בית המשפט ידון מחר בבקשת המדינה לקבל משוברים שתיקה עדות מלאה של חייל

הצבא טוען כי לחייל, החשוד בעבירות על דיני הלחימה בצוק איתן, "מידע חיוני לבירור חשדות חמורים". האגודה לזכויות האזרח הגישה בקשה להצטרף לשוברים שתיקה כידידת ביהמ"ש

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בית משפט השלום בפתח תקוה ידון מחר (ראשון) בבקשת פרקליטות המדינה לקבל לידיה את עדותו המלאה של חייל צה"ל, שהעיד בפני ארגון שוברים שתיקה בנוגע למבצע צוק איתן. החייל, המוגדר על ידי פרקליטות המדינה והפרקליטות הצבאית חשוד בביצוע עבירות על דיני הלחימה, סירב לשתף פעולה עם רשויות הצבא. לאור זאת פנתה הפרקליטות לבית המשפט בבקשה לקבל צו שיחייב את "שוברים שתיקה" להעביר את החומרים לידי רשויות החקירה.

ב"שוברים שתיקה" טוענים כי הבקשה, שבה תדון השופטת אליאנא דניאלי, חריגה ביותר ונועדה להשתיק את הארגון ו"לחסל במודע את פרויקט איסוף עדויות החיילים". מנגד, הצבא טוען כי זהותו של החייל ממילא ידועה לחוקרים וכי בידיו "מידע חיוני לבירור חשדות חמורים".

האגודה לזכויות האזרח הגישה בקשה להצטרף אל ארגון שוברים שתיקה כידידת בית המשפט. בפנייה מטעם האגודה נכתב כי "ניסיון החיים מלמד שהעדויות לא היו נמסרות בשום פנים ואופן בנסיבות אחרות, וקשה להעלות על הדעת שבעתיד יהיה מי שיסכן את עצמו במתן עדות לשוברים שתיקה לאחר שהארגון יאולץ להפר את חובת הסודיות ואת החיסיון של העדים. במלים אחרות, חשיפת העדויות נשוא ההליך דנן כמוה כמכת מוות לפעילות 'שוברים שתיקה' ולתרומה החשובה של העדויות שהוא אוסף לחקר האמת, לשיח הציבורי ולהגנה על זכויות האדם". האגודה אף פנתה ביום חמישי האחרון אל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה להורות לפרקליטות לחזור בה מבקשתה. גם חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) פנה אל מנדלבליט ותהה אם אינו מוטרד מכך שהדבר "יוביל לפגיעה אנושה בארגון זכויות אדם בישראל".

מדובר צה"ל נמסר בשבוע שעבר כי "מטרת הפנייה אינה להצר צעדיו של ארגון כלשהו, אלא לחתור לגילוי האמת ביחס לחשדות חמורים". מפרקליטות המדינה נמסר כי "מדינת ישראל סבורה כי קיים אינטרס ציבורי מהמעלה הראשונה לבירור החשדות כנגד החשוד, וכנגד מעורבים נוספים". עוד נמסר כי "המדינה רואה בבירור האמת ערך ראשון במעלה, הגובר במקרה זה על רצונם של חשוד אועד שלא לחשוף את זהותם כמי שמסרו דברים לארגון שוברים שתיקה. אלו ורק אלו הם השיקולים שעמדו בבסיס הפנייה לבית המשפט".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"