ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הזהיר כי אם המצב הנוכחי יימשך הרשות הפלסטינית עלולה לקרוס. "גם עכשיו הרשות הפלסטינית על סף התמוטטות. היא קרובה להתמוטטות. עכשיו", ציין עבאס במהלך ראיון לעיתונאית אילנה דיין, ששודר בתכנית "עובדה" בערוץ 2. לדבריו הוא דבק בתיאום הביטחוני עם ישראל, אולם דורש מראש הממשלה בנימין נתניהו להורות על הפסקת פעולות צה"ל בערים הפלסטיניות בגדה המערבית. "נסו אותי במשך שבוע, אם לא אעמוד באחריות שלי - תחזרו", הוא אמר.

לדברי הנשיא הפלסטיני, במהלך השיחות בין ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים לבין מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי ואלוף פיקוד מרכז רוני נומה, שנחשפו ב"הארץ", הציע הצד הפלסטיני לקיים פגישה בין עבאס לבין נתניהו. מטרת הפגישה תהיה לדון בבקשת הפלסטינים שצה"ל יפסיק לפעול בשטחי A, בהם לפי הסכם אוסלו יש לרשות אחריות ביטחונית ואזרחית מלאה. נתניהו, כך סיפר עבאס, לא השיב בחיוב להצעה לקיים את הפגישה. "אני מוכן לפגוש את נתניהו בכל מקום ובכל זמן", הוסיף.

מחמוד עבאס בקהיר, ביוני אשתקדצילום: אי־פי

לשכת ראש הממשלה הגיבה לדבריו של עבאס ומסרה: ראש הממשלה נתניהו אומר תמיד כי הוא מוכן לפגוש את אבו מאזן ללא תנאים מוקדמים. אבו מאזן הוא זה שלא מוכן לכך.

עבאס ציין כי ישראל מפרה את הסכם אוסלו כיוון שמאז סוף שנת 2000 כוחות צה"ל נכנסים מדי יום לשטחי A. לדבריו, למרות בקשות חוזרות ונשנות מצד הפלסטינים וחרף התיאום הביטחוני ההדוק - נתניהו עדיין מתעקש שכוחות צה"ל יכנסו לערים הפלסטיניות ללא הגבלה. הוא סיפר כי כוח של צה"ל הגיע לאחרונה עד ביתו שלו ברמאללה ודרש ממאבטחיו לזרוק את כלי הנשק שלהם וכי האירוע כמעט התפתח לכדי עימות אלים.

"תן לי את האחריות. אני אשא באחריות", אמר עבאס בראיון תוך שהוא פונה לנתניהו. "תן לי אחריות על השטחים הפלסטיניים, ותבחן אותי...אני אקח את האחריות אם הוא (נתניהו) ייצא משטחי A. אני מתחייב. אם יש לו (לנתניהו) מידע מודיעיני מסוים, שייתן לי אותו ואני אטפל בזה. אם אני לא אטפל את זה, שיבוא הוא ויעשה את זה. נכון? אבל הם לא מעבירים לי מידע מודיעיני, הם אומרים: 'יש לנו מידע מודיעיני, אנחנו נטפל בזה'. אז מה אני עושה כאן? איפה התיאום הביטחוני? אתם לא רוצים... אתם רוצים שאהיה עובד שלכם. סוכן שלכם. אני לא מקבל את זה. אני רוצה לעשות את זה בעצמי".

עבאס הדגיש בדבריו כי הוא נאחז בתיאום הביטחוני עם ישראל כדי למנוע התלקחות אלימה גדולה עוד יותר וכן מחשש לקריסה של הרשות הפלסטינית. "אם נוותר על התיאום הביטחוני יהיה פה כאוס", הוא אמר. "יהיו פה רובים, יהיו חומרי נפץ וחמושים, שיצוצו מכל עבר וירצו להיכנס לישראל. אני שם את ידי עליהם ומונע בעדם. אלמלא שיתוף הפעולה הביטחוני, הייתה פורצת אינתיפאדה עקובה בדם... אני רוצה לשתף פעולה עם הישראלים. יש בינינו הסכם, ואני לא מתבייש בזה. אבל הוא (נתניהו) חייב לכבד אותי".

במהלך הראיון גינה עבאס את פיגועי הדקירה שמבצעים צעירים פלסטינים וציין: "אני צריך להיות משוגע כדי לומר לבן שלי שזה מעשה נכון". הוא סיפר כי שלח את מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לבתי הספר ברחבי הרשות הפלסטינית כדי לחפש סכינים בתיקים של התלמידים. "באחד מבתי הספר מצאנו 70 ילדים וילדות שנשאו סכינים", גילה. "לקחנו מהם את הסכינים, דיברנו איתם ואמרנו להם שזו טעות. שאנחנו לא רוצים שאתם תהרגו ותמותו ושאנחנו רוצים שאתם תחיו וגם האחר יחיה".

לדבריו, פיגועי הדקירה אינם מקובלים עליו. "זה מצער אותי מאוד", הוא אמר. "אסור להרוג בן אדם, בכל מקרה. אסור לשפוך דם אדם משום סיבה שהיא. אני מתנגד לזה, אני רוצה שלום. תני לי שלום בתמורה. איך תתני לי שלום? כשילד לא רואה תקווה לשלום, מה הוא יעשה? תעני לי את. מה אותו הילד יכול לעשות?". עבאס הוסיף: "אם הוא (נתניהו) יתן לי אחריות ויגיד לי שהוא מאמין בפתרון שתי המדינות, ונשב סביב שולחן המשא ומתן כדי לדבר על פתרון שתי המדינות. זה ייתן תקווה לעם שלי, ואף אחד לא יעז לצאת ולדקור, לירות, או לעשות כל דבר כזה".

הנשיא הפלסטיני אמר כי הצעירים הפלסטינים שיוצאים לדקור ישראלים אינם מתייעצים עם אף אחד קודם לכן. לדבריו, הורה פלסטיני שיגלה שבנו מתכנן לבצע פיגוע דקירה "יקח ממנו את הסכין ויכלא אותו בבית". הוא טען כי מכתבי הניחומים שהוא שולח למשפחות הצעירים הפלסטינים שנהרגים במהלך ביצוע פיגוע אינם מעידים על תמיכתו במעשיהם. "כשהוא מת, זה כבר עניין אחר. עניין אחר. אני לא רוצה שהוא יהיה שאהיד. אני רוצה שהוא יחיה. אבל אחרי שהוא מת, זה נגמר. אני לא יודע לאן הוא הולך. אז אל תתחשבנו איתנו על זה", הוא אמר. "תשאלו את עצמכם למה הילד הזה, בן 15, לוקח סכין ויודע שהוא הולך למות, ובכל זאת הולך. תשאלו את עצמכם למה. זה מפני שאין לו תקווה".

עבאס דחה במהלך הראיון את האשמותיו של נתניהו כי הוא מסית לאלימות. "בעשר השנים שבהן אני בשלטון המדיניות שלי הייתה נגד אלימות, נגד טרור, נגד הרג. למה עכשיו שוכחים את זה ואומרים: 'אבו מאזן מסית'. למה אני מסית? בכל הזדמנות אנחנו אומרים שאסור לנו להסלים... אסור להעלות את מפלס השנאה בינינו לבין הישראלים. אנחנו אומרים את זה בכל הזדמנות". אחרי שנשאל על כך פעם נוספת הודה עבאס כי יש הסתה נגד ישראל ברשות הפלסטינית, אך טען כי יש הסתה דומה גם מהצד הישראלי. "ראיתי את הרב שאומר: 'הם חיידקים. צריך לשלוח אותם לסעודיה'. הרב. הרב יוסף, מה שמו? זה לא בסדר וזה לא בסדר".

הנשיא הפלסטיני התייחס לאירוע בו חייל ישראלי ירה למוות במחבל פלסטיני פצוע בחברון. "ראיתי את הסרטון הזה", הוא אמר. "כאב לי והייתי עצוב בגלל מה שקרה. זה מעשה לא אנושי, לירות באדם חי אני לא רוצה להטיל את האשמה על העם הישראלי כולו. אני יודע, הישראלים הם, בני אדם, הם אנושיים. אך למרבה הצער, שמענו על תגובות והפגנות בישראל נגד העמדתו של אותו חייל לדין, נגד מעצרו של אותו חייל. אמירות כאלה מטרידות ומתסכלות אותנו מאוד".

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ