פרשנות |

האשמת "שוברים שתיקה" בבגידה: יעלון הורג את השליח

הדרך היחידה להתמודד עם ממצאי הארגון היא להסיט את הדיון מהפשעים בשטחים אל הלגיטימיות שלו. דבריו של שר הביטחון מעידים עד כמה הטקטיקה הזו מצליחה

אייל גרוס
אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל גרוס
אייל גרוס

האשמתו של שר הביטחון משה יעלון את "שוברים שתיקה" בבגידה, כמו גם קריאתו הקודמת לפתוח בחקירה נגד הארגון, היא שלב נוסף בטקטיקת "להרוג את השליח" כלפי מי שחושפים את פשעי הכיבוש. אי אפשר לנתק אותה מיוזמות שונות כמו חוק הסימון המכוון נגד עמותות מבית היוצר של איילת שקד וקמפיין ה"שתולים" של אם תרצו, לכולם יעד אחד: הסטת הדיון מהעוולות שחושפים ארגונים כמו שוברים שתיקה לדיון בארגונים עצמם, הלגיטימיות שלהם, מימונם ודרכי פעולתם. הצלחת הטקטיקה הזו מתבטאת בכך שאפשר להניח שהרבה יותר אנשים נחשפו לחומרים שסיפק ארגון הימין "עד כאן" לערוץ 2 בנושא שוברים שתיקה מאשר לעדויות של הארגון.

מי שקראו את הדו"ח של שוברים שתיקה על מבצע צוק איתן שהתפרסם במאי 2015, נחשפו לעדויות שעזרו להבין את המספר הגדול של הרוגים אזרחים מקרב האוכלוסייה הפלסטינית בעזה. בדו"ח מצוטט חייל מיחידת הנדסה שפעל בעיר עזה, שמספר כי "ההנחיות זה לירות קודם כל. כל מי שאתה מזהה, יש נשק, אין נשק... ירי על מנת להרוג. זאת הנחיה מפורשת". לדברי אותו חייל, קצין אמר שהוא יודע ש"עלול להיות הרג של חפים מפשע, אבל אתם... צריכים לירות בלי לחשוב". חייל בדרגת סמ"ר מיחידת שריון הוסיף כי "אפשר לירות לכל מקום כמעט בחופשיות. מקסימום", המשיך, "אם ישאלו למה ירינו, נאמר שהיתה נקודה חשודה". קצין מיחידת חי"ר סיפר שהחיילים ירו ארטילריה לעבר מטרה מסוימת אף שצפו פגיעה באזרחים בהיקף גבוה. כשנשאל בעדויות חייל חי"ר האם חשוד צריך להיות חמוש או עם משקפת, הוא השיב "נראה לי שהוא פשוט צריך להיות שם". כשנשאל מה זה לפתוח באש, הוא ענה: "ירי על מנת להרוג". "אין שום אדם שהוא בלתי מעורב", הוסיף.

איור: עמוס בידרמן

אין בכוונתי בטור זה להפריך את הטענות שנחשפו כביכול נגד שוברים שתיקה - רביב דרוקר עשה זאת בבלוג שלו ועמד על הלגיטימיות של השאלות ששואלים אנשי הארגון, הן כשאלות רלוונטיות לעבודת הארגון והן כשאלות שנדרשות לצורך אימות פרטים. כדברי דרוקר, המבחן הקובע הוא מה פורסם ולא מה נשאל, ושום דבר שלא צריך להיות מפורסם לא פורסם. למיטב ידיעתי, איש גם לא הפריך מעולם עדות של שוברים שתיקה ולא הוטל צל על אמינות הפרסומים. "עדויות" מפוברקות של מתחזים, כולל ח"כ אורן חזן, מעולם לא פורסמו כי נמצאו לא אמינות.

אין בכוונתי גם להסביר מדוע השימוש במלה בגידה בפי יעלון חמור הן ציבורית והן משפטית. לעשות את כל אלו יהיה לשחק לידי הטקטיקה של "להרוג את השליח". לעשות זאת יהיה לשחק לידי העובדה שבמקום לדבר על מה שנחשף על ידי שוברים שתיקה, אנו מדברים על הארגון. להבאת המצב לידי כך שותפים כמובן לא רק יעלון, אלא גם ח"כים שמציגים עצמם כאנשי "מרכז" או "שמאל-מרכז", כמו יאיר לפיד ואיציק שמולי. אך שותפים לכך גם כלי תקשורת כמו ערוץ 2, שבמקום להקדיש את מרצם לדרישת תשובות על הדברים שנחשפים בדו"חות של שוברים שתיקה, תורמים למחול השדים נגד הארגון.

בסיכומו של דבר, אחראית ממשלת ישראל לכיבוש שהוא בן כמעט יובל שנים, השולל זכויות בסיסיות ממיליוני פלסטינים, לאובדן חיים של פלסטינים רבים ולנישולם היומיומי מקרקע, ממים ומשלטון החוק. וזה עוד לפני שדיברנו על האסון שהמצב הזה מביא על אזרחי ישראל. העובדה שבמקום לעסוק באי-הלגיטימיות של משטר זה אנו עוסקים בשאלה האם שאלה מסוימת ששאל תחקירן שוברים שתיקה רלוונטית לעבודת הארגון או לא, והעובדה ששר הביטחון של ממשלת ישראל, במקום לתת דין וחשבון על הפשעים שמתבצעים בשטחים שהוא כשר הביטחון אחראי להם, מעז להאשים את הארגון בבגידה - מעידה עד כמה הצליחה הטקטיקה של להרוג את השליח.

נראה שטקטיקה זו היא הדרך היחידה להתמודד עם התמונה העגומה ששוברים שתיקה, כמו גם ארגונים אחרים, מציבים מולנו כמראה. על כן אנו עדים להסטת הדיון מהביקורת ומהפרות זכויות האדם אל דיון בשליח, תוך כדי ניסיונות דה-לגיטימציה של ארגוני זכויות האדם ואגב כך הכחשה של פגיעות בזכויות אדם שנעשות בייחוד בהקשר של הכיבוש. זאת, במטרה להמשיך בפגיעות אלו תוך ניסיון למנוע דיון ציבורי עליהן ויצירת דעת קהל שלא תמחה עליהן ולצד הניסיון להשתיק או לפחות לייצר אפקט מצנן, שמטרתו לנסות ולהרתיע את ארגוני זכויות האדם מלפעול ומלהמשיך לשבור את השתיקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"