חיים לוינסון
חיים לוינסון

שב"כ לא יבקש להאריך את צו המעצר המינהלי נגד פעיל הימין מאיר אטינגר המסתיים בסוף החודש, כך הודיע היום (שלישי) נציג הפרקליטות בבית המשפט. אטינגר, הנחשב ליעד מספר 1 של השב"כ, נעצר לאחר רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא בסוף יולי האחרון ונכלא בהוראת צו מעצר מינהלי לשישה חודשים. בסיומם הוארך הצו בארבעה חודשים נוספים.

היום, בדיון בעניינו בבית המשפט המחוזי בלוד, הודיעו נציגי הפרקליטות כי הוא ישוחרר בסוף החודש. לאחר שחרורו יוצא נגדו צו מינהלי עם הגבלות שונות בנוגע לאנשים שהוא רשאי לדבר איתם ולמקומות שהוא רשאי לשהות בהם.

אטינגר בבית משפט השלום בנצרת, בשנה שעברהצילום: גיל אליהו

בצו המעצר המינהלי המקורי נגד אטינגר ציין השופט אברהם טל כי "לפי מידע מודיעיני שהציג שב"כ, בספטמבר 2013 הקים אטינגר התארגנות שמטרתה להביא למרד אלים שיגרום להפלת השלטון בישראל, בצורת ביצוע פעולות לפגיעה בנקודות התורפה של המדינה. למרד היו אמורים להיות ארבעה שלבים: הסברה, גיוס פעילים, פרוץ המרד ושלב ההפרעה".

כמו כן נטען כי אטינגר היה מעורב אישית בהצתת בית בחירבת אבו פאלח בשומרון בנובמבר 2014. "בפעולות המשיב ללמד על הסיכון שנובע ממנו ומהתארגנות שעמד בראשה והיה הוגה הדעות שלה", כתב השופט, "אינני מקבל את הטענה לפיה נעצר בגלל הדעות והרעיונות... אטינגר עודד אחרים לבצע פעולות אלימות שפגעו בביטחון המדינה ואכן בוצעו פעולות כאלה". מהחלטת השופט ניתן ללמוד בנוסף כי הוצגו בפניו לפחות 180 ידיעות מודיעיניות וחוות הדעת של השב"כ מונה 82 עמודים לפחות.

השב"כ מייחס לאטינגר את חיבור "מסמכי המרד", הפורשים את המצע האידאולוגי של רעיון "המרד" שמטרתו שורת פעילויות אלימות נגד ערבים במטרה למוטט את המדינה באמצעות תסיסה מבית. המסמכים נתפסו בביתה שלו פעילת הימין מוריה גולדברג מההתנחלות תפוח. לשב"כ אין ראיה גלויה היכולה לקשור את אטינגר למסמכים. בנוסף ברשות השב"כ מאות ידיעות מודיעניות לפיהן אטינגר עודד, הפעיל והסית צעירים להקים חוליות טרור אלימות שמטרתן פגיעה בערבים.

יחד עם אטינגר נעצרו עוד שלושה אנשים במעצר מינהלי, ששוחררו כבר. כ-40 איש קיבלו צווי הרחקה מנהליים מהשטחים, מירושלים או משני האזורים. בשב"כ סבורים שהצעדים האלה, יחד עם פיענוח הרצח בכפר דומא ותפיסת חוליית טרור יהודי מנחליאל, צימצו דרמטית את היקף האלימות המאורגנת כלפי פלסטינים.

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?