מו"ל עיתון ה"בילד": העברתי לנתניהו את שרטוטי אושוויץ כדי להבריחם מגרמניה

ב-2009 הוזמן ראש הממשלה לברלין כדי לקבל את התוכניות המקוריות של אושוויץ שתרם העיתון ל"יד ושם". כעת מגלה קאי דיקמן, האיש החזק ב"בילד": ״הייתי צריך למצוא מישהו שלא ייעצר בגבול״

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

השרטוטים של מחנה ההשמדה אושוויץ, שנתרמו ל"יד ושם" לפני שבע שנים בידי העיתון הגרמני "בילד", יצאו מגרמניה באופן לא חוקי תוך שימוש בחסינותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - כך טוען קאי דיקמן, מו"ל היומון הגרמני הנפוץ ואחד מאנשי התקשורת החזקים ביותר באירופה.

בראיון לעיתונאית טל אלון, שמתפרסם היום (שלישי) במגזין "שפיץ", אומר דיקמן כי ב-2009, אחרי ש"בילד" קנה את השרטוטים ווידא כי הם אותנטיים, התלבטו בעיתון מה יעלה בגורלם. "היינו צריכים לקבל החלטה מה לעשות עם השרטוטים. אני הייתי משוכנע שהם צריכים להגיע ל׳יד ושם׳. חשבתי שזה המקום שאליו הם שייכים", הוא אומר. עם זאת, לדבריו, הארכיון הלאומי של גרמניה סבר אחרת. "הם ומשרד הפנים הגרמני אמרו לנו שהמסמכים האלה שייכים לממשלת גרמניה, משום שממשלת גרמניה היא היורשת החוקית של הרייך השלישי", אומר דיקמן.

דיקמן מוסיף, כי הוזהר לבל יוציא את השרטוטים מגרמניה, שכן הוא עלול להסתכן במעצר. "אם תנסה לקחת אותם מחוץ למדינה, יש לך בעיה, אנחנו נעצור אותך בגבול׳, אמרו לי. חשבתי, אוקי, מה עושים? אני עדיין מאמין שהם צריכים להגיע ל׳יד ושם׳", אומר דיקמן.

הפתרון שמצא היה לגייס למשימה אדם שבאופן ודאי לא ייעצר על ידי הרשויות בגרמניה. "ואז היה לי רעיון: צריך למצוא מישהו שיעביר אותם את הגבול, מישהו שלא ייעצר. והמישהו הזה היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. שאלנו אותו אם הוא יבוא לברלין וישתתף בטקס שבמהלכו נמסור לו את המסמכים - וכך היה", אמר דיקמן. אין כל מידע לפיו נתניהו היה מודע לאיסור של גרמניה על הוצאת השרטוטים מהמדינה.

נתניהו מציג את אחד מהשרטוטים באו"ם, ב-2009צילום: אי־אף־פי

אחרי ההחלטה למסור את השרטוטים ל"יד ושם" קיים דיקמן אירוע מיוחד בברלין, אליו הוזמנו ראש הממשלה נתניהו ויו"ר יד ושם, אבנר שלו. האירוע, שהתקיים ב-27 באוגוסט 2009 בבית הוצאה לאור הברלינאי "אקסל שפרינגר", שמוציא לאור את "בילד", זכה לסיקור נרחב. בטקס הענקת השרטוטים אמר דיקמן: "מי שלא זוכר את העבר יכול לטעות בעתיד. יש לעם הגרמני בושה כבדה, זוהי תוכנית הגיהנום שאנו חושבים שראוי שתהיה ביד ושם, ולא כאן".

נתניהו השיב כי המסמכים הם "מתנה של אמת", ופירט: "התוכניות האלה, של מפעל המוות, הן מסמכים חשובים מאוד, שיעזרו לנו לשמר את אמת ההיסטורית".

חודש לאחר מכן הציג נתניהו את אחד השרטוטים מעל במת האו"ם, והשתמש בו כמענה להכחשת השואה של נשיא איראן דאז, מחמוד אחמדיניג'אד. "האם התוכניות האלה, של מחנות הריכוז אושוויץ-בירקנאו שבהן נרצחו מיליוני יהודים - הן שקר?" – תהה אז נתניהו. בהמשך הוצגו השרטוטים בתערוכה ב"יד ושם" והיום הם שמורים בארכיון יד ושם.

תחילתה של הפרשה בנובמבר 2008, כש"בילד" פירסם את השרטוטים האלה מעל דפי העיתון, וסיפר כי "השיג אותם" לאחרונה. בתקשורת הגרמנית סופר אז כי השרטוטים נמצאו באותה שנה ב"דירה נטושה בברלין" – גרסה שמופיעה גם באתר "יד ושם". אחרי פרסומם בעיתון, הציג "בילד" את השרטוטים האלה לציבור הרחב בתערוכה מיוחדת בבית ההוצאה לאור שלו בברלין. בהמשך, כאמור, העניק אותם ל"יד ושם".

נתניהו בוחן את השרטוטים עם מו"ל ה"בילד" קאי דיקמן, ב-2009 בברליןצילום: עמוס בן גרשום / לע"

עם זאת, עד היום לא לגמרי ברור איך באמת התגלגלו השרטוטים לידי "בילד". דיקמן מספר כעת בראיון ל"שפיץ", כי אחרי המלחמה השרטוטים עשו את דרכם לידיו של אריק מילקה, ראש השטאזי, שאסף חומרים מפלילים על עברם הנאצי של תושבים גרמנים, כדי לסחוט אותם פוליטית. אחרי נפילת החומה, ב-1989, התגלגלו לשוק השחור. "אנחנו הצלחנו להשיג אותם", הוא אומר, בלי להוסיף.

לפי דיווח אחר, שפורסם ב-2009 בעיתון "פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג", המסמכים הוחזקו בידי יורשיו של אחד האדריכלים שעבד באושוויץ, ונרכשו על ידי "בילד" באמצעות מתווך.

כך או כך, בדיקה של הארכיון הפדרלי הגרמני העלתה אז כי מדובר ב-29 תוכניות אותנטיות, שהוכנו ב-1941 על ידי הנאצים. על אחד מהם מופיעה חתימתו של היינריך הימלר, ראש הס"ס.

באותו מאמר ב"פרנקפורטר", תחת הכותרת "בין חברים: האם 'שפרינגר' נתן במתנה לישראל רכוש גרמני"?, נמתחה ביקורת על כך שהמסמכים הועברו לישראל ולא נותרו בגרמניה. "בארכיון הפדרלי סבורים שהמסמכים שהוענקו במתנה ובעתיד יישמרו ביד ושם, הם רכוש של אחרים. הבעלים: הרפובליקה הפדרלית של גרמניה", נכתב שם.

לפי הדיווח ב"פרנקפורטר", דיקמן הפר את הסיכום בינו ובין הארכיון הפדרלי הגרמני, לפיו הארכיון יבצע את בדיקת האותנטיות של המסמכים שבילד "קנה", ובתמורה, לאחר פרסומם הבלעדי ב"בילד", הם יועברו לארכיון. דיקמן הכחיש בזמנו את דבר קיומו של הסכם כזה, אך בבית ההוצאה "שפרינגר" הודו כי התכנון המקורי היה להעביר את המסמכים לארכיון הגרמני ורק בשלב מאוחר יותר הוחלט שם להעניקם ל"יד ושם".

כך או כך, הרשויות בגרמניה לא העלו באופן רשמי כל טענה כלפי "בילד", "יד ושם" או נתניהו. להיפך. הקנצלרית אנגלה מרקל אמרה ב-2009 במסיבת עיתונאים כי המתנה הזו "חשובה" וכי הענקתה לישראל מרגשת אותה.

מיד ושם נמסר בתגובה: "העברת התרשימים הוסדרה על ידי מערכת ה'בילד' מול הרשויות הרלוונטיות בגרמניה לפני העברתם ליד ושם. הארכיון הפדרלי בגרמניה אף קיבל העתקים שלהם באיכות גבוהה, זהים למקור. עניין העברתם ליד ושם דרך ראש הממשלה או כל אישיות ציבורית אחרת מעולם לא עלה הפרק מול יד ושם והסדרת העברת המסמכים עמנו סוכמה חודשים רבים עוד לפני שדובר על מסירתם באירוע עם רוה"מ. בכל מקרה, הארכיון הפדרלי הגרמני לא פנה אלינו מעולם בבקשה לקבל את התרשימים או בטענה שהם רכוש גרמני".

ביד ושם הוסיפו כי "התרשימים הועברו על ידי הנהלת ה'בילד' לראש הממשלה וממנו ליד ושם באירוע רב משתתפים, מרגש ופומבי שהתקיים בברלין. מאז שהתרשימים הגיעו ליד ושם הם עברו תהליך שימור ותחקיר היסטורי והוצגו בשלוש תערוכות ביד ושם וכן בתערוכה מקוונת באתר האינטרנט. שניים מן התרשימים מוצגים דרך קבע במוזיאון לתולדות השואה ביד ושם".

תגובת לשכת ראש הממשלה טרם נתקבלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"