הוארך מעצרו של החייל היורה מחברון; החקירה צפויה להסתיים בשבוע הבא

החייל יישאר במעצר פתוח בבסיס חטיבת כפיר. כתב האישום נגדו צפוי להיות מוגש לאחר שימוע. ח"כ זוהיר בהלול סירב לכנות את המפגע "מחבל" וספג ביקורת מחבריו לסיעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מעצרו של החייל היורה מחברון הוארך בצהריים (חמישי), בהסכמת הצדדים, עד ליום חמישי הבא. החייל ימשיך להיות מרותק לבסיס מפקדת חטיבת כפיר, במסגרת מה שמכונה "מעצר פתוח". החקירה צפויה להסתיים בשבוע הבא, אז גם עתיד להיקבע מועד לשימוע ואחריו צפוי להיות מוגש כתב אישום.

מח"ט כפיר, אל"מ גיא חזות, הגיע אתמול לבקר את החייל בבסיס בפעם הראשונה מאז נעצר. לדברי עורך דינו של החייל, אילן כ"ץ, המח"ט אמר לחייל שהאירוע "הוא מאוד חמור", אך ציין כי הוא "עדיין המפקד שלו". עו"ד כ"ץ הוסיף כי "אמירה כזו מוטב שלא היתה נאמרת כי המח"ט הוא עד תביעה". התובע הצבאי אדורם ריגלר השיב כי התביעה תחדד את סוגיית ההפרדה בין התפקיד הפיקודי לבין עובדת היותם של חלק ממפקדיו של החייל עדי תביעה. השופט אמר כי רשם זאת לפניו.

החיל היורה ואיש הטלוויזיה שרון גל שהגיע לתמוך בו, היום צילום: מוטי מילרוד

ביום שלישי האחרון דחה בית הדין הצבאי בקריה את ערעור התביעה הצבאית על ההחלטה להשאיר את החייל במעצר פתוח. המשנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים, תא"ל דורון פיילס, קבע כי ההחלטה המקורית היא ראויה. תא"ל פיילס פסק כי גרסת החייל, לפיה סבר כי המחבל ממולכד וראה אותו זז, "היא, לכאורה, הסבר חלופי אפשרי". עם זאת, הוא ציין כי "לא כל הקשיים בגרסה זו, שעליהם הצביעה התביעה הצבאית, הוסברו על ידי סנגוריו באופן שמניח את הדעת, אולם את עיקרם ניתן לתלות בסערת הנפש שבה היה מצוי".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי בעקבות האירוע בחברון, חיל החינוך ערך סבב הסברה בכל היחידות שעסק בחידוד ערכי צה"ל. אל"מ יעל הס, בכירה בחיל החינוך, אמרה בכנס בבית התפוצות בתל אביב כי "יש תהליכי שינוי שקורים גם בחברה וגם בצה"ל, שהמרכז שלהם זה הסקטוריאליות. הגבולות - איפה אני נפרד מהזהות האישית כשאני הופך להיות חלק מהצבא – היטשטשו".

בשיחה שערך השבוע הרמטכ"ל בבסיס צאלים הוא התייחס לפרשה. באתר 0404 פורסמו דבריו של איזנקוט, שאמר כי "ההבנה שלנו היא שאם לא נציג רמת דרישות ונורמות שלנו כצבא, אנחנו נפסיד את הלחימה הזו. לכן, אני לא רואה סתירה - שניהם משרתים את אותו הישג: לנצח את הטרור ולהישאר צבא מאוחד וחזק, שיודע גם להסתכל במראה יום אחרי".

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) נמנע בשיחה היום עם גלי צה"ל מלכנות את המפגע מחברון "מחבל". "הוא לא מחבל כיוון שהבעיה שלי עם מחבל זה שהמלה הזאת הופכת להיות כל כך כוללנית. הופכים כל פלסטיני למחבל בעיניי. ודאי שאם הוא רצח אז הוא רוצח. אבל אם אנחנו נחזור תמיד לאותה טרמינולוגיה איך נעשה שלום, איך נכונן שלום בינינו לפלסטינים? מבחינתם של הישראלים כל פלסטיני פוטנציאלי הוא מחבל", אמר בהלול.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם תקפה את בהלול ואת מפלגתו ואמרה בתגובה לראיון כי "בכנסת יש ייצוג פוליטי גם למחבלים". היא הוסיפה: "שיתביישו לעצמם מתפקדי העבודה שאיפשרו לאדם כזה להכנס לכנסת. שיתביישו להם הרצוג ולבני שהתקשטו באדם כמותו במפלגה המתיימרת להיות ציונית". יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג מתח ביקורת על דברי בהלול, אך תקף גם את הבית היהודי. "מנהיגים בבית היהודי שמובילים את קמפיין הגזענות ואת הניסיון לשחרר את החשוד ברצח בדומא עדיף שיפסיקו להטיף לנו מוסר ויסתמו את הפה", כתב הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו והוסיף: "הבהרתי לח"כ זוהיר בהלול שאני דוחה ומגנה בתוקף את האמירות שלו ושעמדת 'המחנה הציוני' היא שמחבל הוא מחבל הוא מחבל, ולא משנה אם יצא לרצוח ערבים או יהודים".

דבריו של בהלול זכו לביקורת חריפה מצד חברים נוספים במחנה הציוני. ח"כ אראל מרגלית אמר בתגובה: "אני קורא לחברי זוהיר בהלול לחזור בו מדבריו החמורים. המחבלים לא מבינים התפלפלויות כשהם באים להרוג יהודים, מחבל הוא מחבל הוא מחבל". ח"כ איציק שמולי הוסיף: "זו אמירה קיצונית ולא מקובלת על מרבית הישראלים, בהם תומכי המחנה הציוני. הדרך להיפרדות מהפלסטינים לא עוברת דרך עיוות של המציאות וסילוף של המתרחש בה. מחבל הוא מחבל וכך צריך להתייחס אליו".

במקביל, השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, נשאל הבוקר בגלי צה"ל אם הוא תומך בהחלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להתקשר לאביו של החייל. ארדן סירב להתייחס אך כשנשאל אם היה מתקשר בעצמו ענה: "עובדה שלא התקשרתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ