ניר חסון
ניר חסון

אזרח ישראלי מכפר קאסם, החשוד בעבירות סמים בארה"ב, כלוא יותר משנה בטורקיה ללא משפט והסגרתו לשלטונות האמריקאים מתעכבת מסיבות ביורוקרטיות. משפחתו טוענת כי משרד החוץ לא מסייע לו ומפעיל לחץ על שלטונות טורקיה בשל היותו ערבי. משרד החוץ: "הוא זוכה לסיוע קונסולרי ככל אזרח ישראלי אחר".

נבהאן עיסא, אב לחמישה שמתגורר עם משפחתו בארה"ב בשנים האחרונות, נעצר במארס 2015 על ידי שלטונות טורקיה בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוצא נגדו על ידי שלטונות ארה"ב. עיסא הסכים להסגרתו לארה"ב וגם שלטונות טורקיה לא התנגדו להסגרה. לדברי בא כוחו, עו"ד אמנון מזר, אם יועמד למשפט בארה"ב — יש לו ראיות חזקות לחפותו. אבל בשל ביורוקרטיה טורקית ואמריקאית, הוא כלוא כבר שנה ושלושה חודשים בטורקיה. לפני כחודשיים אושרה בקשת הסגרתו בבית משפט טורקי, אלא שעל פי החוק כדי לבצע את ההסגרה על ראש ממשלת טורקיה לחתום על צו ההסגרה בעצמו — והחתימה מתעכבת.

נבהאן עיסא. מחכה להסגרתו לארה"ב יותר משנה

לטענת בני משפחתו של עיסא, משרד החוץ לא פועל לסייע לו ולא מפעיל לחץ על ממשלת טורקיה כדי שזו תקדם את הסגרתו. "בושה וחרפה למדינת ישראל", אמר אחיו ראוף עיסא, "תושב ישראלי עצור כבר שנה ושלושה חודשים ואף אחד לא שואל, אף אחד לא מזיז שערה, אף אחד לא יצר איתנו קשר. אם הוא היה יהודי היו הופכים עולמות. אנחנו באמת רואים גזענות ואפליה". לדבריו, מצבו הנפשי של אחיו קשה מאוד.

עו"ד מזר פנה השבוע לראש הממשלה בנימין נתניהו וכתב כי "למרבה הצער, על אף שחלף זמן רב מאז ההחלטה על ההסגרה, החתימה על הצו של ראש הממשלה הטורקי מתעכבת ללא סיבה נראית לעין, ומאחר ומדובר בדרג פוליטי בכיר בטורקיה, אין כיום בידי המשפחה כל דרך להשפיע על זירוז החתימה". לטענתו, משרד החוץ הסתפק בשיחת טלפון בודדה לגורם טורקי. "מרשי ומשפחתו סבורים כי העדר התערבות משמעותית יותר של ממשלת ישראל נובעת בשל היותו אזרח ישראלי־ערבי וללא ספק, לו היה מדובר באזרח יהודי הטיפול היה שונה לחלוטין".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי מקרהו של עיסא מוכר למשרד החוץ ולנציגויות בטורקיה. לדבריהם, "הקונסוליה הכללית של ישראל באיסטנבול עומדת עימו בקשר, ביקרה אותו מספר פעמים ומעניקה לו שירותים קונסולריים כנדרש. כמו כן, משרד החוץ עומד בקשר רציף עם עורך דינו של העציר בישראל".

עוד נמסר כי "מדינת ישראל איננה מתערבת בהליכים משפטיים המתקיימים בעניינם של אזרחים ישראלים העצורים בחו"ל, ובכלל זה בבקשות הסגרה ממדינות שלישיות. נדגיש כי אין כל חובה על מדינת ישראל להתערב בכדי להשפיע על הליכים משפטיים מעין אלה, ומדינת ישראל ככלל איננה נוהגת לעשות כן. במסגרת הטיפול הקונסולרי, שגרירות ישראל באנקרה ממשיכה לעקוב מול רשויות טורקיה לגבי מצבו של מר נבהאן והתקדמות ההליך המשפטי בעניינו. יודגש שעורכי דינו של מר נבהאן בטורקיה הם אלה שמייצגים אותו בהליך המשפטי במקום. משרד החוץ דוחה מכל וכל את הטענה שהועלתה במכתבו של עורך דינו של מר נבהאן, כאילו משרד החוץ מפלה לרעה את מר נבהאן בגלל היותו ערבי. מר נבהאן זוכה לסיוע קונסולרי ממשרד החוץ ככל אזרח ישראלי אחר״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"