25 שנות מאסר למחבל שביצע את פיגוע הדריסה בגן שמואל באוקטובר

עלאא זיוד, תושב אום אל פאחם בן 21, הודה והורשע בעסקת טיעון בארבעה סעיפי ניסיון רצח והחזקת סכין ממניעים גזעניים. בנוסף הוא ישלם לקרבנותיו פיצויים בסך 340 אלף שקל

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רכבו של זיוד בזירת הפיגוע בגן שמואל, באוקטובר
זירת הפיגוע בגן שמואל, באוקטוברצילום: מוטי מילרוד
נעה שפיגל
נעה שפיגל

25 שנות מאסר נגזרו הבוקר (רביעי) על עלאא זיוד, תושב אום אל פאחם שביצע פיגוע דריסה בגן שמואל באוקטובר. בנוסף, חייב ביהמ"ש המחוזי בחיפה את זיוד בתשלום פיצויים לכל אחד מקרבנותיו בסכומים של 150 אלף שקל, 80 אלף שקל, 70 אלף שקל ו-40 אלף שקל. נגד זיוד הוגש כתב אישום בנובמבר האחרון, והוא הורשע על פי הודאתו בהסכם טיעון בארבע עבירות של ניסיון לרצח ובהחזקת סכין שלא כדין ממניע גזעני.

בגזר הדין ציינו השופטים יוסף אלרון, רבקה פוקס ודניאל פיש כי העבירות שבהן הורשע זיוד "מחייבות ענישה מחמירה שיש בה להעביר מסר עונשי חד משמעי, נוקב ומרתיע, לפיו כל מי שנוטל חלק בעבירות אלה ימצא את עצמו מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה". בשל כך, ובשל נסיבות האירוע - המחשבה, התכנון המוקדם ובחירת המקום לביצוע הפיגוע כך שיביא לפגיעה במספר רב של אנשים - קבעו השופטים כי מתחם הענישה נע בין 22 ל-28 שנות מאסר.

סניגורו של הנאשם טען במהלך המשפט כי זיוד, בן 21 ללא עבר פלילי, ביצע את הפיגוע בתקופה שבה היה במצב כלכלי קשה, חווה דיכאון והושפע מהתקשורת, ו"בהחלטה רגעית" החליט לבצע את המעשה. על כך כתבו השופטים כי "בעבירות מסוג זה מתגמד משקל נסיבותיו האישיות של הנאשם, ובכללן עברו הנקי, גילו הצעיר, הודאתו בראשית ההליך והעובדה כי פעל על דעתו ולא במסגרת ארגון בלתי חוקי". השופטים הוסיפו כי לא ניתן להתעלם מכך שזיוד לא הביע חרטה על מעשיו. "היעדר הבנתו של הנאשם להשלכות מעשיו ולנזקים שגרמו, עולה גם מתסקיר שירות המבחן בעניינו", כתבו.

השופטים ציינו עוד בגזר הדין כי "המדובר בעבירות להן חומרה קיצונית, במהותן ובנסיבות ביצוען. הנאשם, שהינו אזרח המדינה, החליט לבצע פיגוע טרור של רצח יהודים, רק בשל היותם יהודים – על ידי דריסתם למוות של עוברי אורח באמצעות מכוניתו".

זיוד בהגשת כתב האישום נגדו בביהמ"ש בחיפה, בנובמברצילום: רמי שלוש

בגזר הדין צוינו גם תסקירים של נפגעי העבירה - חיילת בת 19 שנפצעה באורח קשה, חייל בן 20 שנפצע באורח קל עד בינוני, בת 14 שנפצעה באורח בינוני, ובן 45 שנפצע באורח קל. על החיילת נכתב כי עברה ניתוחים רבים, ביניהם ניתוחים אורתופדיים והשתלות עור בפניה, וצפויים לה עוד ניתוחים נוספים. היא מתניידת בכיסא גלגלים, והחלה בטיפול פסיכולוגי. חוץ מתסמינים דכאוניים היא מתמודדת גם עם תסמינים פוסט טראומטיים. אמה הפסיקה לעבוד כדי לטפל בה, "ולמעשה היא 'מתגוררת' אתה בחדרה בבית החולים. הדבר הוביל לפגיעה בתפקוד המשפחה שכן האם אינה מסוגלת להעניק תמיכה לשני אחיה", נכתב.

על החייל שנפגע בפיגוע נכתב כי הוא עדיין מתמודד עם מגבלה ברגליו. הוא סובל מצלקת גדולה בראשו אותה הוא מנסה להסתיר באמצעות כובע ומתקשה לחזור לתפקוד מלא. גם הוא סובל ממאפייני הפרעה פוסט טראומטית. "פציעתו שינתה באחת את כל שגרת החיים של בני משפחתו וכן השפיעה על הזוגיות שלו עם חברתו, שכן מאז הפיגוע נפגע מאוד הדימוי העצמי שלו, הדימוי הגברי שלו והוא מרבה להתבודד ולהסתגר", נכתב בגזר הדין.

על הקטינה נכתב כי היא נדקרה בשבעה מקומות שונים בגופה ונשארה מצולקת. היא סובלת מחרדות, פחדים, סיוטים, ונמנעת מביצוע משימות שהיו חלק משגרת חייה היום-יומית. משפחתה עברה טלטלה נפשית קשה, ואמה מתקשה להתמיד במקום העבודה וחווה קשיים כלכליים. על הנפגע הרביעי נכתב כי הוא נפגע בעיקר במישור הרגשי-נפשי וכרגע אינו פנוי לטיפול נפשי מכיוון שהוא משתמש במנגנוני הגנה מסוג הדחקה וצמצום.

עורך הדין וויסאם אערף, סניגורו של הנאשם מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר כי הענישה הגיעה בעקבות הסדר טיעון. "אני חושב שמדובר בהסדר ראוי ששקל את כל המרכיבים", הוסיף. התובעת, עו"ד ענבל ברנסון מפרקליטות מחוז חיפה, הסכימה כי מדובר בעונש ראוי. "בית המשפט ציין שמדובר בעבירות חמורות. כל רצונו היה לדרוס אזרחים רק בשל היותם יהודים", אמרה.

בתחילת השבוע הודיע שר הפנים אריה דרעי כי הוא פועל לשלילת אזרחותו של זיוד, בן לאם אזרחית ישראל ואב בעל מעמד תושב. דרעי כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי גם תושבותו של האב לא תחודש. "שלילת אזרחות הינה צעד חמור ונדיר אך אנו חייבים להפעיל יד קשה כנגד כל מי שפוגע בביטחון המדינה ובתושביה", כתב שר הפנים.

לפי חוק האזרחות, מסמכותו של שר הפנים לעשות צעד מסוג זה. על פי תיקון שנעשה ב-2008 לסעיף 11 לחוק האזרחות נקבע כי בית המשפט לעניינים מנהליים רשאי, לבקשת שר הפנים, לשלול אזרחות של אדם אם "עשה מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל". החוק מפרט כי מעשה טרור, סיוע או שידול למעשה טרור ונטילת חלק פעיל בארגון טרור נחשבים הפרת אמונים למדינת ישראל. עוד קובע התיקון לחוק כי שר הפנים לא יגיש לבית המשפט בקשה לביטול אזרחותו של אדם אלא בהסכמתו של היועץ המשפטי לממשלה. בהודעתו כתב דרעי כי קיבל אור ירוק לפתיחת ההליך מהיועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, כנדרש.

זיוד נאשם בארבעה סעיפי ניסיון רצח ואחזקת סכין ממניעים גזעניים. בבקשה להארכת מעצרו צוין כי הוא הודה שביצע את הפיגוע בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני, במצב סביב הר הבית ובשל הירי בתושבת נצרת שנופפה בסכין בתחנה המרכזית בעפולה יום לפני הפיגוע שביצע.

לפי כתב האישום, ביום הפיגוע יצא זיוד מביתו לאחר שהתפלל כשהוא חמוש בסכין ויצא במכוניתו לחדרה. לאחר שהסתובב בעיר כחצי שעה נסע לצומת גן שמואל. כשהבחין כי בתחנת האוטובוס עומדים חיילים, הגביר את מהירות נסיעתו ודרס חיילת וחייל שהיו במקום. בשלב זה נעצר זיוד כמה עשרות מטרים מהתחנה ויצא מרכבו עם הסכין בידו. תחילה הוא דקר קטינה שעמדה בתחנה ולאחר מכן דקר את החיילת שדרס קודם לכן, תוך כדי שהוא מחפש את נשקה. אדם בשם עדי עשת שנסע במכוניתו בסמוך הבחין בקטינה צועקת לעזרה, עצר כדי לסייע לה ואז תקף אותו זיוד. עשת הצליח להפיל את הנאשם לקרקע תוך כדי שהנאשם דוקר אותו, ובעזרת אנשים נוספים שהיו במקום הצליח בסופו של דבר להשתלט עליו.

מספר ימים לאחר הפיגוע החל שר הפנים הקודם, סילבן שלום, בהליך לשלילת אזרחותו של זיוד. שלום פנה בעניין ליועץ המשפטי דאז, יהודה וינשטיין, ועדכן אותו כי הוגשה בקשה לבית המשפט לעניינים מנהליים לשלילת אזרחותו של זיוד ושל מחבל נוסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ