ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכירים טורקים אמרו היום (שלישי) לעיתון "הורייט דיילי ניוז" כי בפגישה שתתקיים בין צוותי המשא ומתן של טורקיה וישראל ביום ראשון הקרוב באחת מבירות אירופה, צפויים הצדדים להכריז רשמית על הגעה להסכם פיוס בין המדינות. בכך אישרו הטורקים דברים שאמרו בימים האחרונים פקידים בכירים בירושלים.

בפגישה שתתקיים ב-26 ביוני ישתתפו תת-שר החוץ פרידון סינירלולו, שניהל את המו"מ עם ישראל בשנים האחרונות. מהצד הישראלי ישתתפו במפגש ראש צוות המו"מ יוסף צ'חנובר, המשמש כשליחו של ראש הממשלה ומלווה את הפרשה מתחילתה, וממלא מקום היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל. מטרת הפגישה היא לעבור באופן סופי על טיוטת ההסכם ולאשר כי יש הסכמה על כל הסעיפים.

אוניית המרמרה בנמל איסטנבול ב-2010צילום: רויטרס

עם זאת, פקידים ישראלים בכירים ציינו כי החתימה הרשמית על ההסכם תתקיים רק כמה שבועות מאוחר יותר, ככל הנראה במהלך חודש יולי, ותסיים את המשבר שפרץ בעקבות הרג תשעת האזרחים הטורקים ע"י לוחמי השייטת במהלך המשט הטורקי לעזה במאי 2010. מהצד הטורקי יחתום על ההסכם סינירלולו ומהצד הישראלי יחתום מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד. הזמן שבין ההכרזה על השגת הסכם שצפויה ביום ראשון לבין החתימה הרשמית נחוץ על מנת שכל צד ישלים ביצוע צעדים שונים שנחוצים ליישום הסכם הפיוס.

הבכירים הטורקים אמרו להורייט דיילי ניוז כי מיד אחרי החתימה הרשמית על ההסכם, יתחיל תהליך נירמול היחסים. שתי המדינות ימנו שגרירים לאנקרה ולתל אביב ויעלו את דרג היחסים הדיפלומטים לגבוה ביותר. כמו כן, הבכירים הטורקים ציינו כי שתי המדינות יסירו את הסנקציות וההגבלות שהטילו על הצד השני בכל הנוגע להסכמים בינלאומיים. כמו כן יוסרו המגבלות על תרגילים צבאיים משותפים, על שיתוף פעולה בתחום האנרגיה ועל ייצוא וייבוא של ציוד ביטחוני.

הבכירים הטורקים הוסיפו כי הושגה פשרה בין שתי המדינות לגבי הדרך בה יינתן מענה לתנאי השלישי שהציבה טורקיה במסגרת המו"מ - הסרת המצור מעל רצועת עזה. הטורקים למעשה ויתרו על הסרה מלאה של המצור ועל הסרה ולו חלקית של הסגר הימי. לפי ההסכם, ישראל תאפשר את העברת כל הסיוע הטורקי לעזה, אולם רק כל עוד הוא יעבור דרך נמל אשדוד.

ישראל גם הסכימה לאשר לטורקיה לבנות בית חולים בעזה ולהסיר כל מגבלה בפני אספקה של ציוד, תרופות וכוח אדם לבית החולים הזה. כמו כן אישרה ישראל הקמה של תחנת כוח בעזה שתיבנה בשיתוף פעולה בין טורקיה לגרמניה וכן מתקן התפלת מי ים אותו תקים טורקיה ברצועה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב