איש כיתת הכוננות בחברון במשפט אזריה: חבריי צעקו "המחבל זז, הגיוני שיש עליו מטען"

אשר הורוביץ גיבה את גרסתו של החייל היורה ואמר כי המחבל התלבש באופן חריג ביחס למזג האוויר. על מפקד הפלוגה תום נעמן: "איש שמאל מובהק שמשרבב פה דעות אישיות"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החייל אלאור אזריה בפתח בית הדין התבאי ביפו, הבוקר
אזריה בבית הדין הצבאי ביפו, הבוקרצילום: תומר אפלבאום
אילן ליאור
אילן ליאור

משפטו של אלאור אזריה, חייל צה"ל המואשם בהריגת מחבל פלסטיני בחברון, נמשך היום (שלישי) בבית הדין הצבאי ביפו.

ראשון עדי ההגנה היום הוא אשר הורביץ, חבר כיתת הכוננות בחברון. הוא גיבה את גרסתו של אזריה, לפיה בעת הירי היה חשש שהמחבל נושא עליו מטען חבלה או נשק. "חשבתי שהמחבלים מתים בהתחלה עד ששמעתי את הצעקות של חבריי מכיתת הכוננות 'זהירות הוא זז, הגיוני מאוד שיש עליו מטען, שאף אחד לא יתקרב אליו, שאף אחד לא יגע בו, הוא יכול להתפוצץ פה על כולנו'. מבחינתנו האירוע עד שלא מה שנקרא יצאה פקודת חזל"ש שמגיעה אלינו דרך הכוחות הצבאיים שנמצאים שם ועד שהזירה לא נקייה, האירוע לא נגמר. לא חסרים אירועים בחברון שיתפתחו לכל מיני כיוונים", אמר.

הוא סיפר כי שמע את הירי בעת פינוי הפצועים. "שאלתי אחד מהחברים מה היה פה ואז אמרו לי שאחד החיילים חיסל את המחבל שעדיין זז. חשוב לי להדגיש גם שהמחבל עצמו היה לבוש ממש שלא בהתאם לתנאי מזג האוויר הנוכחיים באותו יום. היום הזה היה יום שיש את האזהרות בתקשורת שעומד להיות שרב כבד, זה היה מהימים האלה. אני יצאתי מהבית עם חולצה קצרה. המחבל שנשאר בחיים היה לבוש בצורה מאוד מחשידה עם מעיל עבה, סגור, מה שמהווה חשש מאוד כבד שהמחבל הזה בנוסף לרצון שלו לדקור יכול היה להיות עם חגורת נפץ, מטען, נשק וכל דבר אחר מתחת לבגדיו".

"אם הייתי בזווית הנכונה והייתי מזהה את התנועות ברור לי שאני הייתי זה שיורה בו. בגלל שלא הייתי בנקודה הזאת לא יריתי למרות שהייתי עם אקדח שלוף וכדור בקנה", הוסיף הורוביץ. סנגורו של אזריה, עו"ד אייל בסרגליק, ביקש מהורביץ להתייחס לחוות הדעת המטאורולוגית שהגישה התביעה לבית הדין, לפיה היו בעת האירוע 17 מעלות בחברון. "אני פה בבית הדין ויש 16 מעלות ואני לא עם מעיל", אמר. השופטת אל"מ מאיה הלר העירה: "זה כאילו 16 מעלות. כשהאולם מלא זה יותר דומה ל-56 מעלות". הורביץ עמד על כך שהלבוש של המחבל היה חריג למזג האוויר שהיה באותו יום. "היה חם. נקודה", אמר.

הורביץ טען כי עדויותיהם של מח"ט יהודה היוצא אלוף משנה יריב בן עזרא והמ"פ רב סרן תום נעמן הושפעו מדעותיהם הפוליטיות. "מההיכרות הקטנה שהייתה לי עם תום המ"פ אני יכול להגיד שמדובר פה באיש שמאל מובהק שלצערי בשונה מהציפייה שלי אליו להתייחס לאירוע בצורה מקצועית הוא משרבב פה דעות אישיות שלו חסרות כל ביסוס על תושבי היישוב". בחקירה הנגדית, בתשובה לשאלת התובע סגן אלוף במילואים נדב וייסמן אם כולם מערבים בעדותם שיקולים פוליטיים פרט אליו השיב הורביץ: "התשובות שלי מדויקות נוגעות לעובדות ולתחושות שחשתי במהלך האירוע. תחושת הפחד מהמטען אינה תחושה פוליטית".

התובע עימת את הורביץ עם צילומים שבהם תועדו כמה מתושבי היישוב היהודי בחברון, ובהם קב"ט חברון אליהו ליבמן, עם מעילים וביגוד חם. "העדות שלך מגמתית שבאה לסייע לנאשם שאתה תרמת כספים רבים להגנתו, ללא קשר למציאות האובייקטיבית. הדוגמה הראשונה היא בהתחמקות שלך ממתן מענה ברור ללבוש של אנשי צוות רבים שהיו בסביבה", אמר וייסמן.

הורוביץ בבית הדין הצבאי, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

התובע ביקש להוכיח כי בעת האירוע לא ניכר כי הורביץ ושאר הנוכחים בזירת הפיגוע חשו סכנה. הוא הקרין סרטון שבו נראה הורביץ עומד סמוך למחבל, עסוק בטלפון הנייד "ולא מפגין שום סימן לחשש כלשהו", כלשונו של התובע. הוא שאל את הורביץ מדוע לא הזהיר את כולם מהסכנה בעת שנשמעה קריאה שהמחבל עדיין חי. "שמעתי את ההתראה מצד חבריי לכיתת הכוננות, יכול להיות שכשלתי בזה בתור חבר כיתת כוננות בזה שלא התרעתי שוב מפני הסכנה".

מיד אחר כך נראה הקב"ט ליבמן נכנס לזירה וחולף ממש ליד המחבל. "אתה רואה אותו, מי שאתה מכיר הרבה שנים, מגיע למצב נורא מסוכן. והוא לא היה בשטח ולא שמע את הצעקות עד אז, ואתה עומד בדיוק מולו, מסתכל עליו. למה בשלב הזה אתה לא בא ואומר לו תתרחק? זה בן אדם שלא שמע את הצעקות", שאל התובע. "בסופו של דבר אנחנו אזרחים, באירוע נמצאים קצינים כולל מפקד הגזרה תום נעמן. הוא זה שמנהל את הזירה, לא אנחנו. בשונה מהווידיאו שנותן תמונת מצב מבחוץ לכל מה שהיה שם, אנחנו איננו צלמי וידיאו, אנחנו עושים עוד דברים תוך כדי האירוע, דברים הקשורים לאירוע. כמובן שמתבצעות הרבה טעויות, דברים שניתן ללמוד מהם. הציפיות שלי מעצמי הן הרבה יותר נמוכות מאשר ממ"פ בצה"ל".

אלעד פס, חובש תושב חברון היה העד השני היום מטעם ההגנה. הוא סיפר כי הבחין שהמחבל חי מיד כשהגיע לזירה. "ראיתי שהמחבל זז, עדיין בחיים. לאור זאת ולאור העובדה שהלבוש שהוא לבש לא תאם את מזג האוויר, חשתי מהמחבל הזה איום. עלה הצורך להוציא את הפצוע כמה שיותר מהר ולנתק מגע מהזירה", אמר. בתשובה לשאלה מדוע לא טיפל במחבל אמר: "מבחינתי כל עוד חבלן לא זיכה את המחבל אסור לנו להתקרב אליו. תוך כדי שחייל קיבל טיפול והועלה לאמבולנס היו צעקות שלא לגעת במחבל, שכנראה יש עליו מטען, שהמחבל עדיין חי, להיזהר ממנו. היתה אווירה על גבול ההיסטריה. אווירה מאוד לחוצה". הוא דחה את הטענה שהחשש ממטען מהווה רק הצדקה בדיעבד לכך שהצוות הרפואי לא טיפל במחבל. "הטענה משוללת כל יסוד לאור עשרות אירועים בהם טיפלנו במחבלים. אני באופן אישי טיפלתי בעשרות מחבלים. יש מחבלים שחיים היום בגלל, בזכות טיפול מציל חיים שהם קיבלו ממני".

פס סיפר בתחילת עדותו כי לא גויס לצבא משום שנפצע בפיגוע ושבועיים אחר כך אחייניתו שלהבת פס נרצחה בפיגוע. התובע שאל אותו אם היו סיבות נוספות לאי גיוסו. "אני מניח שהתיקים שהיו לי במשטרה דאז כמו לרוב תושבי חברון היו חלק ממערכת השיקולים", השיב וציין כי הורשע כמה פעמים. התובע ציין כי באחד המקרים, שבו הורשע בהתפרעות ובזריקת אבנים, קבע בית המשפט כי פס לא דייק בתיאור חלקו באירוע. התובע הציג לו סרטון שבו הוא נראה מגיע לזירה לבוש סוודר וחולף על פני המחבל, מבלי שיצר קשר עם הקצינים בשטח והתריע כי קיימת סכנה.

אתמול העיד מפקד מחלקה לשעבר מפלוגתו של אזריה, שהיה גם כן מעורב בתקרית. הוא סיפר כי "ברגע שהגעתי לא ראיתי חשש ממשי להפעלת מטען, אבל הבנתי שהוא מהווה איום ולכן שמתי עליו לוחם. כשזיהיתי את המחבל הוא זז בקטנה, ולא ראיתי סיבה לפעול בצורה חריגה יותר. הצבתי עליו חייל שיוודא שלא עושה תנועות חריגות יותר. אמרתי לחייל שאם המחבל עושה תנועות חדות או מכניס ידיים לבגדים, אפשר לבצע ירי". המ"מ הוסיף כי "היה חשש שיהיה מרד בעקבות המקרה, בעקבות הכעס של החיילים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"