תומך BDS ישראלי מבקש מקלט מדיני בקנדה

עו"ד גלעד פז המריא למונטריאול בעקבות כוונת הממשלה לגרש פעילים זרים התומכים בחרם על ישראל. עם נחיתתו הגיש את בקשת המקלט בנימוק של חשש סביר לרדיפה פוליטית

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פעילי תנועת החרם נגד ישראל בארה"ב, שלשום
פעילי תנועת החרם נגד ישראל בארה"ב, שלשוםצילום: ROBYN BECK/אי־אף־פי
אילן ליאור
אילן ליאור

אזרח ישראלי התומך בתנועת החרם על ישראל (BDS) מבקש מקלט מדיני בקנדה בטענה שהוא נרדף בשל עמדותיו הפוליטיות. האיש, עורך הדין גלעד פז, מבסס את בקשת המקלט שלו על פעילותם של השרים גלעד ארדן ואריה דרעי נגד פעילי תנועת החרם על ישראל. השניים החליטו בתחילת החודש להקים צוות שיפעל למנוע את כניסתם למדינה של פעילים זרים בארגונים התומכים בחרם. בנוסף, הצוות יפעל כדי לגרש פעילים שהצליחו להיכנס לארץ.

פז, בן 34, היה בעל משרד עורכי דין שעסק במשפט אזרחי-מסחרי, אותו סגר לפני כשלושה חודשים. הוא מספר כי היה פעיל גם ב"אמנסטי ישראל" ובמרצ, אך פעילים בתנועות אלה אמרו כי אינם מכירים אותו וככל הידוע להם לא היה שותף בפעילויות. לדבריו, פעילותו בתנועת החרם היתה בעיקר ברשתות החברתיות. "אני שם את הדברים על השולחן – אני BDS – אני לא מתחנף, לא בורח מזה, לא מסתיר. אני מי שאני ואני לא מתבייש בדעותיי הפוליטיות", הוא אומר בשיחה עם "הארץ" ממונטריאול שבקנדה.

עו"ד גלעד פזצילום: עו"ד גלעד פז

ימים ספורים לאחר הודעתם של השרים ארדן ודרעי, פז רכש כרטיס טיסה, ארז את חפציו והמריא למונטריאול. מיד עם נחיתתו בנמל התעופה הגיש בקשת מקלט, בה טען פז כי הוא נרדף בישראל. "אמרתי שאני נרדף כפעיל BDS בעקבות האיומים שהופנו באופן כללי על ידי השרים ארדן ודרעי", הוא אומר. "האמנה (אמנת הפליטים, א"ל) מדברת על חשש סביר מרדיפה. כשיש לך צרות מהסוג הזה אתה יודע שדברים עוד יבואו. אנחנו מצויים בראשיתו של תהליך האסקלציה. עוד חודש, עוד חודשיים, עוד שלושה – אולי כבר יהיה מאוחר מדי. כשאתה נמצא באווירה ציבורית כזאת, עם הצהרות כאלה של שר בכיר בממשלת ישראל, אני חושב שאתה מגיע פה בהחלט למצב של חשש סביר מרדיפה. ככה נראית רדיפה פוליטית", הוא מוסיף.

לדבריו, הוא אופטימי באשר לסיכוייה של בקשת המקלט להתקבל בקנדה. "קנדה מאוד פתוחה לבקשות האלה עוד מהאינתיפאדה הראשונה. מאות ישראלים קיבלו פה מקלט מדיני במשך השנים, בייחוד בקוויבק", טען, "אני אופטימי שגם במקרה הזה יבינו שישראל מדינה מספיק פרובלמטית כדי לאשר את הבקשה הזאת. יכול להיות שבסט הזה של הבקשות אני הראשון, חוששני שאני ממש לא האחרון, בייחוד אם הבקשה תאושר". הרשויות בקנדה זימנו אותו לשימוע ב-29 בספטמבר. לדבריו, אם תידחה בקשת המקלט שלו יערער על ההחלטה.

"אני מתחיל להרגיש שיהיה לי מאוד מסוכן לחזור לארץ. כרגע למעשה תנועת ה-BDS זאת השפה היחידה שמדינת ישראל מדברת. אתה רואה את הימין מתחזק. הם נכון להיום כבר בריש גלי מוכנים להגיד שהם רוצים אותנו מחוץ למדינה. אומרים לנו חבר'ה תתחפפו מפה, זאת כבר לא המדינה שלכם", מוסיף פז.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מסר בתגובה: "לפי עמדותיו של מר פז, ברור לכל שהוא רוצה לעזוב את ישראל בלי שום קשר למאבק בחרם או לנושאים אחרים. הוא כנראה משתמש בתירוצי החרם רק כדי לנסות לקבל אישור שהיית קבע בקנדה. במדינות רבות ברחבי העולם פעילות להחרמת ישראל אינה מותרת בחוק או שיש בגינה מחיר (למשל אי השתתפות במכרזים באותה מדינה), לכן ברור שגם בישראל צריך להיות מחיר לאלה שמוציאים את דיבתה ופועלים כאן כדי שישראל תוחרם ברחבי העולם".

השר אריה דרעי בחר שלא להתייחס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ