גנרל סעודי בדימוס ביקר בארץ ונפגש עם מנכ"ל משרד החוץ

אנוואר עשקי, בכיר לשעבר בצבא הסעודי, הגיע לארץ בראשות משלחת של אנשי אקדמיה ואנשי עסקים מסעודיה, ונפגש עם ח"כים מהאופוזיציה כדי לעודד שיח על יוזמת השלום הערבית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אנוואר עשקי, גנרל סעודי בדימוס, ביקר השבוע בישראל ונפגש עם מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד ועם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי. עשקי, שהגיע בראש משלחת של אנשי אקדמיה ואנשי עסקים מסעודיה, נפגש גם עם קבוצת חברי כנסת במטרה לעודד את השיח בישראל על יוזמת השלום הערבית.

עשקי שימש בעבר בתפקידים בכירים בצבא סעודיה וכן במשרד החוץ הסעודי. כיום, הוא עומד בראש מכון מחקר בסעודיה ומידת הקירבה שלו לבכירי הממשלה בריאד ולארמון המלך אינה ברורה. למרות שמדובר במשלחת שאינה רשמית, מדובר בביקור חריג ביותר, וללא אישור של ממשלת סעודיה - לא היה יכול עשקי להגיע לישראל.

פגישה בין משלחת מסעודיה בראשות אנוואר אשקי (במרכז) לקבוצת ח"כים מהאופוזיציה, השבוע

ביוני 2015 קיימו עשקי וגולד אירוע פומבי משותף במכון מחקר בוושינגטון. האירוע המתוקשר הגיע אחרי כמה פגישות לא פומביות שהתקיימו בין השניים בשנה שקדמה לכך במסגרות אקדמיות. גולד נכח במפגש בוושינגטון כמה ימים לפני שנכנס לתפקידו כמנכ"ל משרד החוץ.

עשקי וחברי המשלחת הסעודית הגיעו לישראל בתחילת השבוע. הם נפגשו ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ועם בכירי ההנהגה הפלסטינית. בישראל נפגשו עשקי ואנשי המשלחת עם שני נציגי ממשלה – גולד ומרדכי. עם זאת, הפגישות עם השניים לא התקיימו במשרד החוץ או במשרד ממשלתי אחר, אלא במלון המלך דוד בירושלים.

היום (שישי) נפגשו עשקי וחברי מפלגתו עם קבוצה של חברי כנסת מן האופוזיציה. מי שאירגן את הפגישה היה ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) והשתתפו בה גם ח"כ קסניה סווטלובה וח"כ עומר בר-לב (המחנה הציוני) וח"כ מיכל רוזין (מרצ). ח"כ פריג' אמר ל"הארץ" כי עשקי וחברי מפלגתו נפגשו ביום שלישי עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. פריג' סיפר כי לפיד ביקש לצרף את ח"כ עופר שלח וח"כ יעקב פרי לפגישה בין עשקי לשאר חברי הכנסת, אולם הדבר לא הסתדר מסיבות של לוח זמנים.

פריג', רוזין וסווטלובה סיפרו בשיחות עם "הארץ" כי עשקי וחברי המשלחת שלו רצו לשבת עם חברי כנסת כדי לעודד שיח בישראל על יוזמת השלום הערבית. הם הוסיפו כי בפגישה שהתקיימה היום הציעו הח"כים הישראלים לעשקי להזמין חברי כנסת שתומכים ביוזמת השלום הערבית למפגש בסעודיה. "הסעודים רוצים להיפתח לישראל. זה מהלך אסטרטגי מבחינתם", אמר ח"כ פריג'. "הם אמרו שהם רוצים להמשיך את מה שהתחיל נשיא מצרים לשעבר אנוואר סאדאת. הם רוצים להתקרב לישראל ומרגישים את זה באופן בולט".

במהלך הפגישה בין חברי הכנסת לבין עשקי וחבריו למשלחת סיפר הגנרל הסעודי על הקשר בינו לבין גולד וציין כי מנכ"ל משרד החוץ כתב לפני יותר מעשר שנים ספר נגד סעודיה בשם "ממלכת הרשע". עשקי אמר לח"כים כי באחת מפגישותיהם התנצל גולד על האשמותיו נגד סעודיה, ציין שטעה בחלק ממה שכתב והדגיש כי הוא מעוניין בהידוק הקשרים בין סעודיה לבין ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ