האיחוד האירופי: חוק העמותות מגביל את החברה האזרחית ומסכן את ערכי הדמוקרטיה בישראל

בהודעת האיחוד נאמר עוד כי החוק, שעבר אתמול בקריאה שנייה ושלישית, מאיים לחתור תחת ערכים משותפים לישראל ולאירופה: דמוקרטיה תוססת, חופש ביטוי וחברה אזרחית מגוונת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

האיחוד האירופי מותח היום (שלישי) ביקורת חריפה על חוק העמותות שאושר אמש בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, המחייב עמותות הנתמכות על ידי מדינות זרות לפרסם את מקורות המימון שלהן. בהודעה מטעם דוברת האיחוד האירופי נמסר כי החוק החדש מגביל את פעילות החברה האזרחית בישראל ומסכן את יסודות הדמוקרטיה ואת הערכים המשותפים עם אירופה.

בהודעה נכתב כי דרישות החוק החדש וחובת הדיווח שמוטלת בו על ארגוני החברה האזרחית בכל הנוגע לתרומות ממדינות זרות, חורגות בהרבה מהצורך הלגיטימי בשקיפות. "עולה רושם כי המטרה היא להגביל את פעילות ארגוני החברה האזרחית הפועלים בישראל", נכתב בהודעה.

איילת שקד נואמת בכנסת, אתמולצילום: ליאור מזרחי

דוברת האיחוד האירופי מסרה כי בישראל יש דמוקרטיה תוססת עם חופש ביטוי וחברה אזרחית מגוונת, וכל אלה הינם חלק מהערכים המשותפים של ישראל ושל האיחוד האירופי. "החוק החדש הזה מאיים לחתור תחת הערכים הללו", נכתב בהודעה, "אנו קוראים לישראל להמשיך ולקדם את מגזר הארגונים הבלתי ממשלתיים הפעיל שלה ולהימנע מפעולות שעלולות להגביל את המרחב שבו ארגוני חברה אזרחית פועלים בצורה שעלולה לפגוע בחופש הביטוי וההתאגדות".

מליאת הכנסת אישרה את החוק, שיזמה שרת המשפטים איילת שקד, ברוב של 57 חברי כנסת לעומת 48. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום ההצבעה כי "מטרת החוק היא למנוע מצב אבסורדי שבו מדינות זרות מתערבות בענייניה הפנימיים של ישראל באמצעות מימון עמותות ומבלי שהציבור בישראל בכלל מודע לכך. בניגוד לטענות משמאל, אישור החוק יביא להגברת השקיפות, יתרום ליצירת שיח שמשקף נכוחה את דעת הקהל בישראל ויחזק את הדמוקרטיה".

החוק שאושר הוא נוסח מעודן בהשוואה להצעה המקורית. בין היתר הוחלט שהחוק לא יחול רטרואקטיבית, אלא רק על תרומות שיתקבלו בעמותות החל בינואר 2017. על פי החוק, הדיווח הראשון לרשם העמותות ייעשה רק שנה וחצי מאוחר יותר. על פי הנוסח הסופי של החוק, עמותות אלה יחויבו לדווח על התרומות ומקורן לרשם העמותות, ואילו הרשם יחויב בפרסום רשימה של עמותות אלו באתרו.

"תארו לעצמכם שישראל היתה מממנת ארגונים בבריטניה ומעודדת אותם לצאת מהאיחוד האירופי. לבריטניה יש כבוד לאומי, היא לא היתה מעזה לאפשר לישראל לבחוש בענייניה הפנימיים", אמרה שרת המשפטים, "אנחנו עד היום הורדנו את הראש. מעכשיו לא נוריד את הראש. אני גאה בזה שדברים שאני רואה מכאן ראיתי גם משם. אני שרה עם אידיאולוגיה. מה שראיתי כח"כית אני רואה גם מכיסאות עור הצבי".

חקיקת החוק עוררה ביקורת בינלאומית בשנה החולפת. לפני ימים אחדים פנו ארבעת ראשי אגודת הידידות ישראל־גרמניה בבונדסטאג לח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) וכתבו לו: "אנו חוששים שהחקיקה תפגע עמוקות בדמוקרטיה ובמוניטין של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. אנו מודאגים שאחת ההשלכות של החקיקה הזאת תחשוף פעילים בעמותות להטרדות ולאלימות. כבר מקבלים דיווחים מדאיגים שכך קורה".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"