יום של תקריות ירי בגבול עזה |

פצמ"רים נורו לעבר כוחות צה"ל הפועלים לאיתור מנהרות; חיל האוויר תקף בעזה

פצצות מרגמה נורו היום לעבר קיבוץ נחל עוז שבקרבתו פועל הצבא, שהשיב בירי פגזים. גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס אחראי לירי, ומטרתו להרתיע את ישראל מלפעול לאיתור המנהרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבול רצועת עזה
גבול רצועת עזה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

יממה של מתיחות גוברת והולכת בגבול רצועת עזה: חיל האוויר הפציץ היום (רביעי) מטרות ברצועת עזה וכוח צה"ל ירה פגזים לעבר אזורים שונים ברצועה. זאת, בעקבות חמש תקריות ירי שאירעו בחלקה הצפוני והדרומי של הגדר, ללא נפגעים.

גורמים פלסטינים ברפיח בדרום רצועת עזה דיווחו על חמש תקיפות של חיל האוויר נגד אתרי אימונים של החמאס באזור שדה התעופה ובמרכז הרצועה. לא התקבל דיווח על נפגעים בתקיפות. דובר צה"ל אישר כי חיל האוויר תקף חמש מטרות בדרום הרצועה, המזוהות עם החמאס. הודעת הצבא מאשרת כי הירי שבוצע ביומיים האחרונים היה של החמאס, והתקיפה האווירית בעזה היא בתגובה לכך: "צה"ל רואה בפעילות טרור בתווך התת קרקעי ומעליו הפרת ריבונותה של מדינת ישראל, ורואה בארגון הטרור חמאס האחראי הבלעדי לפעולות טרור אלו".

נתניהו במנהרה שאותרה, אתמולצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

"צה"ל ימשיך לפעול בנחישות וככל שיידרש על מנת להשמיד את כל המנהור התת קרקעי. השקט ושגרת החיים התקינה הינם אינטרס הדדי ונשאף שיישמרו", נמסר מדובר צה"ל.

הירי בעוטף עזה מכוון לעבר פעילות שמבצעים כוחות צה"ל הפועלים לאיתור מנהרות בשני אזורים בקרבת גדר המערכת. הערב הוציא צה"ל צו שטח צבאי סגור, המונע את המעבר מצומת סעד לכיוון נחל עוז. תושבי המקום, שהתבקשו להגביר ערנות, יכולים לעבור במחסום.

גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי הירי של חמאס ביממה האחרונה נועד להרתיע את ישראל מלפעול לאיתור המנהרות. במערכת הביטחון אמרו כי מאז מבצע צוק איתן ועד היום, חמאס לא ירה ולו כדור אחד לשטח ישראל, ולא נתן גיבוי לאף גורם ברצועה לירי לעבר מטרות ישראליות.

בשעות הערב נורתה פצצת מרגמה לעבר צפון הרצועה, שבגבולה פועלים כוחות הצבא, סמוך לקיבוץ נחל עוז. טנקים פתחו בירי פגזים לעבר שתי עמדות חמאס בשג'עייה. גם בדרום הרצועה נורו פצמ"רים לעבר כוח צה"ל, שהשיב באש טנקים. בצהריים נרשמו שתי תקריות נוספות באותו האזור, שבאחת מהן נורתה פצצת מרגמה לעבר הכוחות. גם אז פתחו טנקים בירי פגזים לעבר שתי עמדות חמאס בשג'עייה. בתגובה לירי, הורה משרד החינוך ברצועה על פינוי שני בתי ספר בשכונה במזרח העיר עזה. לפי מקורות ברצועה, בתי הספר לא יעבדו גם במתכונת הערב.

משרד הפנים של החמאס הודיע על פינוי כל המרכזים הביטחוניים ברצועה מחשש של תקיפה ישראלית. הג'יהאד האסלאמי פרסם הודעה ראשונית והזהיר מהשלכות ההסלמה הישראלית. מרכז ההסברה הפלסטיני ברצועה, שבשליטת החמאס, דיווח כי כוחות ההתנגדות ירו פצמ"רים ורקטה בקוטר 107 מ"מ לעבר נחל עוז בעקבות ההסלמה הישראלית.

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר בעקבות הירי כי ישראל נושאת באחריות לכל הסלמה ברצועה וקרא לגורמים הרלוונטיים למנוע זאת. אבו זוהרי הוסיף כי תוקפנות ישראל לא תשבור את העם הפלסטיני.

פעיל בדרג המדיני של חמאס אמר בשיחה ל"הארץ" מרצועת עזה: "לחמאס אין כוונה לשבור את כללי המשחק, והתחושה היא שגם ישראל אינה מעוניינת בהסלמה". לדבריו, "מה שמתנהל בשעות האחרונות הוא סוג של שיח באמצעות פצצות המרגמה והירי הארטילרי. ישראל יורה באופן מדוד וגם החמאס מאפשר ירי פצצות מרגמה". הפעיל הוסיף כי ברצועת עזה "אין אווירה של הסלמה בפתח או שינוי בהתנהלות התושבים".

מקורות ביטחוניים בחמאס דיווחו הערב כי ירי הפצמ"רים היה בתגובה לחדירות של ישראל לשטח הרצועה ול"התגרות בכוחות ההתנגדות בטענה לחיפוש מנהרות". על פי ההערכה בדיווח באתר אלמג'ד, המקורב לגדודי עז אדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, לא תהיה הסלמה ושבירת כלים.

בדיווח נמסר כי חדירות ישראל מתבצעות לצורך אבטחת פעולות החפירה שישראל מבצעת במסגרת פעילות גילוי המנהרות, וכי אותן חדירות פוגעות בשטחים חקלאיים של הפלסטינים. לפי אותם מקורות, כוחות ההתנגדות לא יבליגו לאורך זמן על ההפרות והחדירות של ישראל, שכן "הם אינם יכולים לאפשר לצבא הישראלי לפעול בחופשיות ולחפש את המנהרות בעוטף הרצועה, ולאפשר פעולות חפירה של ישראל בצורה שקטה וללא שום תגובה".

בחמאס מעריכים כי הסבב של השעות האחרונות לא יביא לשבירת כלים, אולם קיים חשש מצעדים ותגובות נגד שיכולים לדרדר את המצב לעוד עימות חזיתי כפי שהיה בצוק איתן.

בשעות הבוקר נורתה פצצת מרגמה לעבר כוח צה"ל הפועל בגבולה הדרומי של רצועת עזה. כוח צה"ל הגיב בירי פגזים לעבר עמדת חמאס ברפיח. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", נזק נגרם לעמדת שמירה במזרח רפיח. בהמשך דיווחו הפלסטינים על ירי נוסף, שבוצע לעבר מתחם של מערך ביטחון הפנים של חמאס ברפיח.

אתמול בשעות אחר הצהריים, נורתה אש מנשק קל לעבר כוח צה"ל שהיה בפעילות בגבולה הצפוני של הרצועה. נזק נגרם לכלי הנדסי שהיה באזור. כשעה קודם לכן ירו חיילים מכוח הנדסה "ירי הרחקה" באוויר, לאחר שאדם התקרב לגבול. בנוסף, נשמע במהלך הלילה פיצוץ באזור עוטף עזה, אולם בצה"ל לא הגיבו באש.

חמש התקריות אירעו באזורים בהם מבצעים חיילי צה"ל פעילות בסמיכות לגדר - הן בצפון רצועת עזה והן בדרומה. בצה"ל סבורים כי הירי מכוון לעבר הכוחות ונועד לחבל בה. עם זאת, מדובר בתקריות חריגות יחסית למתרחש בעוטף. מאז מבצע "צוק איתן", כך על פי צה"ל, חמאס לא ירה "כדור אחד" לעבר ישראל. בכיר בפיקוד הדרום ציין בעבר כי כוח המגן שהקים חמאס אף מונע פיגועים בשטח ישראל וירי רקטות. עם זאת, חמאס ממשיך במאמציו לחפור מנהרות לשטח ישראל, וכן לפתח באופן עצמאי אמצעי לחימה - כמו רקטות, כלי טיס בלתי מאוישים.

המנהרה שהתגלתה באחרונה בתוך שטח ישראל נחפרה לפני מבצע "צוק איתן". בצבא יודעים לומר כי הפעילות בה חודשה על ידי חמאס לאחר המבצע, אך המנהרה עצמה חצתה לשטח ישראל עוד טרם הלחימה בעזה בקיץ 2014. ככל הנראה, כוחות צה"ל השמידו חלק ממנה במהלך הלחימה, אך בחמאס הצליחו לחפור מתחת לאדמה, באופן שאפשר להם לפעול בתוואי המקורי שלה. בצה"ל העריכו כי המנהרה נועדה לשמש את חמאס ב"יום פקודה". כוחות צה"ל פוצצו את תוואי המנהרה לפני כשבועיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ