היעד מספר 1 של השב"כ, מאיר אטינגר, שוחרר ממעצר מינהלי לאחר עשרה חודשים

פעיל הימין נעצר לאחר רצח משפחת דוואבשה, והשופט ציין בזמנו כי "אטינגר עודד פעולות אלימות שפגעו בביטחון המדינה". נוסף למעצר בית לילי והרחקה מהגדה ומירושלים, נאסר עליו ליצור קשר עם 93 אנשים

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

מאיר אטינגר, המוגדר על ידי השב"כ כיעד מספר 1 של החטיבה היהודית, שוחרר הבוקר (רביעי) לאחר עשרה חודשי מעצר מינהלי. אטינגר נעצר לאחר רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא בסוף יולי האחרון ונכלא בהוראת צו מעצר מינהלי לשישה חודשים. בסיומם הוארך הצו בארבעה חודשים נוספים, ולפני כשבועיים שב"כ לא ביקש להאריך את צו המעצר.

עם שחרורו עדיין מוטלות עליו הגבלות מנהליות מכוח צווים צבאיים הכוללות הרחקה מירושלים והגדה המערבית, מעצר בית לילי ואיסור יצירת קשר עם 93 אנשים.

אטינגר בבית משפט השלום בנצרת, בשנה שעברהצילום: גיל אליהו

אטינגר, יליד ירושלים, נשוי ואב לבן, נכלא בשנת 2012 על חלקו בתשתית שאספה מידע על תנועת חיילי צה"ל בשטחים. השב"כ מייחס לאטינגר את חיבור "מסמכי המרד", הפורשים את המצע האידאולוגי של רעיון "המרד" שמטרתו שורת פעילויות אלימות נגד ערבים במטרה למוטט את המדינה באמצעות תסיסה מבית. המסמכים נתפסו בביתה של פעילת הימין מוריה גולדברג מההתנחלות תפוח. לשב"כ אין ראיה גלויה היכולה לקשור את אטינגר למסמכים. בנוסף ברשות שב"כ מאות ידיעות מודיעניות לפיהן אטינגר עודד, הפעיל והסית צעירים להקים חוליות טרור אלימות שמטרתן פגיעה בערבים.

בצו המעצר המינהלי המקורי נגד אטינגר ציין השופט אברהם טל כי "לפי מידע מודיעיני שהציג שב"כ, בספטמבר 2013 הקים אטינגר התארגנות שמטרתה להביא למרד אלים שיגרום להפלת השלטון בישראל, בצורת ביצוע פעולות לפגיעה בנקודות התורפה של המדינה. למרד היו אמורים להיות ארבעה שלבים: הסברה, גיוס פעילים, פרוץ המרד ושלב ההפרעה".

כמו כן נטען כי אטינגר היה מעורב אישית בהצתת בית בחירבת אבו פאלח בשומרון בנובמבר 2014. "בפעולות המשיב ללמד על הסיכון שנובע ממנו ומהתארגנות שעמד בראשה והיה הוגה הדעות שלה", כתב השופט, "אינני מקבל את הטענה לפיה נעצר בגלל הדעות והרעיונות... אטינגר עודד אחרים לבצע פעולות אלימות שפגעו בביטחון המדינה ואכן בוצעו פעולות כאלה". מהחלטת השופט ניתן ללמוד בנוסף כי הוצגו בפניו לפחות 180 ידיעות מודיעיניות וחוות הדעת של השב"כ מונה 82 עמודים לפחות.

יחד עם אטינגר נעצרו עוד שלושה אנשים במעצר מינהלי, ששוחררו כבר. כ-40 איש קיבלו צווי הרחקה מנהליים מהשטחים, מירושלים או משני האזורים. בשב"כ סבורים שהצעדים האלה, יחד עם פיענוח הרצח בכפר דומא ותפיסת חוליית טרור יהודי מנחליאל, צימצו דרמטית את היקף האלימות המאורגנת כלפי פלסטינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב