משפחתו של הפלסטיני שדקר חייל ונורה למוות: לא סומכים על ישראל שתעשה צדק

לדברי קרוב משפחתו של עבד אל-פתאח א-שריף, ישראל עדיין מחזיקה בגופתו ומסרבת לנוכחות פתולוג פלסטיני בנתיחה. מקור צבאי: עוד לפני שהחייל הגיע למקום, קצין וידא שאין חגורת נפץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בני משפחתו של עבד אל-פתאח א-שריף, הפלסטיני שדקר חייל צה"ל ולאחר שנפצע נורה למוות בידי חייל אחר בתל רומידה בחברון שלשום (חמישי) טוענים כי ישראל מדירה אותם מחקירת המקרה. הם טוענים כי ישראל סירבה לבקשתם להשתתפות פתולוג פלסטיני בניתוח שלאחר המוות וכי טרם קיבלו פרטים על האירוע מגורם ישראלי רשמי. בתוך כך, מקור בצה"ל שהתייחס לחקירת האירוע אמר כי אחד ממפקדי המחלקות שהיה במקום וידא שאין על המחבלים חומר נפץ לאחר הפיגוע - עוד לפני שהחייל היורה הגיע לשם.

ראאד א-שריף בן דודו של ההרוג אמר ל"הארץ" כי גופתו של עבד אל-פתאח עדיין מוחזקת על ידי ישראל והמשפחה מחכה לעדכון ממינהלת התיאום והקישור הפלסטיני לגבי מועד מסירת הגופה. "לא קיבלנו שום מידע ולא יודעים אם היתה נתיחה או לא. מה שמעניין אותנו עכשיו זה לקבל את הגופה לקבורה", אמר. ממתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "הוצע למשפחה לצרף פתולוג פלסטיני כמשקיף מטעמם, אך הם סירבו".

במשפחה לא התרשמו ממעצר החייל, החשוד ברצח, או מהאפשרות שייענש בחומרה. "אנחנו לא יכולים לבנות על זה, בסופו של דבר אותו חייל עומד למשפט באותה מערכת ששלחה אותו לחברון", אמר א-שריף. "זה כאילו הנאשם והשופט באותו צד, אי אפשר לבנות על מערכת משפטית שאין לה עצמאות. כבר שומעים את התגובות הרבות של קצינים, חיילים ופוליטיקאיים ישראלים שתומכים בחייל ובמעשה שלו".

בתקשורת הפלסטינית הבליטו את האירוע לאורך סוף השבוע וציינו כי התקרית מוכיחה את הטענה הפלסטינית בגין הוצאתם להורג של צעירים פלסטינים על ידי אנשי הביטחון הישראלים. עוד נאמר כי המקרה של א-שריף קיבל חשיפה רק בגלל שתועד וכי יש מקום לפתוח בחקירה חיצונית על ידי גורמים בינלאומיים, ולא להסתפק בזו של ישראל.

במקביל, בחברון התקיימה אחר הצהריים הלוויתו של רמזי אלקסראווי, הפלסטיני שדקר חייל באותו פיגוע ונהרג. ההלוויה, בה השתתפו אלפים, יצאה מבית החולים אל אהלי עד לביתו של אלקסראוי ולאחר מכן לבית הקברות כשהמשתתפים קוראים קריאות בגנות ישראל ולהתערבות בינלאומית להפסקת מה שהוגדר כ"מדיניות ההוצאה להורג של ישראל".

אתמול הוארך מעצרו של החייל החשוד ברצח הדוקר הפלסטיני בחמישה ימים. בין השאר כתב שופט בית הדין הצבאי, סגן-אלוף רונן שור, כי "חומר החקירה מצביע על חשד סביר כי הירי בוצע שלא כדין". שור נעתר לבקשת ההגנה ואסר לפרסם את שמו של החייל וכל פרט מזהה אחר. מוקדם יותר ביקש התובע הצבאי, סגן-אלוף אדורם ריגלר, להאריך את מעצרו של החייל בשישה ימים ואמר כי החשוד מודה במעשה אך טוען שירה בו משום שחש כי הוא נמצא בסכנת חיים. עורך דינו של החייל אילן כ"ץ אמר כי הוא טוען שפעל בהתאם להוראות הפתיחה באש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ