נתניהו על הבדיקה בעניינו: "אוויר חם, אין כלום"

בשעת שאלות בכנסת אמר רה"מ כי "אם נוציא את צה״ל והשב״כ מהערים בגדה, הרשות הפלסטינית תקרוס", וציין כי בקרוב תכונן ישראל יחסים עם עוד שתי מדינות ■ על דברי הרב לוינשטיין, שכינה הומואים "סוטים": הדברים אינם מקובלים, הקהילה הלהט"בית היא חלק מאיתנו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו, הערב במליאת הכנסת
נתניהו, הערב במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב הערב (שני) במליאת הכנסת לשאלות שהפנו אליו חברי הכנסת במסגרת "שעת שאלות". על פי התקנון, במסגרת זו האופוזיציה יכולה לזמן פעם אחת בכל מושב כל שר בממשלה להשיב על שאלות שלא סוכמו מראש במשך שעה. נתניהו השיב לשאלות במשך שעה וארבעים דקות, משום שכל תיק נוסף שבו מחזיק השר המשיב הקנה לשואלים עשר דקות נוספות. בנוסף לראשות הממשלה, משמש נתניהו גם כשר החוץ, הכלכלה, התקשורת ושיתוף הפעולה האזורי.

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) שאלה את נתניהו על שמועות שנפוצו לגביו ברשתות החברתיות, לפיהן נבדק חשד שנעשה שימוש בדרכון עם שם בדוי שהנפיק המוסד עבור בנו, יאיר נתניהו. במליאה נשמעו קריאות בעקבות השאלה. יו"ר הכנסת אדלשטיין ביקש לפסול את השאלה כיוון שלא עסקה באף אחד ממשרדיו של נתניהו, אך ראש הממשלה ביקש בכל זאת להגיב לה. "בבל"ט מוחלט", אמר ראש הממשלה. "יש כל כך הרבה שיטפון של הבלים, של שטויות, של המצאות, של שקרים. עוסקים בזה הרבה שנים ולא מצאו כלום מסיבה פשוטה - אין כלום. לא היה כלום. גם במקרה הזה, אין אש, אין עשן, יש אוויר חם. הרבה אוויר חם. אני אומר לשואלים, גם לאלו שיש תקווה בלבם: אל תתפרו חליפות. עצרו את החייטים". נתניהו הוסיף כי הוא יוצא בתחילת ספטמבר להולנד, ואחר כך ממשיך לעצרת הכללית של האו"ם. "כיוון ששמתי לב שהדיבורים האלה עומדים בסמיכות למשא ומתן המדיני, הנה אני נותן לכם את הזמן להמציא. לא היה כלום כי אין כלום", אמר.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הקריאה את הפוסט שכתב נתניהו בפייסבוק ובו גינה את דעותיו של מבקר הקולנוע של גל"צ גידי אורשר. לאחר מכן ביקשה את תגובתו על התבטאויותיו של הרב לוינשטיין נגד ערכי הצבא החדשים והקהילה הגאה. לדברי נתניהו, "גיניתי דברים חשוכים שנאמרו על הקהילה הלהט"בית. ביקרתי במועדון. אני זכרתי את הרצח של שירה בנקי. אני לא מכונת תגובות, אני גם לא טוקבקיסט. אני לא עובד לפי הלו"ז שאת מכתיבה. הדברים לא ראויים, לא מקובלים. הם לא צריכים להיות מקובלים על אף אחד. הקהילה הלהט"בית הם חלק מאיתנו, אזרחים בני אדם". לדברי נתניהו, "היו אמירות על הבחנה בין יהודים ליהודים או הדרת נשים. אני מתנגד לזה בתוקף. כל חבריי יודעים זאת. אם אשה יכולה לשבת בתא הטייס, היא יכולה להיות בכל מקום".

נתניהו התייחס ליחסי החוץ בתשובה לשאלתו של ח״כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני). "אתה קורא לי שר חוץ במשרה חלקית. בדקתי: כמה ראשי ממשלה, נשיאים, שרי חוץ, פגשתי כשר חוץ מתחילת השנה. כמה? נאמר לי, 120. תחשבו על הקצב", אמר נתניהו ופירט רשימה של ההישגים עם המדינות השונות. "אני יכול לבשר לך שעוד שתי מדינות עומדות לחדש איתנו את היחסים וזאת רק ההתחלה", הוסיף נתניהו והדגיש: "עם ארה"ב היחסים איתנים וחזקים. התמיכה של הציבור האמריקני בישראל מגיעה ל-71 אחוז. אנחנו כנראה גם נחתום על הסכם תמיכה ביטחוני לעשור הקרוב".

חברי הכנסת, הערב במליאהצילום: אמיל סלמן

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) שאלה את נתניהו אם הוא מוכן להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולאפשר בנייה פלסטינית בשטחי סי כדי לא לפספס את ההזדמנות. "יש הנחה שמקופלת בדבריך שאם נקפיא את הבנייה או נגביל אותה ביו״ש זה יביא את הפלסטינים", אמר נתניהו ולבני ענתה: "זאת ידיעה ולא הנחה". "אני מזכיר לחברי הכנסת שבזמנו הצענו הקפאה לכל דבר. עשינו את זה בסוף 2009. זה לא הוכיח את עצמו בלשון המעטה", המשיך נתניהו. "לפי מיטב הבנתי, הפלסטינים דורשים שוב הקפאה. אבו מאזן דורש כל מיני תנאים שהוא יודע מראש שהממשלה שלי וגם ממשלה חליפית לא תקבל". על המשא ומתן עם הפלסטינים אמר נתניהו כי "הסיבה שלא מתקיים משא ומתן היא שאבו מאזן כל הזמן בורח, בורח ובורח, כי הוא יודע שהוא יצטרך לעשות ויתורים על עכו ועל יפו. זאת האמת".

ח״כ חיליק בר (המחנה הציוני) של את רה"מ מדוע אין לו תוכנית מדינית. "אני לא צריך לנדב לפלסטינים שיקחו את קווי 67' ולא יתנו לנו כלום בחזרה", השיב נתניהו, "איפה יש לי שותף שמוכן להכיר בסופיות הסכסוך, בזכות השיבה, בכך שבעתיד הנראה לעין השליטה ממערב לירדן ועד הים תהיה בידינו. מדינות קורסות ומדינות עומדות לקרוס. אם נוציא את צה"ל והשב"כ מהמקומות האלה הדבר הראשון שיקרוס זה הרשות הפלסטינית, כפי שקרה בעזה".

"כסף מממשלות זרות הלך להטות את תוצאות הבחירות בישראל"

נתניהו נשאל על דו"ח הסנאט האמריקאי שקבע כי ארגון V15 השתמש בתוצרים ומאגרי נתונים של פרויקט הסברה בנושא תהליך השלום, שמומן על ידי משרד החוץ של ארה"ב. "אני רוצה להסביר מה פסול ב-V15. יש לנו עמותות שצריכות לעבוד בשקיפות המינימלית. אבל יש דבר אחד שאנחנו לא יכולים לקבל, לעקוף את חוק הבחירות... היה להם כיוון פוליטי ברור והם בנו תיקי בוחרים באמצעות תורמים והביאו את זה באמצעות ממשלות. הכסף הזה הלך להטות את תוצאות הבחירות בישראל".

ראש הממשלה השיב לשאלת ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) על פתיחת הר הבית למבקרים. "שעות הפתיחה לא השתנו ואני לא מתכוון לשנות אותן. יש עיקרון שאני מנסה לקיים אותו והוא עקרון הסטטוס קוו", אמר. "אני קבעתי מדיניות, שאני חושב שהיא נכונה, למנוע שינויים בסידורי התפילה. ההערכה שלי, שהתבססה על ניסיון ועל מידע והתראות מודיעיניות - ביקשתי למנוע לפחות בשלב זה ביקורים בהר על מנת למנוע תסיסה. לא קיבלתי שום סיבה לחשוב בשלב הזה אחרת. זה לא אומר שזה לא ישתנה בהמשך".

ח"כ אימן עודה (הרשימה המשותפת) שאל על הריסת הכפר הבלתי מוכר אל-עראקיב שבנגב. "השאלה היא יחסי המדינה עם אזרחיה הערבים. העברתי לאחרונה בממשלה חבילת סיוע גדולה מאוד על מנת להביא לצמצום פערים לשילובם של אזרחים בחברה הישראלית. אני אומר את זה כי במקביל אמרתי דבר נוסף. זה אמנם נוכס באופן ספציפי לענייני בנייה. פגשתי ח"כים ערבים באחת מישיבות הכנסת ולא אשכח את האשה שישבה לידי רועדת כי רצחו את בעלה ואמרה לי: 'ראש הממשלה, תביא חוק וסדר'. הקצינו הרבה כסף להבאת חוק וסדר שהציבור הערבי משווע אליו. החבילה כוללת את כיבוד כל החוקים". בעניין שאלת הקרקעות בנגב אמר: "ניסינו ביושר, לא בהצלחה, בין היתר באמצעות השר בגין, להביא להסדר קרקעות עם הבדואים. לא היה הסדר. הנגב מקבל תנופת פיתוח אדירה. הייתי מצפה מכל נציגי הציבור לא להלהיט את הרוחות אלא להרגיע ולהגיע לפתרון הבעיות האלה". עם סיום תשובתו קיבל נתניהו פתק וממנו הקריא: "בית המשפט העליון החליט ב-2015 שמדובר באדמת מדינה ושזהו ישוב בלתי מוכר".

נתניהו התייחס לפינוי הצפוי של מאחז עמונה בתגובה לשאלתו של ח״כ עיסווי פריג' (מרצ). "ח"כ פריג', אני לא תומך בהלבנת או גזילת קרקעות בשום מקום. אני מציע שתהיה זהיר. אין גזילת קרקעות, אלא עשיית צדק. בית המשפט קבע שצריך לפנות את המקום גם אם אין בעלות ספציפית אלא קרקע פרטית. שוחחתי עם שר הביטחון ושרת המשפטים. קיימתי כמה דיונים בנושא. עדיפה הסדרה על חקיקה. לכן, כדי שתהיה אותה הסדרה הועלו אפשרויות שונות - בין השאר העתקה למקומות שאין בעיה של קרקע פרטית או מקום אחר". לדברי נתניהו, "שר הביטחון ביקש כמה ימים לבחון את הסוגיות הללו והיתה הסכמה חברית בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה לדחות בכמה ימים את הדבר הזה. בהרבה מקומות, לא רק ביו״ש, יש מקומות שאנשים ישבו, בנו בתים ומחפשים הסדרות וזה מה שאנחנו עושים את זה".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) שאל את ראש הממשלה על סוגיית הגיור. "אני לא יכול להגיד לך שהצלחתי להגיע להסכמה. לא הצלחתי", פתח ראש הממשלה את דבריו. "הרבנות היא לא שלי, היא נקבעה בהסדרי מדינת ישראל מהקמתה ועוד לפני כן. על אף שעלתה שאלה גדולה, בן-גוריון קבע עקרון ניסיון להסכמה והידברות. קשה להביא עיקרון מנחה לשאיפה שחלק מהציבור רוצה מדינת הלכה - לשאיפה של מדינה שאין בה הלכה. לכן נקבעו הסדרים לאורך השנים שאינם משתנים. מצאתי שהדרך הנכונה היא להגיע להסכמה ככל האפשר. מה שעשינו אז היתה ועדת נאמן, ומצאנו סידורים מסוימים שהציבור החרדי והחילוני הסכימו להם. אני הייתי רוצה לנסות לפתור אותם בהסכמה. עד לרגע זה אני לא יכול להגיד לך שהצלחתי. אני אומר לכם, אני לא הצלחתי להשיג את ההסכמה".

שעת השאלות היא כלי פרלמנטרי חדש שהוכנס במושב הכנסת הנוכחי, במטרה לאפשר לאופוזיציה להפתיע את שרי הממשלה בשאלות בתחומי משרדיהם ולנסות להפיח רוח חיים בדיוני המליאה שהלכו והפכו ללא רלוונטיים. אורכה של כל שאלה הוא שתי דקות, והתשובה עליה לא תהיה ארוכה משלוש דקות. לפחות 75% משואלי השאלות הם חברי אופוזיציה. "שעת השאלות" מתקיימת במקביל לנוהל השאילתות, שבמסגרתו נדרשים ח"כים להעביר מראש את שאלותיהם לראש הממשלה ולשרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ