ליברמן: מעוניין למצוא פתרון מוסכם לכפר הפלסטיני סוסיא

שר הביטחון דיבר הבוקר בהתנחלות סוסיא הסמוכה לכפר ואמר "בסופו של דבר נגזר עלינו להיות פה עם השכנים". תשובת המדינה לעתירה נגד פינוי הכפר נדחתה עד אחרי הבחירות בארה"ב

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יותם ברגר
יותם ברגר

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (חמישי) למאבק לפינוי הכפר הפלסטיני סוסיא, ואמר שהוא "מעוניין למצוא איזשהו פתרון מוסכם". ליברמן דיבר בביקור בחטיבת הביניים בהתנחלות סוסיא, הסמוכה לכפר הפלסטיני, ואמר: "בסופו של דבר נגזר עלינו להיות פה עם השכנים, ולכן אנחנו מחפשים פתרון. אנחנו רוצים באמת להיות אנשים טובים וגם לכבד את הסביבה. לכן אנחנו מחכים להחלטה (של בית המשפט העליון, י"ב)". עוד הוסיף ליברמן "אני מניח שאי שם בסוף השנה תהיה החלטה בבית המשפט ונפעל בהתאם לזה". לפני שבועיים אמר ליברמן כי המשא ומתן עם תושבי סוסיא "מיצה את עצמו".

נגד הבתים בסוסיא הפלסטינית הוצאו צווי הריסה, אך בימים אלה דן בג"ץ בעתירת רבנים לזכויות אדם נגד מימושם. בתקופתו של שר הביטחון משה יעלון ניהל הצבא משא ומתן מול התושבים, בניסיון למצוא פתרון מוסכם שיאפשר להסדיר את היישוב או להעתיקו, אולם מאז כניסת ליברמן לתפקיד הוקפא המשא ומתן הזה. המדינה היתה אמורה להגיש את תשובתה לעתירת רבנים לזכויות אדם בחודש שעבר, אולם לבקשת הפרקליטות נדחתה הגשת התשובה עד אחרי הבחירות בארצות הברית.

שר הביטחון בבית ספר בהתנחלות עתניאל עם פתיחת שנת הלימודים, הבוקרצילום: אריאל חרמוני / משר

ליברמן התייחס גם לאישורי הבנייה בשטחים שניתנו אתמול במועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי, ואמר: "אתם רואים, אנחנו בונים, אישרנו רק אתמול בנייה משמעותית בהרבה יישובים, הרבה יחידות דיור ובהתאם לחוק, ולכן אנחנו נמשיך ככה בכוח".

אתמול דווח ב"הארץ" כי לצד אישור, הסדרה בדיעבד וקידום מאות יחידות דיור במספר יישובים, בהם בית אריה וגבעת זאב, הוסרה מסדר היום תוכנית בניה של כ-30 יחידות דיור בהתנחלות אפרת, לבקשת ראש הממשלה נתניהו, בשל חשש מתגובה אמריקאית. גורם ששוחח עם ראש הממשלה הוסיף כי הבנייה הוסרה מסדר היום עד אחרי הבחירות בארצות הברית.

בתוך כך, שר החקלאות אורי אריאל ביקר הבוקר לרגל פתיחת שנת הלימודים בבית הספר וגן הילדים במאחז עמונה, שיפונה בהוראת בג"ץ עד סוף השנה. בימים הקרובים אמור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרסם את חוות דעתו באשר לפתרון "נכסי הנפקדים" להסדרת ההתנחלות, במסגרתו יועתק היישוב מהאדמות הפרטיות עליהם הוא ממוקם כיום לאדמות סמוכות השייכות כפי הנראה לפלסטינים "נפקדים", שעזבו את האזור ב-1967.

"אני מאחל לתושבים שנפגש פה גם בעוד שנה באותו המקום, והיישוב יתפתח", אמר אריאל. "נעשה כל מאמץ שבידינו כדי להביא את הממשלה ואת מי שצריך להחלטות הנכונות כדי שעמונה תשאר על ההר היפה הזה". השר אריאל הוסיף: "חוות הדעת (של היועמ"ש, י"ב) על נכסי נפקדים לא מתעכבת אלא מתקדמת. היא מורכבת מאוד, אני מכיר את הפרטים ומקווה שזה יסתדר. יש חמישים אחוז לפחות שזה יסתדר", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ