ועדת האתיקה: האיסור על ביקור ח"כים בהר הבית לא יוסר בינתיים

בשבוע הבא תישקל הסרת האיסור על ח"כים מוסלמים בהתאם להערכת המשטרה. שני חברים ברשימה המשותפת ניסו לעלות להר בשבוע שעבר ונבלמו בידי מאבטחים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (שלישי) שלא להסיר לעת עתה את האיסור על ביקורים של חברי כנסת בהר הבית. מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי, אמר בדיון הוועדה כי בשבוע הבא תתקיים הערכת מצב שבה תישקל האפשרות להתיר לח"כים מוסלמים לבקר בהר לרגל הרמדאן. שבוע או שבועיים לאחר מכן עשויה המשטרה לאפשר גם לח"כים יהודים לבקר במתחם.

בנובמבר האחרון, על רקע המתיחות סביב הר הבית, אסרה המשטרה על ח"כים לבקר באתר וועדת האתיקה החליטה להגדיר ביקור כזה כעבירה אתית. באחרונה פנה ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וביקש ממנו לשקול להתיר לחברי הכנסת המוסלמים לבקר באתר. אדלשטיין פנה למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, וזה הבהיר שאין מניעה לחדש את ביקורי הח"כים באתר. בהודעת הוועדה היום נאמר כי "ככל שיוחלט על ידי גורמי הביטחון כי ניתן לאפשר את כניסתם של חברי הכנסת להר הבית, תתכנס הוועדה ותשנה את החלטתה בהתאם".

ח"כ אורי אריאל בהר הבית לרגל יום ירושלים, ב-2012צילום: מיכל פתאל

מהדיון עלה גם כי שני חברי כנסת מהרשימה המשותפת ניסו לעלות להר בשבוע שעבר חרף האיסור. השניים, מסעוד גנאים וטאלב אבו עראר, נבלמו על ידי מאבטחים שזיהו אותם.

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), מסר כי החלטת הוועדה "מביכה, מסייעת לפגיעה מתמשכת בחסינות חברי הכנסת ומציבה את הוועדה וכלל הח"כים כשבויים בידי משטרת ישראל". לדבריו, "הוועדה טעתה מלכתחילה כשהכניסה את עצמה למערבולת הזו. כניסתנו או תפילתנו אינן עניינם של ועדת האתיקה, של ראש הממשלה נתניהו או של מפכ"ל המשטרה - היא זכות טבעית, דתית, אישית ולאומית. כך היה וכך יהיה".

היום קרא סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) לאדלשטיין להותיר את האיסור על כנו. לדבריו, "על הח"כים היהודים חל איסור הלכתי חמור לעלות להר, ואילו הח"כים הערבים רובם אינם דתיים וכל מטרתם התססת השטח, שגם כך נפיץ למדי". כהן הוסיף כי "הר הבית הוא לא אתר פוליטי ולא 'הייד פארק' להתגוששות והתגרויות. הר הבית הקדוש הוא מקום מקדשנו הראשון והשני ועליו ייבנה הבית השלישי. משום כך אין בו מקום למציתי אש זרה ולמרעילי בארות מכל סוג שהוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ