מתאם פעולות הממשלה בשטחים: חמאס אשם במשבר החשמל ברצועת עזה

האלוף מרדכי אמר לסוכנות "מען" כי "מנהיגי חמאס נהנים מחשמל 24 שעות ביממה, בעוד תושבי עזה מקבלים חשמל רק שלוש שעות ביום". הוא הוסיף כי "במנהרות לא מתנתק החשמל"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פלסטינים בצפון רצועת עזה, שלשום
פלסטינים בצפון רצועת עזה, שלשוםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס למשבר החשמל המתמשך ברצועת עזה, אמר כי ישראל מספקת חשמל וסולר לרצועה באופן רציף והאשים את ארגון חמאס במשבר.

בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" אמר מרדכי כי "המנהיגים של חמאס נהנים מחשמל 24 שעות ביממה, ולעומתם תושבי עזה מקבלים חשמל רק שלוש שעות ביום". לדבריו, חמאס מנצל את הכספים שהוא גובה מחשמל עבור אינטרסים אישיים וציוד צבאי ואף מעמיד גנרטורים ליד כל מנהרה לשימוש אנשי הארגון בלבד. "במנהרות לא מתנתק החשמל", הבהיר.

יואב פולי מרדכיצילום: מוטי מילרוד

המחאה סביב משבר החשמל ברצועה גוברת בימים האחרונים, בשל אספקה נמוכה מהרגיל ועלייה בביקוש בשל מזג האוויר הקר. לפי גורמים המעורים במתרחש ברצועה, ההחמרה במשבר נובעת מכך שרשות החשמל בעזה לא מצליחה לרכוש סולר בכמויות הנדרשות להפעלת תחנת הכוח בעזה בצורה מלאה. ברצועה רואים ברשות הפלסטינית כאחראית למשבר משום שברמאללה מסרבים לבטל את המס על הסולר, הגורם למחירו לעלות בעשרות אחוזים. במקביל, גורמים ברשות טוענים כי חמאס השולט ברצועה גם גובה מס על כל משאית סולר שנכנסת, דבר המכביד על האזרחים בעזה.

לפי נתונים של רשות החשמל בעזה, הצריכה היומית הנחוצה ברצועה מגיעה ל–600 מגה־ואט, בעוד תחנת הכוח מייצרת בימים אלה כ–60 מגה־ואט, ישראל מספקת 123 מגה־ואט ומצרים מספקת כ–20 מגה־ואט. בשבועות האחרונים אספקת החשמל ברצועה לא עולה על 150 מגה־ואט והמצב הולך ומחמיר עם התקררות מזג האוויר.

מרדכי אמר בראיון כי ישראל אינה מונעת הכנסת סולר לרצועה ואף מספקת כ-350 מיליון ליטר סולר לתחנת הכוח בעזה דרך צינורות בכרם שלום. לדבריו, ישראל מוכנה לספק 700 מיליון ליטר מדי יום אם הרשות הפלסטינית תעמוד בתשלומים עבורו.

דובר חמאס פוזי ברהום אמר כי התנועה מטילה על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ועל ראש הממשלה ראמי חמדאללה את האחריות המלאה למשבר, אותו כינה "משבר מלאכותי ופוליטי שנועד להדק את הסגר, לחנוק את תושבי הרצועה, לטרוף את הקלפים ולעורר כאוס".

לדברי ברהום, הרשות הפלסטינית משתפת פעולה עם ישראל במטרה להחליש את ארגון חמאס ברצועה. "אבו מאזן, ממשלתו ותנועת פתח צריכים לחדול מהמדיניות המסוכנת ולהפסיק לנצל את הצרכים של תושבי עזה כאמצעי להפצת כאוס ולפגיעה בביטחון הציבור", אמר והוסיף כי התנועה קוראת לעבאס להאיץ את קידום הפתרון ולשים קץ למשבר החשמל.

ברהום הדגיש את עמידתו של הארגון לצד העם הפלסטיני וכן לצד תושבי עזה, את מאמציו לספק את כל צורכיהם וכן את נכונותו לשתף פעולה באופן חיובי עם כל מאמץ הנוגע לפתרון המשבר.

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב התייחס גם כן למשבר ברצועה, ואמר כי הוא "עוקב בדאגה רבה אחר המצב המתוח בעזה... וקורא לכבד את הזכות לחופש הביטוי ולמחאה". לדבריו, כל הרשויות האחראיות צריכות לשתף פעולה כדי לפתור את המשבר באופן מיידי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ