ארדואן: השיחות עם ישראל יתחדשו באמצע מאי

לדברי נשיא טורקיה שתי המדינות דנות בהקמת תחנת כוח ברצועה בשיתוף עם ממשלת גרמניה, על מנת ליישם את התנאי של ארצו להסרת האמברגו מעל עזה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ציין אמש (רביעי) בתדרוך לכתבים במהלך ביקור בזאגרב בירת קרואטיה כי צוותי המו"מ של ישראל וטורקיה ייפגשו שוב באמצע חודש מאי כדי לנסות להגיע להסכם פיוס. לדבריו, שתי המדינות דנות בהקמת שורה של פרויקטים הומניטאריים בעזה בתחומי החשמל והמים כחלק מהמו"מ על הסכם פיוס בין הצדדים, וזאת כדי ליישם את התנאי הטורקי של "הסרת האמברגו" מעל הרצועה.

ארדואן ציין כי טורקיה הציעה במהלך המו"מ עם ישראל לשלוח ספינה לייצור חשמל שתעגון בנמל אשדוד ותייצר חשמל עבור עזה כדי להתמודד עם משבר האנרגיה החמור ברצועה. לדבריו, ישראל הסתייגה מהרעיון והציעה כתחליף לקדם פרויקט להקמת תחנת כוח ברצועת עזה שיתבצע בשיתוף פעולה בין ממשלת טורקיה לממשלת גרמניה.

ארדואן. בינו לבין ממשלת ישראל שוררת תמימות דעים בעניין הצורך לרתום את הדמוקרטיה לשירות השלטון. אלא שלעומת ישראל, ארדואן גם יודע כיצד להגשים את האסטרטגיה הזאתצילום: אי־פי

"אמרנו שמבחינתנו זה אפשרי", ציין ארדואן. "עדיין לא ויתרנו על רעיון שליחת הספינה. ישראל גם הגיבה בחיוב להצעה שלנו לטפל בבעיית המים בעזה באמצעות הקמת מפעלי התפלה ובארות. יש גם צורך בבתי ספר ובתי חולים. אנחנו מחפשים תורמים. ויש כאלה שהבטיחו לתרום".

פקיד בכיר בירושלים ציין כי עדיין לא נקבע מועד לסבב השיחות הבא בין ישראל לטורקיה, שנחשב לסבב מכריע, אולם ככל הנראה הוא אכן יתקיים באמצע מאי. לדברי הפקיד הבכיר, סוגיית שליחת הספינה הועלתה בעבר על ידי הטורקים אולם אינה עומדת עוד על הפרק ובמקומה הציעה ישראל פרויקטים הומניטאריים אחרים שטורקיה תוכל לבצע בעזה. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי מעמדה של טורקיה ברצועת עזה מבחינת ישראל לא יהיה שונה מזה של כל מדינה אחרת.

צוותי המו"מ של ישראל וטורקיה נועדו לאחרונה לפני כשלושה שבועות בלונדון. בשיחות בלונדון השתתפו שליחו של ראש הממשלה, יוסף צ'חנובר, וממלא מקום היועץ לביטחון לאומי, יעקב נגל. בראש צוות המו"מ הטורקי עומד תת-שר החוץ פרידון סינירלולו. משרד החוץ באנקרה הודיע אחרי אותו סבב שיחות כי הושגה התקדמות לקראת סגירת הפערים והשלמה של הסכם פיוס בין המדינות. לפי ההודעה, הצוותים הסכימו כי ההסכם יושלם בסבב השיחות הבא. אחד הנושאים המרכזיים עליו עדיין אין הסכמה הוא דרישת ישראל להפסיק את פעילות המפקדה הצבאית של חמאס באיסטנבול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ