חיים לוינסון
חיים לוינסון

אלפים השתתפו היום (ראשון) בהלווייתו של מיכאל (מיכי) מרק, שנרצח ביום שישי בפיגוע ירי בכביש 60, באזור דרום הר חברון. מרק הובא לקבורה בהר המנוחות בירושלים. בין החברים והקרובים שספדו לו – בן דודו, ראש המוסד יוסי כהן, והרב הראשי לישראל דוד לאו.

כהן אמר בהספדו: "אני מתחייב בשם הקולגות שלי למערכת הביטחון: נמשיך לעשות הכל, מיכי, פשוט הכל, כדי לשמור על מדינת ישראל שכה אהבת – מאוחדת ובטוחה כנגד כל האיומים. מאוחדת מבפנים כאיש אחד, חזקה ובטוחה כלפי חוץ – נגד אויבנו". ראש המוסד הוסיף: "מיכי בן דודי היקר, הנדיר, האהוב, היה שלום איש שלום. היה ברוך בדרכך האחרונה, איש מבורך. אהבתי אותך אהבת נפש, ואתה את כולם".

ראש המוסד יוסי כהן בלוויה של בן דודו מיכאל מרק, היוםצילום: BAZ RATNER/רויטרס

מוקדם יותר היום התכנסו יותר מאלף בני אדם בישיבת ההסדר בעתניאל, שאותה ניהל מרק, וקראו הספדים. בין הסופדים היה גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. בהספד שנשא גילה הנשיא ריבלין כי הוא קרוב משפחה של מרק, ואמר: "אני עומד מול מותך מיכי, כואב ועצוב, ואיתי עומדת יחד אבלה אומה שלמה. בטרם נכנסה השבת גזלה אותך יד מרצחים לנגד ילדך. אני בן דוד שני לאמך זלדה. למדתי עליך שהיית איש רוח, מנהל שהוא מורה דרך, מעמודי התווך של הר חברון, ישר דרך וצנוע. אתה בן למשפחה רבת זכויות בתקומת הארץ".

ריבלין הוסיף: "הטרור מלווה אותנו מראשית ימינו כאן, אבל גם בשעה שדם נשפך אין בכך להחליש אותנו. איננו נחלשים ומרפים את אחיזתנו בקרקע. הטרור מעולם לא ערער את אחיזתנו בארץ. נמשיך להילחם בטרור ללא פחד. צה"ל וכוחות הביטחון יגדעו את המחבלים שגדעו את חייך".

מיכאל מרקצילום: באדיבות המשפחה

הרוגי פיגועי האינתיפאדה השלישית - לחצו כדי לקרוא את סיפוריהם

אחת מבנותיו של מרק, אורית, ספדה לו: "אני אוהבת אותך אבא, אבא שלי אהוב אני לא מאמינה שנפרדים. רק לפני רגע עמדת איתי בהלוויה של הלל וחיבקת אותי". בתו של מרק הוסיפה כי "אלוהים לקח אותך אבא שלי. כל הזמן אמרנו אבא שבשמים לוקח את הטובים. ואתה הכי מדהים בעולם אנחנו אוהבים אותך אבא. כמה תרמת, כמה עשית, כל דבר שרק רצינו נתת מכל הלב".

אורית הוסיפה ואמרה כי "גם שעשינו משהו לא בסדר היית איתנו ולא עזבת לרגע. תבקש מאבא שבשמיים שירחם עלינו. אבא אני אוהבת אותך ואני ממש שמחה שזכיתי להגיד לך את זה כל כך הרבה פעמים". אורית ביקשה מאביה "אבא תתפלל על אמא שתקום ותבריא אנחנו צריכים אותך שם למעלה אבא שלי. כולנו צריכים אותך. מתגעגעים אליך המון אתה עלית בצורה הכי מדהימה על קידוש השם בעולם".

בנו של מרק, יהושע, אמר: "ככל שהשנים עוברות מתברר עוד עומקים. עוד אנשים שבך נעזרים. קהל מעריצים. לימדת אותנו קבלת האחר. אבא איש קבלה והכלה, איש נתינה אין סופית של זמן, תשומת לב, מחשבה. תפיסת המציאות על כל רבדיה. קצרה היריעה את שבחיך לקצר. אבא מתנפץ ליבי לרסיסי געגועים ולא שב למישרים. טבעתי במצולות חסרונך יאש ליבי צמא לאהבתך".

ראם הכהן, אחד מראשי הישיבה, פנה לראש הממשלה ואמר: "מציאות של כל כך הרבה יושבי עתניאל שעולים בסערה השמימה בלתי אפשרית. האדמה רועדת. זה הר געש. אי אפשר להמשיך כאילו לא קרה דבר". לדבריו, "שבת אחרי שילדה נשחטת במיטתה וזוג הורים נוסעים לסבתא לשבת קודש מחייב להפסיק הכל ולחלל שבת על מנת למצוא דרכים להפסיק את ההפקרות של חוסר הביטחון".

הרב בני קלמנזון, ראש הישיבה שמרק היה מנהלה, אמר: "אדוני הנשיא, אם הממשלה לא תיתן לאזרחיה תחושה שהיא מגינה עליהם אני חושש שיקומו אנשים חלשים ולא נבונים שיפעלו באלימות. אנשים חלשים יכולים לעשות מעשים נוראיים. לא לכולם יש את הכוחות של קהילת עתניאל. אני זקוקים לקריאתך לעשות מעשה שלא נגיע למצב הנורא שבני עמנו יבחרו בדרך הטרור".

ביום שישי נרצח מרק, בן 48, תושב ההתנחלות עתניאל ואב לעשרה. בפיגוע נפצעה באורח קשה אשתו של מרק, חווה, וילדיו, תהילה ופדיה, נפצעו גם הם. המשפחה נסעה ברכב על כביש 60, אז עקף אותם רכב ממנו פתחו המחבלים בירי ונמלטו מהמקום. בתוך רכב המשפחה אותרו לפחות 20 קליעים שנורו ככל הנראה מקלצ'ניקוב.

בעקבות מותו של מרק צה"ל הטיל כתר באזור חברון וכוחות צבא החלו במצוד לאיתור מבצעי הפיגוע. מרק היה בן דודו של ראש המוסד, יוסי כהן. מרק ניהל את ישיבת ההסדר בעתניאל. ב-2002 אירע בישיבה פיגוע שבו נהרגו ארבעה מתלמידיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ
האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב