ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הליגה הערבית תתכנס לישיבת חירום בדרג הנציגים הקבועים, בעקבות הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגולן ישאר לנצח בידי ישראל. בליגה הערבית הודיעו כי ההחלטה לכינוס, שיתקיים מחר (חמישי) בקהיר, התקבלה לבקשת הנציג הכווייתי, ושהכינוס נועד לקבל החלטה ולגבש עמדה ערבית כוללת ולהדגיש שהגולן הוא חלק בלתי נפרד מסוריה ושטח כבוש על ידי ישראל, וכי הצהרות נתניהו הן הפרה של החוק הבינלאומי.

פקיד ערבי בכיר בקהיר אמר ל"הארץ" כי מדובר בישיבה לפרוטוקול, לצורך הבעת עמדה בלבד, ושההוכחה לכך היא שרק הדרג הנמוך ביותר ישתתף בה ולא דרג שרי החוץ או ראשי המדינות. הוא הדגיש שסוריה עצמה אינה מיוצגת היום בליגה הערבית ושהפילוג בתוך העולם הערבי הופך את הליגה לגוף נטול השפעה אמיתית על החלטות והלוך הרוח במדינות ערב ובמזרח התיכון.

ישיבת הממשלה בגולן ביום ראשון השבועצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

שלשום אמר דובר משרד החוץ של ארצות הברית, ג'ון קירבי, שממשל אובמה סבור שרמת הגולן אינה חלק מישראל. קירבי אמר את הדברים בתשובה לשאלה לגבי הצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"מדיניותה של ארה"ב בהקשר הזה לא השתנתה", אמר קירבי בתדרוך היומי לכתבים במשרד החוץ בוושינגטון. "זוהי מדיניות רבת שנים שהיתה נהוגה על ידי ממשלים דמוקרטיים ורפובליקאיים. מעמדם של השטחים האלה צריך להיקבע במשא ומתן, והמצב הנוכחי בסוריה אינו מאפשר מו"מ כזה".

גם ממשלת גרמניה דחתה שלשום את דבריו של נתניהו בנוגע לריבונות הישראלית ברמת הגולן. דובר משרד החוץ הגרמני, מרטין שייפר, אמר כי סיפוח חד־צדדי של רמת הגולן על ידי ישראל מנוגד לחוק הבינלאומי. "זהו עיקרון בסיסי בחוק הבינלאומי ובאמנת האו"ם שאין לאף מדינה זכות לספח שטחים של מדינה אחרת", אמר. שייפר הוסיף כי גרמניה אינה דורשת כרגע שישראל תחזיר באופן מידי את רמת הגולן לסוריה לאור המצב הביטחוני ומלחמת האזרחים במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ