22 חודשי מאסר בפועל לתושבת שפרעם שניסתה להצטרף לדאעש

אימאן כנג'ו, אם לחמישה ילדים, הורשעה ביצירת קשר עם סוכן זר ובניסיון יציאה מהארץ שלא כדין. לפי כתב האישום, היא התכוונה לתת שיעורי דת ללוחמי הארגון

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

22 חודשי מאסר בפועל נגזרו הבוקר (שלישי) על אימאן כנג'ו, תושבת שפרעם בת 45 שהודתה והורשעה במסגרת הסדר טיעון (בטרם שמיעת ראיות) ביצירת קשר עם סוכן זר ובניסיון ליציאה שלא כדין, לאחר שהזדהתה עם ארגון המדינה האיסלאמית (דעאש). בנוסף, בית המשפט עליה 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 30,000 שקלים.

לפי כתב האישום שהוגש נגדה בספטמבר 2015, כנג'ו, סטודנטית לתואר שלישי ואם לחמישה גילתה עניין בדאעש ופיתחה הזדהות עם האידיאולוגיה ופעולות הארגון. כמה חודשים לפני שיצאה מישראל יצרה כנג'ו קשר בפייסבוק עם אדם בשם אבו עלי אשמאמי, שהציג עצמו כמי שקשור לארגון המדינה האיסלאמית בסוריה. כנג'ו אמרה לאבו עלי כי היא יכולה ללמד את הפעילים והלוחמים בסוריה דת וחוקי שריעה.

כנג'ו טסה לטורקיה יחד עם אביה במטרה להיכנס לסוריה, כך לפי כתב האישום. היא עדכנה את אבו עלי בתאריכי הטיסה וזה הנחה אותה לרכוש כרטיס סים טורקי למכשיר הסלולרי שלה ולהעביר לו את פרטי ההתקשרות עמה. בטורקיה, בהתאם לסיכום עם אבו עלי, המשיכו האב והנאשמת מאיסטנבול לאנטליה ומשם לאדנה, שם החליט האב, אחמד, לחזור לישראל. לאחר מכן המשיכה כנג'ו לגבול טורקיה-סוריה, שם נעצרה על ידי כוחות משטרה. לאחר כמה ימים גירשה המשטרה הטורקית את אימאן חזרה לישראל.

עם נחיתתה בנתב״ג, נעצרה כנג'ו על ידי שוטרי היחידה המרכזית של מחוז צפון ושירות הביטחון הכללי. היא הורשעה בכתב אישום מתוקן בעבירות של ניסיון ליציאה שלא כדין ומגע עם סוכן חוץ.

כנג'ו בבית המשפט המחוזי בחיפה, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, תמר שרון נתנאל, כתבה בהחלטתה כי הנאשמת נמצאת במעצר כמעט כשנה, והתייחסה בחיוב לכך שהודתה במיוחס לה והביעה חרטה, וכן בתרומתה לחברה. "הלב נחמץ למראה הילדים הקטנים, אשר אמם איננה נמצאת עמם, על לא עוול בכפם ואשר בוודאי מתגעגעים אליה וחשים בחסרונה יום יום, שעה שעה", כתבה השופטת, "אין כל ספק שחיי כל המשפחה השתנו לרעה, מעת שהנאשמת עזבה את ישראל, בנסיבות המתוארות לעיל ואין כל ספק שסבלה של כל המשפחה, ובמיוחד בעלה וילדיה, רב הוא עד מאוד.

עורך הדין שלומי בלומנפלד המייצג את כנג'ו מסר בתגובה לגזר הדין: "ההסדר טיעון כלל בקשה של הפרקליטות ל- 40 חודשי מאסר. בית המשפט קיבל את עצמדתנו באופן כמעט מלא וגזר עליה רק 22 חודשי מאסר. העמדה שלנו היתה כי מדובר בגברת שמעולם לא עמדו בבסיס הפעולות שלה מניעים של פגיעה בבטחון המדינה או פגיעה באזרחים. העמדה הזאת התקבלה באופן שגזר הדין הועמד על 22 חודשי מאסר במקום דרישת הפרקליטת לארבעים, ואנחנו שוקלים את המשך צעדנו בבית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ