בצה"ל בוחנים מחדש את ההחלטה לאפשר לחיילים להפגין

ב-2014 הוחלט בצבא לאפשר לחיילים להשתתף בהפגנות שאינן "חותרות תחת קיום המדינה או הצבא". כעת, נשקלת האפשרות לשנות שוב את המדיניות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל בוחן מחדש את החלטתו לאשר לחיילים להשתתף בהפגנות. לפי ההחלטה מ–2014, לחיילים הותר להשתתף בהפגנות כל עוד אינם במדים, להפגנה אין קשר לצה"ל, והיא אינה חותרת תחת קיום המדינה או הצבא. ההחלטה טרם יושמה, ול"הארץ" נודע שכעת היא נשקלת מחדש.

ב–2014 החליטו בצבא לשנות את פקודת מטכ"ל שאסרה על חיילים לקחת חלק "בכל הפגנה וכן בכל תהלוכה או מצעד הנערכים על ידי רשות שאינה צבאית". בצבא ראו לנכון להתאים את הפקודה לעידן הנוכחי, בין היתר על רקע המחאה החברתית ב–2011 והשתתפות חיילים בהפגנות למען קהילת הלהט"ב, והבינו כי חיילים בין כה וכה משתתפים בהפגנות בלבוש אזרחי, ולכן הפקודה אינה רלוונטית.

חיילים בכותל המערבי, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הפקודה החדשה נחתמה כבר לפני שנתיים על ידי ראשת אגף כוח האדם דאז, האלופה אורנה ברביבאי, ועמדה להיכנס לתוקף — אלא שמאז יישומה מתעכב. השינוי בגישת הצבא החל בעת הפגנות בני העדה האתיופית בשנה שעברה, בהן חיילים רבים לקחו חלק ואחד מהם אף נעצר. בכירים בצבא סברו כי לפי התיקון שתוכנן לפקודה, חיילים היו יכולים להשתתף בהפגנה כאשר הם אינם במדים, וזאת אף שההפגנה כללה מחאה לא רק נגד האפליה והגזענות כנגד בני העדה האתיופית, אלא גם נגד מדיניות הממשלה וגופי האכיפה. לטענת חלק מבכירי הצבא, צה"ל אינו יכול לאפשר לחיילים להשתתף במחאה כזו.

בין היתר, בצבא בוחנים בחודשים האחרונים אפשרות לשנות את נוסח הפקודה, כך שייאסר על חיילים להפגין בנושאים מדיניים או מפלגתיים, בדומה ללשון הפקודה המתייחסת כעת לחתימה על עצומות. עם זאת, בדיונים הפנימיים שנערכו בצבא, תהו כמה מהמשתתפים אם בכלל מתקיימות הפגנות שאינן בנושאים אלו, או לחילופין בעלות אופי פוליטי.

האגודה לזכויות האזרח פנתה בתחילת 2014 לצה"ל בדרישה לבטל את הפקודה האוסרת על חיילים להשתתף בהפגנות, בטענה כי אינה חוקתית, ולא לוקחת בחשבון את זכותם של חיילי צה"ל לחופש ביטוי. הפקודה עוררה לא פעם תהיות וביקורת בקרב חיילים בסדיר, במילואים ובקבע. כך למשל, קצין בקבע פנה ב–2011 לאלופה ברביבאי ומחה על הפגיעה בחופש הביטוי ובזכות להפגין. בתשובה שנשלחה אז מראש לשכתה של ברביבאי נטען כי "אין צורך להכביר מלים על ההיגיון שבבסיס איסור השתתפות חיילים בהפגנות בכלל, ובהפגנות העוסקות בעניינים השנויים במחלוקת ציבורית בפרט".
מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפקודה מצויה בבחינת הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, במסגרת סבב ההערות שנדרש להשלים טרם אישורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"