ברק רומז על חזרה לפוליטיקה: "אם הממשלה לא תתעשת, יהיה על כולנו לקום ממקום מושבנו הנוח ולהפילה"

בנאום בכנס הרצליה תקף ראש הממשלה לשעבר את נתניהו ואת הממשלה הנוכחית ואמר כי מימוש האג'נדה שלה יביא ל"סופו של המפעל והחלום הציוני". אם לא תשנה הממשלה דרכה, הצהיר, "יהיה על כולנו להפילה, דרך מחאה עממית ודרך פתק הבוחר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק רמז הערב בנאום שנשא בכנס הרצליה על האפשרות כי יחזור למערכת הפוליטית כדי לנסות ולהפיל את ממשלת נתניהו. "אני קורא לממשלה להתעשת ולחזור מייד אל הפסים", אמר ברק. "אם לא תעשה כן - יהיה על כולנו, כן, כו-ו-ו-לנו, לקום ממקומות מושבינו, הנוחים והפחות נוחים ולהפילה, דרך מחאה עממית ודרך פתק הבוחר - לפני שיהיה מאוחר מדי".

בנאום ארוך ומפורט תקף ברק בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו וכינה אותו ואת ממשלתו הנוכחית "חלשים, רופסים, קולניים וקיצוניים". ברק טען כי נתניהו וממשלתו נכשלו בהבטחת ביטחון לתושבי ישראל ומקעקעים את רקמת הדמוקרטיה בישראל. "מה שעומד באמת בראש סדר העדיפויות של נתניהו וממשלתו היום איננו בטחון ישראל, ואיננו שמירת הדמוקרטיה, ואיננו אחדות פנימית בעם - אלא קידום זוחל וערמומי, מבלי להודות בכך, של אג׳נדת ״מדינה אחת״ מהירדן לים - אג׳נדה המהווה איום ישיר על עצם זהותה ועתידה של ישראל ועל הפרוייקט הציוני כולו...נדרשת לישראל מנהיגות אחרת,האוחזת במצפן ולא בשבשבת ובתרמילה מגילת העצמאות ולא ,חלילה, 'תורת המלך'".

אהוד ברק בכנס הרצליהצילום: עופר וקנין

ברק טען בנאומו כי נתניהו וממשלתו "מובלים ע"י פסימיות, פסיביות, חרדה ושיתוק - במקום בטחון עצמי, אומץ וכח להחליט ולפעול. קורבניות בכיינית טבולה ברחמים עצמיים - במקום תחושת גאווה בכל לב ישראלי". ברק האשים כי נתניהו פועל כדי להביא לפילוג ופיצול בעם, מסית איש נגד רעהו ונוקט בגישת ״סכסך ומשול״ במקום לטפח אחדות בעם במסגרתה לכולם יש זכות לחלוק אחד על השני. הוא אף האשים את נתניהו בכך שהוא מעניק "טיפול מועדף" לבעלי הון על פני האזרח הקטן. ברק אמר עוד כי נתניהו וממשלתו מעודדים "התלהמות והתבהמות, שיח שנאה והשתקה - במקום שיח סובלני וקשוב שמכיר בריבוי הגוונים והתרבויות בתוכנו".

ברק, ששימש בין 2009 ל-2013 כשר הביטחון בממשלת נתניהו ונחשב למקורב אליו מאוד, טען בנאומו כי הסיבה לכל התופעות האלה הינה "השתלטות עויינת" על הליכוד מצד "גרעין פנאטי של אידיאולוגיה קיצונית". לדבריו, גורמים קיצוניים ניצלו פרצות בחוקת הפריימריז בליכוד ו"טיהרו" את הנהגת המפלגה "מכל מי שערכי הדמוקרטיה היו חשובים לו יותר מפופוליזם". ברק הוסיף: "האג׳נדה שלהם הפכה למובילה - כאשר ההנהגה הפורמלית נגררת אחריהם... נתניהו נושא באחריות לפעולות ממשלתו ה״חטופה״ ומחדליה בין אם מדובר בחולשת דעת או אופי, בין אם מדובר ב'סינדרום שטוקהולם', ובין אם זו ״התגלות״ מאוחרת של עמדות היסוד שלו בהשראת משפחתו וסביבתו הקרובה".

ברק אמר כי נתניהו וממשלתו תופסים בצורה נכונה את המצב באזור ואת האיומים השונים, אולם התשובות והפתרונות שהם מציעים שגויות לחלוטין וגובשו מתוך "אג׳נדה קיצונית, מסוכנת, העלולה לדחוף את ישראל אל מדרון חלקלק שבהמשכו נקודת אל-חזור שחצייתה תסכן את עתיד הפרוייקט הציוני כולו". ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר הסביר כי בעבר חשב שנתניהו וממשלתו לא יודעים לאן הם חותרים, אולם רבים מידידי ישראל בעולם סבורים ההיפך ומאמינים שהאג'נדה של נתניהו, אותה הוא מנסה לטשטש, היא לקדם מציאות של מדינה אחת בין הירדן לים.

"גדולי תומכינו בבירות העולם חושדים כי ישראל מתכוונת להמשיך ולשלוט בכל השטחים שנכבשו/שוחררו ב-67 – לתמיד", אמר ברק. "הם חושדים שישראל איננה מעוניינת בשתי מדינות ואיננה רוצה במדינה פלסטינית לצידה. הם סבורים שישראל מחכה שהעולם יתרגל וישלים עם המציאות הזאת, ומקווה שאירועים קשים - כגון טרור באירופה או המצב בסוריה יסיטו ממנה את הקשב. הם חושבים שישראל תסכים לאוטונומיה עם זכויות מוגבלות לפלסטינים. אך לא למדינה. שישראל תמשיך בזהירות, בבניה בכל ההתנחלויות ומעבר להן, על מנת לייצר בהדרגה, עובדה בלתי הפיכה. נכון שראש הממשלה ושר הביטחון מדברים לאחרונה ממש להיפך.... הצרה היא, שבבירות העולם - בלונדון ובוושינגטון, בברלין ובפריז, במוסקבה ובבייג׳ינג - אף מנהיג איננו מאמין עוד לאף מילה של נתניהו וממשלתו".

ברק אמר כי מימוש האג'נדה של הממשלה הנוכחית "יוביל למדינה אחת שאו שהיא מדינת אפרטהייד...שתנודה ע״י העולם כולו - וסופה קריסה. או שהיא מדינה דו-לאומית עם מיעוט יהודי תוך דור או שניים, השרויה בהסתברות גבוהה במלחמת אזרחים מתמשכת בין שני חלקיה". הוא הוסיף: "שתי האפשרויות הן סופו של המפעל והחלום הציוני. לא קיימת אפשרות אחרת, למעט לגבי מי שממתינים להתערבות אלוקית-אפוקליפטית. אנו בפתחו של המדרון החלקלק הזה ואין בפני דורנו משימה דחופה וחשובה יותר - מלהציב עליו טריז, על מנת לעצור את הגלישה, לפני שיהיה מאוחר מדי. מי, בשם האלוהים, הסמיך את נתניהו והממשלה החטופה הזאת להוליך אותנו אל סף התהום תוך מלמול מרגיע, מתעתע ורצוף, שתכנו, משדר לכאורה את ההיפך".

ברק טען כי העולם יסכים לקבל מציאות של "מדינה אחת" רק אם זו תהיה מדינת כל אזרחיה בה לכל אחד תהיה זכות הצבעה. הוא הוסיף כי נתניהו וממשלתו מבינים שיוכלו לממש את אג'נדת "המדינה האחת" רק אם יחלישו את בית המשפט העליון, יקעקעו את ביטחונה העצמי של החברה האזרחית וישתיקו כל שיח ביקורתי. "כל אלו נעשים יום יום לנגד עינינו", הוא הדגיש. לדבריו, נתניהו מבין כי גורמים במערכת הביטחון עלולים לסרב לבצע צעדים "שמעל חלקם עלול להתנוסס דגל שחור" כדי ליישם את אג'נדת המדינה האחת ולכן הוא פועל "למוטט בהדרגה את קדושת ערכי צה״ל והקוד האתי...ולהוביל, תוך פריטה על חרדות קיומיות, שנאת האחר, שיח השתקה, גזענות, פופוליזם ולאומנות - מהלך רחב של ״חינוך מחדש״ של הציבור כולו ובעיקר צה״ל ומפקדיו".

ברק טען כי כדי להצדיק את מעשיו נתניהו פועל בהתאם "לצורך כפייתי... להכתיר פעם אחר פעם את איום ההשמדה התורן". הוא הדגיש מנגד כי מנסיונו כרמטכ"ל ושר הביטחון הוא קובע שאין היום איום קיומי על ישראל, זולת אג׳נדת המדינה האחת. "איום זה עולה לאין שיעור, במיידיותו וחומרתו על כל האיומים האחרים", אמר ברק. "אבל היות והפנאטים מבינים שהאג׳נדה הסמויה תידרש בעתיד לאמצעים קיצוניים, שרק סיכון מסוג השמדה יכול להצדיקם - פועל השלטון, ובראשו נתניהו, ליציקת חרדת קיום מיידית ואמיתית במרכאות אל תודעתם של ההמונים".

בהקשר זה האשים ברק את נתניהו בפגיעה בזכרון השואה. "ההיטלריזציה מפי ראש הממשלה, של איומים איזוריים מתחלפים, קשים ככל שיהיו - היא היא זילות השואה בשיאה. היא - ולא דבר אחר".

ברק האשים את נתניהו בפגיעה מתמשכת בדמוקרטיה הישראלית. "רק עיוור או מיתמם, בור או מתקרנף - לא יראה את תהליך שחיקת הדמוקרטיה ואת ניצני הפאשיזם שדבקו בממשלה הזאת...אם זה נראה כמו ניצני פאשיזם, הולך כמו ניצני פאשיזם ונובח כמו ניצני פאשיזם, אז זה ניצני פאשיזם. זהו המצב. ממש כך". הוא הוסיף כי: "קיצוניות אטומה, היבריס ועיוורון השתלטו על ראש הממשלה ועל ממשלת ישראל - ובשם אג׳נדה, סמויה להלכה, עם נגיעה משיחית, היא גוררת את כולנו לתהום מוסרית וביצועית שתחתיתה - מי ישורנו?".

ברק טען כי נתניהו נוקט בתעמולה שקרית כאשר הוא טוען שקיימת סתירה בלתי ניתנת לגישור בין צרכי הביטחון של ישראל לבין פתרון שתי המדינות. ברק הדגיש כי 90% מבכירי מערכת הביטחון מסכימים איתו ולא עם נתניהו. הוא הוסיף כי חברי הממשלה מסכנים את עתידם של 80% מהמתנחלים, אלה שחיים בגושי היישובים ובירושלים, כיוון שהם מתעקשים להמשיך ולבנות בהתנחלויות המבודדות. "מי שמקרב את חמאס ודאעש לירושלים וכפר-סבא - הוא מי שחותר למיטוט הרשות הפלסטינית תוך התעלמות מהמלצות השב״כ, אמ״ן, מתאם הפעולות בשטחים וצה״ל. וזאת במקום לחזק את הרשות", אמר ברק.

ברק תקף את נתניהו גם על הפגיעה ביחסים עם ארה"ב וטען כי ראש הממשלה, באופן אישי, החמיץ הזדמנות נדירה להגיע להסכם ביטחוני נדיב עם הממשל האמריקאי. "למיטב שיפוטי נקבל בעשור הבא בין שבעה לעשרה מיליארד דולר פחות ממה שיכולנו להשיג לפני שנה", אמר ברק. "זהו נזק ישיר, ולא יחידי, מהיעדר שיקול הדעת האמור". ברק קרא בנאומו להגיב בצורה חיובית ליוזמת השלום הערבית. "היוזמה רחוקה מלהיות מושלמת... אבל עם הסתייגויותינו, היא בהחלט בסיס למו״מ...ייתכן אף בסיס להסדר".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "מסתבר שכנס הרצליה הפך הערב לפריימריז של מפלגת המתוסכלים בקרב על עמדת המושיע של השמאל. מי שמצאו עצמם מחוץ למערכת הפוליטית מתייצבים הערב מאחורי כל מיקרופון שנפתח בפניהם ובנאומים חוצבי להבות אומרים בדיוק את ההפך ממה שאמרו כשכיהנו בתפקידם - העיקר לקבל איזו כותרת בתקשורת ולהישאר בתודעה הציבורית. מוזר מאוד שאותם דוברים לא אמרו את הדברים הללו כשכיהנו בתפקידם. תמוה מאד ששניהם שיבחו את ראש הממשלה והביעו בו אמון מלא כאשר ישבו בכיסא השר. אידאולוגיה לא משתנה לפי הפוזיציה - אבל זאת לא אידאולוגיה, זאת כיסאולוגיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ