת הפתח שלו למעשה שיבחה את רוצחו של האזרח האמריקאי וכינתה אותו קדוש וגיבור. זה לא בסדר. חוסר היכולת לגנות טרור צריך לזכות לגינוי בפני עצמו מצד כל הקהילה הבינלאומית".

ביידן סיפר כי אשתו ונכדיו אכלו ארוחת ערב על חוף הים של יפו בזמן הפיגוע. הוא הוסיף כי רצה אתמול ללכת ולבקר את האמריקאים שנפצעו בפיגוע ואת בני משפחותיהם בבית החולים אבל כשאנשיו בדקו את הנושא הם הבינו שזה לא יתאפשר.

בני הזוג נתניהו עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, הבוקרצילום: עמוס בן גרשום / לע"

במסיבת העיתונאים אמר נתניהו כי למרות גל הטרור, יש בתקופה זו הזדמנויות גדולות בדמות העמקת הקשרים בין ישראל למדינות ערב המתונות. "זה יגביר את היציבות באזור", אמר נתניהו. ביידן חיזק את דבריו וציין כי הגיע לישראל מאיחוד האמירויות ומחר יבקר בירדן והוא חש כי מדינות האזור יותר בשלות לשלום עם ישראל משהיו לפני כמה שנים, בגלל האויבים המשותפים.

"אם הייתם מדברים עם אנשים באזור לפני ארבע שנים לגבי מדינות ערביות שיעשו שלום עם ישראל, הם היו אומרים לכם שאין סיכוי", ציין ביידן. "היום יש הרבה דיבורים על כך. אני חושב שיש כאן אפשרויות. לחבר'ה האלה (מדינות ערב, ב"ר) היתה התגלות. הם הבינו שהם מעדיפים להיות בקרבתכם מאשר בקרבת דאעש. אם אנחנו נהיה חכמים וברי מזל, בשנה הקרובה ניתן יהיה להשיג התקדמות אמיתית, אבל כדי להשיג זאת יהיה צורך לקחת סיכונים".

ביידן הוסיף כי הדרך היחידה לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית היא לשבור את הסטטוס-קוו בכל הנוגע לפתרון שתי המדינות. הוא הדגיש כי ארה"ב קוראת לשני הצדדים לנקוט בצעדים כדי לשמר את החזון של שתי מדינות לשני עמים. ביידן הדגיש כי קודם כל הטרור חייב להיפסק וקרא לכל הצדדים לפעול להשבת הרגיעה על כנה כדי שאנשים יוכלו לחיות ללא פחד.

סגן הנשיא האמריקאי הגיע הבוקר לבית ראש הממשלה עם רעייתו ג'יל, והשניים התקבלו בכניסה על ידי נתניהו ורעייתו שרה. סגן הנשיא איחר לפגישה בחצי שעה והתנצל בפני ראש הממשלה על האיחור. עוד לפני הפגישה, אמר ראש הממשלה בתשובה לשאלת כתבים על השלמת גדר ההפרדה סביב ירושלים ודרום הר חברון כי "יהיה זמן לדבר על זה, אבל יותר חשוב - יהיה זמן לעשות את זה"

סגן נשיא ארה"ב, שהגיע לארץ אתמול לביקור בן יומיים, נפגש הערב גם עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ברמאללה. לאחר פגישותיו בירושלים וברמאללה צפוי ביידן להמשיך לירדן.

ביידן צפוי היה לדון עם נתניהו בהסכם הסיוע הביטחוני האמריקאי לישראל לעשור הקרוב. לפני הביקור, בין הצדדים עדיין נותרו מחלוקות לגבי גובה המענק השנתי שארה"ב תתן לישראל. ראש הממשלה הוא זה שיזם את ביקורו של ביידן בישראל, והוא קיווה להיעזר בסגן הנשיא כדי לשכנע את הנשיא ברק אובמה להגדיל את היקף הסיוע שישראל תקבל במסגרת ההסכם הביטחוני. במסגרת ההסכם הנוכחי מקבלת ישראל כשלושה מיליארד דולר בממוצע מדי שנה. נתניהו שואף להגדיל את הסכום לארבעה מיליארד דולר בממוצע בשנה במסגרת ההסכם החדש.

אתמול נפגש ביידן עם הנשיא לשעבר שמעון פרס במרכז פרס לשלום ביפו, בזמן שהתרחש לא רחוק משם הפיגוע בטיילת בו נרצח תייר אמריקאי ונפצעו 11 בני אדם נוספים. במהלך הפגישה נכנס אחד מעוזריו של פרס לחדר ועדכן על הפיגוע. ביידן, שלפי אחד מהנוכחים בפגישה היה מזועזע, ביקש לשמוע את כל הפרטים. באותה שעה לא ידע עוד ביידן כי זמן קצר לאחר מכן יתברר שההרוג בפיגוע הוא אזרח ארה"ב. אחרי הפגישה פרסם הודעה, בה נאמר כי הוא "מגנה באופן החזק ביותר את המתקפה האכזרית שאירעה ביפו. אין הצדקה לפעולת טרור כזו". ביידן הביע את צערו על מותו של התייר האמריקאי ואיחל החלמה מהירה לפצועים.

זהו ביקורו השלישי של ביידן בישראל מאז כניסתו לתפקיד סגן נשיא ארה"ב לפני שבע שנים. בביקור הראשון במארס 2010 נוצר משבר דיפלומטי חריף בין ישראל לארה"ב על רקע החלטה לקדם תוכניות בנייה בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק בירושלים, שהתפרסמה תוך כדי הביקור. ביידן הגיע שנית לישראל כדי להשתתף בהלווייתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון בינואר 2014.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ