ליברמן: "צריך להרוס בית של מחבל תוך 24 שעות", היועמ"ש: "אנחנו מדינת חוק"

בישיבת הקבינט שר הביטחון ביקש לאפשר הריסה מהירה יותר של בתי מחבלים, אך נענה שיש לקיים הליך משפטי מלא והוגן. נתניהו הורה לבדוק אפשרות להקים מחדש את בית העלמין למחבלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בין העלמין לחללי אויב בעמיעד, ב-2007
בין העלמין לחללי אויב בעמיעד, ב-2007צילום: דרור ארצי - ג'יני

הסתיימה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיימה היום (חמישי) בקריה בתל אביב בנושא התגובות האפשריות לפיגוע אמש במתחם שרונה. בעקבות הפיגוע החליטו בצבא לתגבר את הפעילות בגדה בשני גדודים נוספים.

פקיד בכיר בירושלים אמר שבישיבת הקבינט, שנמשכה שלוש שעות, ביקש שר הביטחון אביגדור ליברמן מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לבחון אם אפשר לקצר את ההליך המשפטי ולאפשר הריסה מהירה יותר של בתי מחבלים. "צריך להרוס בית של מחבל תוך 24 שעות", אמר ליברמן. "למה זה לא קורה?". היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט וחלק משרי הקבינט האחרים, שכבר קיימו בחודשים האחרונים כמה דיונים בנושא על רקע גל פיגועי הדקירה, הסבירו לליברמן כי הדבר אינו אפשרי מבחינה משפטית. "מנדלבליט ואחרים הסבירו לו שאנחנו מדינת חוק ויש בתי משפט ויש הליכים שחייבים לבצע", אמר פקיד בכיר שמעורה בפרטי הישיבה.

ליברמן מצידו התעקש ואמר כי יש מדינות אחרות בעולם בהן החוק מאפשר הריסת בתים תוך 24 שעות. כמה מהשרים הגיבו ושאלו את ליברמן על איזה מדינות הוא מדבר, אך שר הביטחון לא הגיב והישיבה המשיכה לנושא הבא.

אחד הנושאים שנדונו בישיבה היה שאלת החזרת גופות המחבלים לבני משפחותיהם. הפקיד הבכיר ציין שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן, שמתנגד להחזרת גופות מחבלים, הציע להקים מחדש את בית העלמין שבו היו קוברים עד לפני כמה שנים מחבלים שנהרגו בפיגועים. ארדן טען כי יש להפסיק את החזרת הגופות באופן גורף ולשוב למצב שהיה נהוג במהלך האינתיפאדה השנייה, בו קברו את גופות המחבלים בבית העלמין המיוחד.

שר הביטחון אביגדור ליברמן במתחם שרונה שם אירע הפיגוע, היוםצילום: אריאל חרמוני / משר

בנוסף, הורה ליברמן שלא להחזיר יותר גופות מחבלים, זאת בניגוד למדיניות קודמו בתפקיד, משה יעלון. הטענה העומדת מאחורי המהלך של ליברמן היא שהחזרת הגופות משדרת מסר לא נכון, ומניעת העברת הגופה יכולה ליצור מסר מרתיע כלפי מבצעי הפיגועים ובני משפחותיהם. לטענת יעלון, הדבר רק מתסיס את השטח ואינו מהווה קלף מיקוח, ולדעתו היה שותף גם הדרג המקצועי בצבא.

לדברי הפקיד הבכיר, ליברמן לא התנגד להצעה להקים מחדש את בית העלמין. הפקיד הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה למטה לביטחון לאומי להכין עבודת מטה בנושא האפשרות להקמה מחדש של בית העלמין למחבלים כדי להבין את ההשלכות של מהלך כזה.

המחבלים חאלד מחאמרה ומוחמד מחאמרה, שביצעו את הפיגוע בשרונה

עוד על הפיגוע בתל אביב: הפיגוע בתחילת הרמדאן עלול לגרום לניסיונות חיקוי | צה"ל מכתר את העיר יטא, בה התגוררו המחבלים | פורסמו שמות הנרצחים בפיגוע | המחבלים: בני דודים מהעיירה יטא שהושפעו מחמאס | חזון הביטחון של ליברמן: איום על ראשי חמאס וחידוש הסיכולים הממוקדים | הנשק ששב"כ התעלם ממנו, מחמם את האינתיפאדה

בישיבת הקבינט לא התקבלו החלטות משמעותיות. בהודעה של לשכת ראש הממשלה נכתב כי שרי הקבינט קיבלו עדכון על הפעילות המודיעינית והמבצעית של גופי הביטחון ביממה האחרונה. השרים עודכנו כי הוטל כתר מלא על כפר יטא, ממנו יצאו המחבלים, וכן נשללו היתרי העבודה של החמולה אליה היו שייכים. בנוסף, בוטלו ההיתרים לביקורים בישראל בתקופת הרמדאן.

עוד נכתב בהודעה כי התקציב עבור סגירת הפרצות בגדר באזור תרקומיא-מיתר כבר הועבר, וכי העבודות בשטח יחלו בתאריך ב-28 ביוני השנה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי עד לתחילת העבודות יימשך עיבוי הכוחות בשטח.

בתוך כך הוחלט בצה"ל כי שני גדודים יתווספו היום לכוחות הפועלים בגדה וייפרשו בכל אזור אוגדת איו"ש ולא רק בגזרת חברון. הכוחות יתרכזו בפעילות נגד ניסיונות כניסה לא חוקית לישראל, בעיקר באזור גוש עציון ודרום הר חברון, בהצבת עמדות בידוק נוספות בדרכים בגדה ובביצוע מעצרים.

שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הם מוחמד מחאמרה וחאלד מחאמרה, בני דודים בני 21 מהעיירה יטא שליד חברון.

כתבות מומלצות

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

נשיא איחוד
האמירויות, מוחמד
בן זאיד, מארח את
רה"מ בנט בארמונו
באבו דאבי בתחילת
החודש.

כל מטוס שנוחת בדובאי מנחית מכה על תפישת "שטחים תמורת שלום"

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ