הרמטכ"ל: מסתייג מדברי הרב קרים, אבל עומד מאחורי מינויו לרב הצבאי הראשי

בתום פגישה עם איזנקוט הפיץ קרים איגרת לחיילי צה"ל ובה התייחס לביקורת שעוררו דבריו. בין השאר כתב: "אני מכיר בשונות ובמגוון בין חיילי צה"ל ללא קשר לנטייתם המינית או העדה והלאום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרמטכ"ל גדי איזנקוט מסתייג מתוכן דבריו של הרב הצבאי הראשי המיועד, אלוף-משנה אייל קרים, שאינם מייצגים את עמדת הצבא - אך הוא עומד מאחורי מינויו. כך נמסר היום (רביעי) בהודעת דובר צה"ל בתום שיחה בין השניים. עוד נמסר מדובר צה"ל כי השניים "דנו ארוכות בסוגיות שעלו מכתיבתו של הרב קרים כפי שפורסמה", וכי קרים התחייב ש"ידאג לכך שהרבנות הצבאית תכבד כל אדם באשר הוא אדם, ללא הבדלי דת גזע והעדפה מינית, וכי הוא רואה בצה"ל את צבא העם הקולט לתוכו את כל המתגייסים והמתגייסות באשר הם". עוד נמסר כי אל"ם קרים הדגיש שהוא רואה "חובה וצורך בגיוס נשים לצה"ל".

בתום הפגישה עם איזנקוט הפיץ קרים איגרת לחיילי צה"ל ובה הגיב לביקורת שעוררו דבריו: "בימים האחרונים, עם פרסום החלטת הרמטכ"ל למנות אותי לרב הראשי לצה"ל, התעוררה 'סערה' סביב תשובות קצרות שפרסמתי באינטרנט לפני 12 שנים ויותר, בהיותי אזרח", כתב קרים, והוסיף: "הרבנות הצבאית היא רבנות של כלל חיילי צה"ל. אני מכיר בשונות ובמגוון הקיים בין חיילי צה"ל, ובתרומה החשובה של כל חייל וחיילת המשרתים בצה"ל, ללא קשר לנטייתו המינית או העדה והלאום שאליו הוא משתייך. צה"ל קולט לתוכו את החברה הישראלית על כל גווניה. ככל קצין, אני תומך בשירות משמעותי לכל חייל וחיילת, ורואה את עצמי מחויב לתת מענה הולם לכולם. אנו נפעל בשנים הבאות להרחבת המכנה המשותף, להדגשת המקרב והמאחד, מתוך שותפות בבניית צבא העם. דלתי פתוחה בפני כל חייל וחיילת".

הרב אייל קריםצילום: HANDOUT/רויטרס

אתמול ספג קרים ביקורת בעקבות דבריו בנוגע לאונס נשים בזמן מלחמה, וגיוס נשים לצה"ל. קרים קבע בעבר שיש להרוג מחבלים מתאבדים שנפצעו, כי נשים אינן יכולות להעיד בבית משפט מפני שאופיין "הסנטימנטלי" אינו מאפשר זאת, וכי היחס להומואים צריך להיות כאל "חולים בעלי מום". בצה"ל מסרו כי אלוף משנה קרים "הבהיר במהלך השיחה את כלל הסוגיות שעלו בימים האחרונים וכן סוגיות נוספות, והבהיר מעל לכל ספק ש"הוא וכלל חיילי צה"ל כפופים באופן מלא לפקודות הצבא ולרוח צה"ל".

על פי הודעת צה"ל, הרמטכ"ל התרשם ש"קרים רואה עמו עין בעין" בנוגע לתפקיד ומעמד הרבנות הצבאית. איזנקוט הדגיש שהוא אינו מסכים לניסוחי הרב קרים שפורסמו בשנים בהן היה אזרח, וציין ש"דברים אלה אינם עולים בקנה אחד עם ערכי צה"ל". קרים אמר בשחה ש"גם במרחק הזמן, במידה וחייל או חיילת נפגעו, אני מביע על כך צער עמוק. פני לעתיד, כדי לתרום לחיזוק ייעודו של צה"ל להגנת המדינה, הבטחת קיומה והשגת ניצחון במלחמה".

האיגרת לחיילים שהפיץ אל"מ קרים

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, בירך על החלטת איזנקוט, ואמר: "איני חושב שכלי התקשורת ו/או גורמים בעלי נגיעה המנסים לשנות את אופיו של צה"ל אמורים להכתיב מי ראוי לתפקיד חשוב וקריטי זה של הרב הראשי לצה"ל".

ח"כ שלי יחימוביץ', חברת ועדת חוץ וביטחון, מסרה כי "יש לשים קץ בדחיפות לפרשייה המוזרה והמביכה של הרב קרים ולהודיע לאלתר כי לא ישמש הרב הראשי". עוד הוסיפה כי "על בכירי הציונות הדתית המתכנסים כרגע לגונן על המינוי בכל דרך אפשרית, לחדול מכל זה ולהבין כי יש עת שבה על קבוצה כה חשובה ודומיננטית בחברה הישראלית לוותר על ההגנה האוטומטית למי ששייך לה ולהשמיע אמירה ערכית, חדה, וצלולה".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הגיבה גם היא להחלטת איזנקוט ואמרה: "מהיום תדע כל אם עברייה שהפקידה את גורל בניה ובנותיה בידיו של רב ראשי שוביניסט, גזען וחשוך. הרמטכ"ל איזנקוט בחר במסר של דחייה ושלילת ציבורים רבים, ומוטב לצה"ל ולו שיחזור בו בהקדם".

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי כינתה את הביקורת על הרב הצבאי המיועד "קמפיין שמתנהל נגד הרב אייל קרים". לדבריה, "הקמפיין האגרסיבי והפוליטי נובע מבורות מפחידה וחרדה עמוקה מאותה 'הדתה' שמשתלטת לטענתם של המפחידים - על צה"ל מפקדיו וחייליו". חבר סיעתה, ח"כ מוטי יוגב, אמר כי הביקורת על הרב קרים נובעת מבורות. "אני מכיר את הרב אייל קרוב ל-40 שנה, כאדם נעים הליכות לכל, ענו וצנוע שמעולם לא פגע באיש...רב שהתיר ונימק לקחת כלב מבצעי חולה מיחידת עוקץ לווטרינר בשבת, רב שכתב בפתיחה לספרו 'קשרי מלחמה', שאת המדיניות וההחלטות בצה''ל יקבלו אך ורק מפקדים ולא רבנים שאין המציאות נהירה להם".

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) אמר בתגובה להחלטת איזנקוט: "בצבא שבו אייל קרים הוא רב ראשי, אין שום סיבה שגידי אורשר לא יהיה מבקר קולנוע. החלטת הרמטכ"ל שלא לבטל את מינויו של אייל קרים לרב הראשי לצה"ל היא סימן לפשיטת רגל מוסרית וערכית".

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, אמר כי הוא "מכיר את אייל קרים עוד לפני שהיה לרב...ואת מינויו של הקצין המצויין אייל קרים לרב הצבאי הראשי צריך לבטל, ומיד". הוא הוסיף כי "לא דעותיו החשוכות בעניין הומוסקסואליות הן הבעיה, וגם לא הערותיו השוביניסטיות על אופיה של האשה. הרב הצבאי הראשי אינו "המורה הרוחני" של הצבא. הרמטכ"ל הנוכחי כבר הוכיח, שמבחינתו הרבנות הצבאית הראשית אינה מחנכת ומעצבת השקפת עולם, אלא נותנת שירותי דת".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), יו"ר ועדת המשנה לכוח אדם בצה"ל, אמר בתגובה כי לנוכח אמירותיו של קרים, בכוונתו לקיים דיון בוועדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ