רוסיה תשיב לישראל טנק מקרב סולטן יעקב

לשכת רה"מ הודיעה כי אחד משני הטנקים שנלקחו שלל בידי סוריה במלחמת לבנון הראשונה והועבר למוזיאון במוסקבה - יוחזר. נתניהו: הטנק הוא העדות היחידה שנותרה מהקרב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

כמה ימים לפני יציאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור במוסקבה שבו יציין עם הנשיא ולדימיר פוטין 25 שנים ליחסים בין המדינות, הודיעה לשכת ראש הממשלה כי רוסיה תשיב לישראל טנק ישראלי שנלקח שלל במהלך קרב סולטן יעקב במלחמת לבנון הראשונה.

הטנק הוא אחד משני טנקים שהשתתפו בקרב בין צה"ל לבין צבא סוריה, שנלקחו שלל על ידי הסורים והועבר לדמשק. זמן מה לאחר מכן העבירו הסורים את הטנק לצבא רוסיה והוא מצא את דרכו למוזיאון השריון במוסקבה.

הטנק שיוחזר לישראל, במוזיאון במוסקבה

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו העלה את סוגיית הטנק בפגישתו עם הנשיא פוטין בקרמלין בחודש שעבר, בעקבות בקשת הרמטכ"ל גדי איזנקוט. נתניהו ביקש מפוטין להשיב לישראל את הטנק, שכן הוא העדות והזיכרון היחידים למשפחות שלושת הנעדרים הישראלים מהקרב שאירע ב-11 ביוני 1982 - צבי פלדמן, יהודה כץ וזכריה באומל.

בסוף השבוע קיבלה ישראל הודעה כי הנשיא פוטין נענה לבקשת נתניהו וחתם על צו נשיאותי להשבת הטנק. נתניהו עדכן את משפחות הנעדרים מהקרב. מלשכת ראש הממשלה נמסר עוד כי בימים אלו נמצאת במוסקבה משלחת של חיל החימוש של צה"ל שבוחנת עם נציגי צבא רוסיה את הדרכים להעברת הטנק לישראל בהקדם, וכן מבררת אם מדובר בטנק עליו היו שלושת החיילים הנעדרים או שמדובר בטנק השני שנלקח שלל על ידי הסורים.

"אני מודה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנענה לבקשתי להשיב לישראל את הטנק מקרב סולטן יעקב", אמר נתניהו בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה. "למשפחות הנעדרים- זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ, אין זכר מהבנים וחלקת קבר לעלות אליו, כבר 34 שנים. הטנק הוא העדות היחידה מהקרב, וכעת הוא ישוב לישראל בזכות ההיענות של הנשיא פוטין לבקשתי".

בקרב סולטן יעקב כותר כוח צה"ל על ידי הצבא הסורי. במהלך הקרב, בו השתתפו כוחות גדולים שנשלחו לחלץ את הכוח המכותר, נהרגו כ-20 חיילי צה"ל, יותר מ-30 נפצעו, שני חיילים נלקחו בשבי ועוד שלושה חיילים נותרו נעדרים עד היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ