השדולה נגד תג מחיר בכנסת: כל השרים הוזמנו, איש מהם לא הגיע

בכינוס השדולה הבוקר בכנסת דווח על ירידה חדה במספר התיקים שנפתחו בשנה החולפת בעקבות פעולות מהסוג המכונה "תג מחיר". בדיון השתתפו רק שני חברי קואליציה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

איש מבין שרי הממשלה לא התייצב הבוקר לכנס של השדולה למאבק בפעולות תג מחיר בכנסת, על אף שכולם הוזמנו אליו. רק שתי חברות כנסת מהקואליציה, מירב בן ארי ורחל עזריה, שתיהן מסיעת "כולנו", נכחו בדיון. בן ארי עומדת בראש השדולה יחד עם ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני).

בדיון נחשפו נתוני הדו״ח השנתי החדש של ארגון ״תג מאיר״ לשנת 2015, העוקב אחר פשעי השנאה והגזענות בישראל. מן הנתונים עולה שבשנה האחרונה חלה ירידה משמעותית במספר התיקים שנפתחו בעקבות אירועים כאלה. על פי "תג מאיר", בשנה האחרונה נפתחו רק 371 תיקים על עבירות גזעניות שביצעו יהודים. הנתונים מתייחסים למגוון עבירות ברמות חומרה שונות, מרצח ועד עקירת עצים. בשנה שקדמה לזו הנוכחית, נפתחו 616 תיקים בגין עבירות דומות. יו"ר "תג מאיר", גדי גבריהו, הזהיר שהירידה אינה משקפת את ההקצנה בגילויי האלימות כלפי ערבים בישראל: "במקביל לירידה בתופעות של תגי מחיר, מסתמנת עליה דמרטית בפגיעה בערבים וערביות חפים מפשע במרחבים הציבוריים במדינת ישראל. הגזענות וההסתה ברשתות החברתיות כנגד ערבים הופכות לתופעה ויראלית, ולכן התקיפות הלאומניות כלפי ערבים ברחובות הינן כמעט עניין שבשגרה", אמר גבריהו. בארגון, ציינו שהנתונים הרשמיים חלקיים בלבד, משום שתקריות רבות אינן מדווחות כלל למערכת אכיפת החוק, ועל כן לא נכנסות לסטטיסטיקה.

כתובת שרוססה על בנין בכפר ביתילו הסמוך לרמאללה, ינוארצילום: אי־פי

עוד עולה מנתוני "תג מאיר" שבין השנים 2013-2015 נפתחו במשטרה 1562 תיקים בגין פשעי שנאה שעל פי החשד ביצעו יהודים. רק ב-287, פחות מ-20 אחוזים, הוגשו בסופו של דבר כתבי אישום. בדו"ח, נכתב כי למעלה מ-65 אחוזים מהתיקים שנפתחו נסגרו בסופו של דבר, או מצויים בהליכי סגירה מ"חוסר ענין לציבור", או מאחר שהעבריין לא נמצא. חברי הכנסת שמולי ובן ארי מתחו בדיון ביקורת על אוזלת ידה של מערכת אכיפת החוק, מול מימדי התופעה. לדברי שמולי, "הטיפול בתופעה אינו מספיק נחוש, נוכח פוטנציאל התבערה שנושא בתוכו הטרור היהודי, שגם מטיל צל כבד על החברה הישראלית כולה".

יובל רבין, בנו של יצחק רבין, היה אחד האורחים בשדולה. בדבריו, טען שיש קשר בין היעדר תהליך מדיני ובין התרבות פעולות הטרור: "יש מתאם בין פעולות תג מחיר לבין תהליכים מדיניים. שמענו בשבוע האחרון גם מראש הממשלה וגם מראש האופוזיציה על הזדמנות היסטורית. אני חושב שזה הזמן לנער ולנקות ולחדש את המודעות כנגד התופעות האלימות ולהיות עדים להם בסביבה של תהליך מדיני".

דביר קריב, איש השב"כ לשעבר שריכז את חקירת רצח רבין, מתח ביקורת על ההחלטה לאמץ את הביטוי "תג מחיר" בשם השדולה. לדבריו: "תג מחיר הוא ביטוי מכובס שהמציאו שלושה נערי גבעות, כדי לא להשתמש בביטוי 'טרור'". קריב קרא בדיון להקים גוף מרכזי, שייעל את שיתוף הפעולה בין שב"כ, המשטרה והרשויות המקומיות בהתמודדות עם עבריינות על רקע אידיאולוגי. לדבריו "כשנער עוזב ישיבה בנתיבות ונפלט מהבית הוא מגיע לגבעות. מי העובדת הסוציאלית שתטפל בו? כשהוא מסלים והופך לטרוריסט זה מאוחר מדי״.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"