עתירה לעליון נגד דחיית עתירתו של עציר מינהלי שובת רעב להתרתו מכבילה למיטה

ארגון רופאים לזכויות אדם מבקש בעתירתו גם לאפשר לבילאל כאיד, השובת רעב מזה 64 יום, להיבדק בידי רופא מטעמו: "הבקשה לחוות דעת שניה נדחית מטעמים תמוהים שלא מתיישבים עם הדין"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמו של בילאל כאיד אוחזת בכרזה עם תמונתו, בהפגנה מול בית החולים ברזילי השבוע
אמו של בילאל כאיד אוחזת בכרזה עם תמונתו, בהפגנה מול בית החולים ברזילי השבועצילום: AMIR COHEN/רויטרס
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארגון רופאים לזכויות אדם הגיש הבוקר (רביעי) בקשת ערעור לבית המשפט העליון, על החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע לדחות את עתירותיו של העציר המינהלי בילאל כאיד, השובת רעב מזה 64 יום וכבול למיטתו בבית החולים. בבסיס הבקשה עומדת הדרישה לבטל את פסק הדין, להורות על הסרת הכבילה ולאפשר לכאיד להיבדק בידי רופא מטעמו.

בשבוע שעבר דחה השופט אהרן משניות את עתירתו של כאיד, וקבע כי יישאר כבול למיטתו בבית החולים ברזילי באשקלון. כמו כן דחה בית המשפט את עתירתו של כאיד להיבדק על ידי רופא עצמאי מטעמו. כאיד נעצר מעצר מינהלי מיד עם שחרורו מהכלא הישראלי בתום ריצוי מאסר של 14 שנים. על רקע זה פתח בשביתת הרעב.

בבקשת הערעור, תקף עו"ד תמיר בלנק המייצג את כאיד, את הצדקת כבילתו בשל מסוכנתו מעצם היותו עציר ביטחוני: "אפשר לצייר מיני תרחישים דמיוניים שכאלה... אבל בסופו של יום, כאשר בית המשפט פוסק שיש לכבול אדם למיטתו בידיו ורגליו, הוא אמור גם להפעיל שיקול דעת והגיון ולבצע איזון בין הסתברות התרחיש לפגיעה הקשה הברורה והוודאית בזכויות. נראה, כי במקרה זה לא הפעיל בית המשפט ביקורת שיפוטית וביקורת כלשהי על אמרות השב"ס".

עו"ד בלנק הוסיף כי בקשתו של כאיד "לממש את זכותו לחוות דעת שניה נדחית מטעמים שאין להגדירם אלא כתמוהים ואשר אינם מתיישבים ולו באופן מרוחק עם הדין. לא זו בלבד שבית משפט לא ראה קושי בהחלטותיו אלו של שב"ס (המשיב), אלא שהחלטות אלו זכו לגיבוי מלא של בית המשפט ובהנמקה שחלקה אינה מבוססת אפילו על עמדתו של שב"ס, ובכל הנוגע לצלב האדום הבינלאומי הינה שגויה עובדתית מהותית".

בנוסף, סתר עו"ד בלנק את אמירת השופט משניות כי בבסיס העתירה עומד מניע זר: "לצערנו, מי שיש לו שיקולים זרים כאן, הוא שב"ס, שבמקום לקדם את הבריאות של אסירים, תוך שמירה על נהלי הכליאה, כמתחייב מהחוק והפסיקה, מבקש לבטל את האפשרות לחוות דעת שניה".

כאיד, בן 35, מהכפר עסירה א־שמאליה מצפון לשכם, נאסר ב-2002, במהלך האינתיפאדה השנייה כחבר בזרוע הצבאית של תנועת החזית העממית. הוא נידון ל-14 שנות מאסר וחצי בגין שורת עבירות ביטחוניות, בהן פיגועים ונסיונות פיגוע. שעות ספורות לפני שהיה אמור להשתחרר, הוצא נגדו צו מעצר מינהלי לשישה חודשים על סמך חומר חסוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ