בג"ץ ביטל אטימת בתיהם של שלושה פלסטינים שיידו אבנים וגרמו למותו של אלכסנדר לבלוביץ'

ההחלטה מצטרפת לפסק דין מהשבוע שעבר שביטל הריסת בית של אחד המעורבים בפיגוע דקירה בירושלים, ובאה על רקע חילוקי דעות פנימיים בין שופטי העליון על הריסת בתי מחבלים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

בג"ץ קיבל היום (ראשון) שלוש עתירות נגד אטימת בתי משפחותיהם של נאשמים במעורבות ביידוי האבנים שגרמו למותו של אלכסנדר לבלוביץ' בערב ראש השנה בירושלים. אטימת ביתו של עבד דוויאת, שנאשם בידויי האבן הספציפית שהובילה למותו של לבלוביץ', אושרה והעתירה בעניינה נדחתה.

השופטת אסתר חיות כתבה בפסק הדין כי "מהראיות המנהליות ומכתב האישום עולה כי מיוחסת לשלושה שותפות בעבירת ההריגה בשל נוכחותם באירוע, האבנים שיידו לעבר מכוניות חולפות אחרות והעברת אבנים לדוויאת. עם זאת אין חולק כי השלכת האבן הקטלנית מיוחסת לדוויאת בלבד, שעמד על אי התנועה והשליכה ממרחק קצר ביותר בעוד שהיתר עמדו רחוק יותר... עולה מן הראיות המנהליות שפורטו וכן מכתב האישום כי חלקם באירוע היה קטן בהרבה".

שלושה מהנאשמים בבית המשפט המחוזי בירושלים, בינואר

השופט עוזי פוגלמן הוסיף כי "פלוני, אשר לא היתה לו 'כוונת קטילה', נאשם בהליך פלילי כי היה מעורב בפעילות עוינת שהביאה למותו של אדם, וקיימות לעניין זה ראיות מנהליות שמבססות את המיוחס לו. לא נמצא כי בני משפחתו היו מעורבים בפעילות העוינת הנטענת. האם בנסיבות אלו תהא אטימת ביתו ובית משפחתו בשכונת צור באהר במזרח ירושלים – מידתית? לטעמי יש להשיב לשאלה זו בשלילה".

פוגלמן אמר כי לדעתו יש מקום לקבל באופן חלקי גם את העתירה בעניינו של הנאשם המרכיז דוויאת, מכיוון שלא יוחסה לו עבירת רצח והן מכיוון שלא הוצגו ראיות לפיהן בני משפחתו ידעו אודות כוונותיו. פוגלמן הציע שתיבחן האפשרות לאטום רק את חדרו של דוויאת ולא את אלו שמשמשים את אמו ואחותו, אך השופט צבי זילברטל הצטרף לחיות וכך התקבלו שלוש העתירות מתוך הארבע שהגישו עורכי הדין אנדרי רוזנטל ולאה צמל מהמוקד להגנת הפרט.

פסק דין זה מצטרף לפסק דין שניתן ביום חמישי במסגרתו ביטל בג"ץ את הריסת ביתו של עבד אלעזיז מרעי, שהיה אחד המעורבים בפיגוע הדקירה בירושלים באוקטובר בו נרצחו הרב נחמיה לביא והחייל אהרן בנט. השופטים מני מזוז וענת ברון ביטלו את הריסת ביתו בניגוד לדעתה של הנשיאה מרים נאור, שבסיום חוות דעתה בפסק הדין כתבה לשניים "אנו בית משפט ולא בית שופטים". ביום שבו פורסם פסק הדין בו נאור מצאה עצמה בדעת מיעוט, היא דחתה בקשה לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב בסוגיות המתעוררות מהפעלת התקנה המאפשרת הריסת בתי מחבלים.

החלטת נאור התקבלה חרף הסתייגויות של שבעה מתוך 15 שופטי העליון מחוקיותה של התקנה, ומהנסיבות שבהן ניתן לאפשר את הפעלתה. מבין השבעה, השופטים עוזי פוגלמן, מני מזוז וסלים ג'ובראן קבעו בחוות דעת בעתירות פרטניות התנגדות להריסת הבתים, וביקשו לקיים דיון נוסף בנושא. השופטים צבי זילברטל ודפנה ברק־ארז אישרו הריסות אך גרסו כי יש מקום לבחון את עמדת בית המשפט מחדש, כשזילברטל ציין כי היה "נוטה להצטרף" לעמדת מזוז. לכל אלו הצטרפה השופטת ענת ברון שקיבלה עתירה וכתבה: "כשהטרור גובר, דווקא אז גוברת גם החובה המוטלת עלינו כחברה לבחון את כשרות האמצעים שבהם אנו משתמשים לשם לוחמה בטרור".

השופטת חיות התייחסה גם היא לקולות שנשמעים מצידם של עמיתיה לשיפוט וכתבה היום: "מספר שופטים בבית משפט זה הביעו הסתייגות מהשימוש בתקנה, ובעתירה הציבורית ציינתי אף אני כי 'ההליכה בתלם ההלכה הפסוקה בעניין זה אינה קלה', אך כמוני ראו עצמם גם יתר השופטים המסתייגים ברובם המכריע, מחויבים לילך בתלם ההלכה שנפסקה כל עוד זו לא שונתה. וכפי שהודגש בצדק, שינוי כזה צריך שייעשה בהרכב מורחב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"