בית הדין הצבאי האריך ביומיים את מעצר החייל שירה במחבל: "חשד סביר לירי שלא כדין"

השופט סייג את דבריו ואמר כי "הצטברות הראיות עד כה מעלה פנים לכאן ולכאן ביחס לסוגיות המרכזיות השנויות במחלוקת". התביעה ביקשה להאריך את מעצרו בתשעה ימים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החייל בדיון להארכת מעצרו בבית הדין הצבאי בקסטינה, היום
החייל בדיון להארכת מעצרו בבית הדין הצבאי בקסטינה, היוםצילום: אילן אסייג
גילי כהן
גילי כהן

בית הדין הצבאי האריך היום (שלישי) ביומיים את מעצרו של החייל מחטיבת כפיר החשוד ברצח, לאחר שירה למוות במחבל פלסטיני בעודו שרוע על הקרקע. התביעה ביקשה להאריך את מעצרו של החייל בתשעה ימים, אך בית הדין החליט להאריך את מעצרו רק עד ליום חמישי הקרוב. צו איסור הפרסום נותר על כנו.

שופט בית הדין הצבאי סא"ל רונן שור אמר בדיון: "מצאתי כי הגם שקיים חשד סביר לביצוע ירי שלא כדין בנסיבות העניין, הרי שהצטברות הראיות עד כה מעלה פנים לכאן ולכאן ביחס לסוגיות המרכזיות השנויות במחלוקת, במיוחד בשים לב למורכבות האירוע ולנסיבות האופפות אותו".

תומכים בחייל מחוץ לבית הדין הצבאי, היוםצילום: אילן אסייג

החייל נכנס אל הדיון מחויך, כשהוא קורץ לבני משפחתו. הפרקליט לענייני מבצעים, סא"ל אדורם ריגלר, אמר בפתח הדיון כי "החשד שעולה עד כה שירי זה שביצע החשוד ובמכוון, בוצע ללא צורך מבצעי". עוד הוסיף התובע כי "עולים סימני שאלה משמעותיים ביחס לטענה של החשוד לפיה פעל מתוך סכנת חיים. הם עולים מכמה היבטים, הדרך שבה התנהג החשוד בזמן אמת, כפי שניתן לראות בסרטונים שנאספו. התנהגותו זו אינה נראית התנהגות של מי שפועל מתוך סכנת חיים". התובע הזכיר כי הדבר גם בא לידי ביטוי מתוך אמירותיו של החשוד לאחר ולפני הירי. "יש סתירות ותמיהות בדבריו של החשוד עצמו, והן מחייבות העמקות נוספות בחקירה".

בבית הדין נשאל נציג מצ"ח, קצין בדרגת רס"ן, מה הן העבירות בגינן נחקר החייל והשיב כי "הוא נחקר בנסיבות הללו", והתכוון לרצח. השופט שור ביקש לבאר מה הן העבירות בגינן נחקר החייל וסא"ל ריגלר השיב: "אנחנו מנסים לגבש עבירות, חלקן עבירות ההריגה".

סא"ל ריגלר הזכיר כי בפעולת החייל יש חריגה לכאורה מפקודות המפקדים, מכללי הבטיחות ומהוראות הפתיחה באש. "יש כללי פתיחה באש, הוראות, ופעולות שאסורות בתכלית. כאשר מתקיים חשד לפעילות בניגוד לאותם כללים, ודאי כזו שהביאה לפגיעה באדם, מותו במקרה הזה, אנו נדרשים להפוך אבן על אבן ולבדוק חשד זה", אמר בדיון. לדבריו, גם באירוע מורכב וגם כשנלחמים בטרור מצופה מחיילי צה"ל שינהגו בדרך מסוימת.

עורך דינו של החייל שאל את נציג מצ"ח האם המחבל היה חי לאחר הירי הראשון של החיילים. "זו אחת הסיבות לנתיחה", ענה קצין מצ"ח, "מהבנתי מכל חומר החקירה, אין חוות דעת רפואית או רופא כלשהו שבדק אותו, אך חלק רב מהנחקרים טוענים שהוא היה חי". סא"ל ריגלר הבהיר כי "כפי שעולה מהראיות עד כה אחד המחבלים עדיין היה בחיים כשהוא שכב על הקרקע. לאחר כמה דקות בוצע לעברו הירי המיוחס לחשוד".

תומכים בחייל מחוץ לבית הדין הצבאי, היוםצילום: אילן אסייג

לדבריו של התובע, מהראיות שנאספו עד כה עולה כי החייל, חובש מחטיבת כפיר, ביצע ירי מכוון לעבר המחבל ששכב על הקרקע לאחר שכבר נורה על ידי כוח צה"ל, אולם עדיין היה בחיים. "הירי בוצע דקות ארוכות לאחר ששני המחבלים כבר היו שכובים על הקרקע לאחר שנורו על ידי חיילי צה"ל", אמר סא"ל ריגלר.

אחד הממצאים המשמעותיים בחקירה יהיה ניתוח גופתו של א-שריף. ניתוח זה מתעכב בשל חוסר הסכמה בין משפחתו של א-שריף לרשויות הצבא, בנוגע לשילובו של פתולוג פלסטיני בנתיחה. במשפחה מעוניינים כי הפתולוג ייקח חלק בניתוח עצמו, בעוד במערכת הביטחון מסכימים כי זה יוגדר כמשקיף בלבד. ניתוח זה יסייע לקבוע האם הירי שביצע החייל הוא זה שהביא למותו - וכך תתחזק האפשרות שהוא יואשם באחת מעבירות ההריגה (בין אם רצח, הריגה, או גרימת מוות ברשלנות). עם זאת, ייתכן כי הנתיחה תביא למסקנה כי הירי שביצע החייל לא הביא למותו של א-שריף.

אחד מעורכי דינו של החייל, אייל בסרגליק, אמר כי מדובר ב"סעיף אישום ערטילאי", והוסיף: "הוא נמצא במצב של סכנה ממשית לחבריו, ולחייו, במהלך אירוע חבלני שאין לתביעה מחלוקת עליו, שברקע קיים מחבל שלא נתנו להתקרב אליו בגלל החשש למטען".

"באנו לכאן כדי לאזן את ההתערבות הבוטה של ראש הממשלה ושר הביטחון", ליברמן בבית הדין, היוםצילום: אילן אסייג

עורך דין נוסף של החייל, אילן כ"ץ, אמר: "רשויות החקירה ורשויות המשפט במדינת ישראל כפופות לאותה מערכת נורמות וחוקים. לא ייתכן שעניינו של חייל צה"ל יהיה חמור יותר משוטר או סוהר. היו מקרים רק באחרונה ששם היה חשד לירי שלא כדין, ואנשים שוחררו, או לא נעצרו, כמו האירוע ביפו. אנחנו לא נגד חקירה, אנחנו נגד החזקתו של החייל במעצר".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיע לבית הדין הצבאי ואמר: "באנו לכאן על מנת לתמוך בחייל ולפחות לאזן את ההתערבות הבוטה של ראש הממשלה ושר הביטחון. היתה פה התערבות בלתי סבירה לפני שהחקירה החלה". למקום הגיעו גם ח"כ אורן חזן, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) וחבר הכנסת לשעבר מהמפלגה שרון גל.

עוד אמר ליברמן כי "לי ברור שאני מעדיף חייל שטועה בשיקול הדעת ובחיים מאשר חייל מהסס וחס וחלילה קורה לו משהו". לדבריו, מדובר בחייל שנשלח על ידי עם ישראל להגן עליו, גם אם הוא טועה, והוסיף "לא יכול להיות שיהפכו אותו לפושע". מחוץ לבית הדין התקבצו עשרות מפגינים וצעקו: "שחררו את הלוחם, מדינה של שקרנים", ו"עוד כהנא חי". אב אחד שהגיע לתמוך בחייל אמר: "אני אומר לבן שלי, לוחם בכפיר, לך הביתה. עדיף להיות עצור מלהיות קבור".

בתום הדיון אמרה אמו של החייל: "אני רוצה להגיד תודה רבה על התמיכה לכל האזרחים שמעודדים. אנחנו עוברים ימים מאוד קשים ואני רוצה את הילד שלי בבית".

ביום שישי האריך בית הדין הצבאי ביפו את מעצרו של החייל עד היום, וכך גם את צו איסור הפרסום שהוטל על שמו, על פרטיו המזהים, וכן על פרטי בני משפחתו. התביעה הצבאית אמנם לא הצהירה בדיון על החשדות המיוחסים לחייל, אך בבקשת הארכת מעצרו של החייל שהוגשה, נכתב כי הוא חשוד ברצח. כך גם במהלך חקירתו, הודיעו חוקרי מצ"ח לחייל, ששימש כחובש בגדוד שמשון של חטיבת כפיר, כי הוא חשוד ברצח. הפרקליט לעניינים מבצעיים, סא"ל אדורם ריגלר, הצהיר בדיון הקודם כי החייל חשוד "בעבירות חמורות ביותר".

בתחקיר שנערך בפיקוד המרכז לאחר התקרית התברר כי הירי שביצע החייל הפתיע את מפקדיו שהיו במקום. בצבא אמרו כי החייל כלל לא היה חלק מהכוח שהותקף על ידי שני המחבלים, אלא הגיע למקום יחד עם חוליית הפיקוד של מפקד פלוגתו, בשל תפקידו כחובש. עוד עלה בתחקיר כי החייל אמר לחייל נוסף על המחבל, עבד אל-פתאח א-שריף כי "מגיע למחבל למות" מאחר ודקר חברים לפלוגה. חברו ניסה להרגיע אותו, אך בהמשך דרך החייל את נשקו וירה כדור אחד בראשו של א-שריף.

בחקירתו במצ"ח טען החייל כי ירה בא-שריף כי חשש לחייו ואף אמר: "ביצעתי את הירי כאשר המחבל בחיים. עשיתי זאת כי חשתי בסכנת חיים". עורך דינו, אילן כ"ץ, טען בדיון הארכת מעצרו הקודם כי הירי בוצע בהתאם להוראות הפתיחה באש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ