הרוגי הפיגוע בירושלים הובאו למנוחות; אף שר לא השתתף בהלוויות

חמישה חיילים שנפצעו בפיגוע עדיין מאושפזים. רה"מ הורה לגבש נוהל מחייב להשתתפות חברי ממשלה בהלוויות חיילי צה"ל שנהרגו בפעילות מבצעית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאות בני אדם השתתפו היום (שני) בלווייתה של סגן שיר חג'אג' בהר הרצל, צוערת קורס קצינים שנהרגה בפיגוע הדריסה אתמול בירושלים. היום הובאו למנוחות גם סגן יעל יקותיאל, בת 20 מגבעתיים, בבית העלמין הצבאי בקרית שאול, וסגן-משנה שירה צור, בת 20 מחיפה, בבית העלמין הצבאי בעירה. מוקדם יותר הובא למנוחות סגן-משנה ארז אורבך, בן 20 מאלון שבות, בבית העלמין בכפר עציון.

"היום הוא יום אבל", אמר מפקדה של חג'אג', בלווייתה. הוא סיפר כיצד התעקשה להיכנס ליחידה למרות שהפסידה את המיונים. "כנראה שאנחנו עדיין רחוקים מהגאולה ובעולם ההפוך בו אנו נמצאים אתים הופכים לחרבות, מזמרות לחניתות ומשאיות לכלי רצח. אנחנו עדיין לומדים מה הוא טעמה המר של מלחמה על ארצנו", אמר וייס.

סרן טל פרחי, מפקדת הפלוגה שבה שירתה חג'אג', סיפרה: "ביום השני של סדרת החינוך תכננת להעביר סיור צוותי בהר הרצל וכאן, במקום הזה אנחנו נפרדים ממך. אין ראויה ממך להיות קצינה בצה"ל. בכאב רב אנחנו מצדיעים לך היום".

הילה, בת דודתה של חג'אג', אמרה: "חשבנו שנראה אותך בחזית העיתון, אוחזת פרס על פיתוח או המצאה, איך יכול להיות שלא נראה אותך יותר? נזכור אותך לעד בגאווה, חייך היו שירה למעלותייך". פז, אחותה של שיר, הוסיפה: "פרח, אני עומדת פה ולא מעכלת, זה לא הגיוני שאני עומדת ומספידה אותך. מילים לא יתארו את הכאב, את האסון. אדם עם כל כך הרבה כוח רצון".

אחרי שאף אחד משרי הממשלה לא השתתף בהלוויות של הרוגי הפיגוע בירושלים, הנחה ראש הממשלה נתניהו את מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, לגבש נוהל מחייב להשתתפות חברי הממשלה - שרים וסגניהם - בהלוויות חיילי צה״ל שנהרגו בפעילות מבצעית ופעולות טרור, כך מסרה לשכת ראש הממשלה. פקיד בכיר ציין כי נתניהו שמע בתקשורת על כך שלא הייתה נציגות ממשלתית בלוויות. "הוא לא אהב זאת בלשון המעטה ולא מסכים לזה", אמר הפקיד הבכיר. "בעקבות זאת באה הנחייתו למזכיר הממשלה".

אתמול בערב התכנסו רבים בבית משפחתה של סגן משנה שירה צור בשכונת דניה בחיפה. חבר המשפחה, ירון, אמר: "שירה שלנו מלאת שמחת חיים, אהבה לתת ולתרום. היא היתה מדריכה בצופים והצטיינה בכל מה שעשתה. נזכור אותך תמיד מחייכת וחושבת על האתגר הבא. עשתה בצבא שירות משמעותי, התחילה בקורס טיס ולאחר מכן עברה ליחידה בה שירתה כעת. מהר מאוד חשבה איך להמשיך ולצאת לקורס קצינים כדי לתרום ולהשפיע. נוער כמו שירה הוא עתידה של מדינת ישראל".

פינוי פצועים מזירת הפיגוע, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

מנדי רבינוביץ', מנהל החטיבה העליונה בבית הספר הריאלי בבית בירם שם למדה צור, אמר: "המורים שלה סיפרו שהיא חלמה להיות טייסת ובסוף שירתה בחיל המודיעין. המחנכת שלה, שרון, סיפרה על ילדה פשוט מושלמת שיחד עם החברות שלה, רשג"דיות בצופים, החזיקו למעשה את הכיתה והיו הדגל של הכיתה. אני זוכר אותה היטב בהפסקות. היתה ילדה נמרצת ופעילה חברתית. הלכה לשנת שירות לפני הגיוס לחיל המודיעין והלכה להיות קצינה. האבא אמר לי שכמו שתמיד לוקחים את הטובים ביותר והנה לקחו... החברים שלה מהצופים נאספו עכשיו בבית פה ליד וביקשו להיות עם עצמם. כל מי שאני מדבר איתו זוכר אותה".

חמישה מפצועי הפיגוע אתמולבטיילת ארמון הנציב בירושלים עדיין מטופלים בבתי החולים. בשערי צדק מאושפזת חיילת במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ, והיא מורדמת ומונשמת. בהדסה עין כרם מטופלים ארבעה חיילים. מצבו של החייל שהוגדר קשה התייצב. לאחר שנותח אתמול מצבו מוגדר בינוני, והוא בהכרה מלאה. מצבה של חיילת נוספת בינוני, והיא מטופלת ביחידה לטיפול נמרץ. שתי חיילות נוספות במצב קל.

הפעילות המבצעית המוגברת של המשטרה נמשכה גם הבוקר וכוחות הביטחון פעלו במהלך כל הלילה במזרח ירושלים ובג'בל מוכבר. במסגרת חקירת הפיגוע עצרה המשטרה לחקירה תשעה חשודים בהם חמשת בני משפחתו של המחבל, פאדי אל-קנבר. בנוסף, חסמה המשטרה רחוב בג'בל מוכבר, בו התגורר מבצע הפיגוע, כדי למנוע יידוי אבנים וירי זיקוקים לעבר שכונת ארמון הנציב. לפי דוברות משטרת ירושלים, כוחות המשטרה מנעו הקמת סוכת אבלים במתחם הסמוך לביתו של המחבל בכפר.

תושבים בכפר תיעדו הבוקר כוח של המשטרה בעת הריסת אוהל האבלים. השוטרים פירקו את האוהל, פינו ציוד, ואף עצרו צעיר ששהה במקום. בג'בל מוכבר דיווחו תושבים כי כמה צירים מרכזיים בכפר עדיין חסומים, ביניהם הציר ששימש אתמול את המפגע. בנוסף, כוחות גדולים של המשפחה עדיין פרוסים בכפר. בתוך כך, כוחות גדולים נכנסו לשכונת עיסאוויה לפנות בוקר וביצעו מעצרים, כך דיווחו תושבים.

תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל מעלה כי הצוערים תפסו מחסה והתרחקו מהזירה בעקבות הוראה של אחת ממפקדות הצוותים, ולאחר שכמה מהם פתחו באש לעבר המחבל. דובר צה"ל מסר אתמול בלילה את ממצאי התחקיר הראשוני, שקיים מפקד בית הספר לקצינים, אל״מ יניב אלאלוף.

מוקדם יותר אתמול אמר ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז, כי אין עדויות על כך שחיילים שנכחו בזירת פיגוע הדריסה בירושלים חששו לפתוח באש על רקע הרשעתו של החייל אלאור אזריה בהריגה. אלמוז אמר את הדברים בהמשך לטענת מורה הדרך שירה לעבר המשאית הפוגעת, כי החיילים התמהמו בירי על רקע פרשת אזריה.

בטיילת ארמון הנציב היו בזמן פיגוע הדריסה כ-300 צוערים בבה"ד 1, שהשתתפו בסיור בעיר במסגרת פעילות חינוכית. נהג המשאית הפוגעת, תושב מזרח ירושלים, נורה ונהרג.

כוחות הביטחון במזרח ירושלים, אתמולצילום: ניר חסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ