צה"ל מבקש להאריך את שירותן של חיילות באמ"ן ל-32 חודשים

על פי צה"ל, הסיבה לבקשת הארכת שירותן של החיילות היא משך ההכשרה הארוך בתפקידים אלו, והיא מוגשת לאחר שבכנסת דחו את הארכת שירות הנשים ל-28 חודשים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ביום שלישי הקרוב תועלה לדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הצעת צה"ל להאריך את שירותן של הנשים המשרתות בתפקידי מודיעין, וכן במספר מקצועות נוספים. מדובר בכ-20 תפקידים המהויים את ליבת המקצועות באגף המודיעין בצבא, בהם תפקידי תרגום, מחקר, האזנה, מודיעין אלקטרוני, מודיעין גלוי, פענוח תצלומי אוויר, סייבר ויחידת הלווינות. מחוץ לאגף המודיעין מדובר בתפקידים של פקחית העמסה, רכזת מודיעין בחיל המשטרה הצבאית, מנהלת תשתיות מערכות מחשוב, ועוד.

בצה"ל דורשים להאריך את שירותן של החיילות העוברות הכשרה לתפקידים אלו ל-32 חודשים, כפי שמשרתים חיילים. לפי התקנות המוצעות, מאות החיילות המתגייסות בכל שנה לתפקידים אלו יידרשו לחתום על הארכת שירותן, וכן להמשיך לשרת במערך המילואים עד לגיל 40, בדומה לגברים.

חיילות צה"ל. הארכת השירות תגדיל את כמות המפקדות?צילום: אוליבייה פיטוסי

בנימוקים לבקשה, שחתומה על-ידי שר הביטחון הקודם, משה יעלון, הוסבר כי הסיבה לבקשת הארכת שירותן של החיילות היא משך ההכשרה הארוך בתפקידים אלו, או דרישה להתמקצעות בהם. באגף כוח האדם בצה"ל צופים כי בעקבות המהלך, יגדל מספר הנשים המשרתות בתפקידי פיקוד במקצועות הללו. גם אם החיילת תעבור לתפקיד אחר לאחר הכשרתה במקצוע זה, היא תחויב במשך שירות מלא, כמו של חיילים אחרים - 32 חודשים.

הארכת שירות הנשים עבור מקצועות ספציפיים מכונה "דין אישה כדין גבר", ומתקיימת לפי אחד מסעיפי חוק שירות הביטחון שתוקן בשנת 2000 לאחר עתירתה של אליס מילר לבג"ץ. לפי הסעיף, בתפקידים שיקבע שר הביטחון ובאישור וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, יהיה על נשים לשרת כמו גברים. כבר כיום ישנם תפקידים בצה"ל הדורשים את התחייבותה של החיילת, או המועמדת לשירות, לשירות ממושך. הצבא אמנם לא מחייב את הצעירות לקראת גיוס לשרת בתפקידים אלו, אך מדובר בתפקידים נחשקים, שלרוב כבר בשלב המיונים אליהם נדרשות הצעירות לחתום על מסמך בו הן מצהירות כי יהיו חייבות בשירות ארוך מהרגיל. מלבד תפקידי לחימה, מדובר בתפקידים דוגמת מדריכת צניחה, מדריכת סימולטור, כתבת בגלי צה"ל או בעיתון "במחנה", ופרמדיקית.

בפועל, מדובר בהליך שעוקף את הניסיון של צה"ל להאריך את שירות הנשים באופן רשמי ודרך תיקון חוק שירות הביטחון. בוועדה בכנסת שעסקה בהצעת החוק לשוויון בנטל השירות הצבאי, בראשות איילת שקד, החליטו שלא לקבל את בקשת הצבא להאריך את שירות הנשים ולהעמידו על 28 חודשים. בצה"ל טענו כי מדובר ב"צורך ליצור שוויון מגדרי", אך לאור מחאה מצד חברי הוועדה וחברי כנסת, הוחלט ב-2014 לקצר את שירות הגברים - ולא להאריך את שירות הנשים במקביל, אלא להשאירו על פני שנתיים בלבד. אחת הטענות של חלק מחברי הוועדה לדחיית בקשת הצבא היתה כי הארכת שירות הנשים לא באמת יקדם שוויון.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הארכת משך השירות נועדה לאפשר השתלבות משמעותית יותר של נשים במקצועות המאופיינים במשכי הכשרה ובפרקי הסמכה ארוכים, וזאת על מנת לממש את יכולתן של הנשים להתקדם לתפקידי פיקוד וקצונה ולהגביר את האפקטיביות המבצעית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"