נתניהו על דו"ח הקוורטט: דוחה את ההקבלה בין בנייה בהתנחלויות וטרור

מטעם רה"מ נמסר בתגובה כי "שורש הסכסוך הוא סירובם של הפלסטינים להכיר במדינה יהודית". גם ברשות הסתייגו: אי אפשר להשוות בין נכבש וכובש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הן בישראל והן ברשות הפלסטינית הסתייגו הערב (שישי) מדו"ח הקוורטט על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שמתח ביקורת על צעדי שני הצדדים. בעוד שבירושלים התרעמו על גינוי הבנייה בהתנחלויות, הפלסטינים טענו כי הדו"ח מקל עם ישראל.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לדו"ח כי הוא אינו עוסק "בשורש האמיתי של הסכסוך, סירובם העיקש של הפלסטינים להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי בגבולות כלשהם". בהודעה מטעם בנימין נתניהו נאמר כי "הדו"ח מנציח את המיתוס שלפיו הבנייה הישראלית ביהודה ושומרון היא מכשול לשלום. כשישראל הקפיאה התנחלויות, היא לא קיבלה שלום. כשישראל עקרה את כל ההתנחלויות מעזה, היא קיבלה מלחמה. מטרידה העובדה שהקוורטט נראה כמי שאימץ את העמדה שלפיה נוכחותם של יהודים ביהודה ושומרון מונעת כביכול את השגת פתרון שתי המדינות".

עוד מסר משרד ראש הממשלה כי "ישראל דוחה כל ניסיון לערוך הקבלה מוסרית בין בנייה וטרור. אנו גם דוחים את ההשוואה המרומזת בין קמפיין הטרור הפלסטיני ובין האלימות של קבוצות שוליים בחברה הישראלית. הראשון זוכה לשבח והלל מצד ההנהגה הפלסטינית, ואילו האחרון זוכה לגינוי והוקעה חד-משמעיים על ידי החברה הישראלית על כל גווניה".

בפתח ההודעה צוין: "ב-24 השעות שלפני פרסום דו"ח הקוורטט, ירו ודקרו מחבלים פלסטינים ישראלים חפים מפשע בשלוש תקריות שונות, גרמו למותם של שניים ולפציעתם של אחרים. היום, אב צעיר נרצח ואשתו וילדיו נפצעו כאשר מכוניתם רוססה ביריות. אתמול, נערה ישראלית בת 13 נדקרה למוות שעה שישנה במיטתה. הרשות הפלסטינית לא רק שנמנעה מלגנות את הרצח המחריד, היא אף היללה את הרוצח כ'שאהיד' בתקשורת הרשמית. תגובה הישראלית הוזכר כי המעשים התקבלו בברכה ברשות הפלסטינית: תגובה זאת משקפת את פשיטת הרגל המוסרית של ההנהגה הפלסטינית ולא מותירה מקום רב לספק ביחס לכוונותיה האמיתיות".

בהקשר זה בירכה ישראל על קריאת הקוורטט להפסקת ההסתה הפלסטינית וטענה כי "דברי השבח שמרעיפים הפלסטינים היום על רוצחים מעניקים השראה לאלה שיתקפו מחר". עם זאת, האשימה ההודעה את חברות הקוורטט בהתעלמות מהתשלומים שמעבירה הרשות הפלסטינית למחבלים ולבני משפחותיהם. כן בירכה ישראל על "הדאגה שמביע הקוורטט מההתעצמות הצבאית בעזה ומהאיום שמציב החמאס, ארגון טרור השואף לרצח עם, לחייהם של ישראלים ופלסטינים כאחד".

ישראל טענה בתגובה לדו"ח כי היא מחויבת למשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים, אלא ש"ההיסטוריה מוכיחה שהפלסטינים דחו שוב ושוב את הצעותיהן של ממשלות ישראל משני קצות הקשת הפוליטית לקיים משא ומתן מתוך כוונה להגיע לפשרה". ההודעה מבהירה כי ישראל תוסיף לחתור לשלום בהתאם לפתרון שתי המדינות.

מנגד הבהיר מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, כי הדו"ח אינו תואם את הציפיות הפלסטיניות ומתח ביקורת על "הניסיון להטיל אחריו שווה על אנשים תחת כיבוש לצבא כובש זר". לדברי עריקאת, "נראה שגורמים מסוימים בקהילה הבינלאומית מתעקשים להתחמק מאחריותם המשפטית והמוסרית ליישם את החוק הבינלאומי והאמנות הבינלאומיות כדי להגן על העם הפלסטיני ולהבטיח את מימוש זכותו להגדרה עצמית".

לדברי עריקאת, הסכם שלום יוכל להיות רק מושג רק במסגרת זמן מוגדרת, תוך כיבוד ההסכמים הקודמים, "הפסקה מלאה של פעילות ההתנחלות הישראלית ושחרור כל האסירים שנעצרו ונשפטו לפני אוסלו". היעד הפלסטיני, הוסיף, הוא "הקמת מדינת פלסטין ריבונית בגבולות 1967, שמזרח ירושלים בירתה". עריקאת קרא לקבילה הבינלאומית לתמוך ביזומת ועידת השלום של צרפת וכן ביוזמה הערבית מ-2002.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ