ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה הבוקר (ראשון) מתן היתרי בנייה ל-566 יחידות דיור בשכונות פסגת זאב, רמות ורמת שלמה שמעבר לקו הירוק. דיון בהיתרים אלו נדחה לפני כשבועיים בשל חשש מגינוי המהלך על ידי ממשל אובמה. מנגד, אישרה הוועדה מתן היתרי בנייה ל-105 יחידות דיור לפלסטינים במזרח ירושלים.

בשנים האחרונות כל אישור כזה היה גורר גינוי אמריקאי ולחצים מדיניים. בשל כך הוקפאו לעתים קרובות תוכניות הבנייה בעיר, לרוב בעקבות הנחיות שהתקבלו מלשכת ראש הממשלה. לעתים קרובות זמן קצר לפני הדיון הוסרו תוכניות מסדר היום כדי למנוע משברים מדיניים מול האמריקאים, כפי שקרה לפני כשבועיים. כעת נראה כי חילופי הממשל בוושינגטון כבר החלו להשפיע.

"עברנו שמונה שנים קשות של אובמה שלחץ להקפיא בניה", אמר ראש העיר ניר ברקת, "על אף שבעיריית ירושלים לא הקפאנו בנייה פעמים רבות, לא ניתן האישור הממשלתי ולעתים עוכבו שיווקי דירות בגלל לחצים אמריקאיים. אני מקווה שתם עידן ומעתה נמשיך לבנות ולפתח את ירושלים לטובת תושביה, יהודים וערבים כאחד, כדי לחזק את הריבונות על ירושלים המאוחדת כבירת ישראל ולתת פתרונות לזוגות הצעירים, זה הדבר הנכון".

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) מסרה בתגובה כי "ההחלטה לבנות עוד מאות יחידות דיור היא אמנם אצבע בעין לכל העולם והתעלמות מוחלטת מהמציאות הבינלאומית אבל היא בעיקר אנטי ישראלית כשהיא מהווה המשך ישיר לחניקת פתרון שתי המדינות וחיזוק מדיניות הבידוד". זנדברג הוסיפה כי "נראה כי האקסטזה בימין בעקבות עליית טראמפ פשוט גורמת להם לאבד את זה לגמרי ולפעול נגד האינטרסים של מדינת ישראל".

מעמותת עיר עמים נמסר כי "סמיכות אישור היתרי הבנייה ברמות ורמות שלמה להשבעת הנשיא טראמפ מוכיחה שממשלת ישראל עסוקה במשחקי חתול ועכבר עם הממשל האמריקאי במקום לנהל מדיניות אחראית בירושלים. המחשבה שרוח גבית אמריקאית היא חזות הכל הוכחה כמוטעית ורק תוביל אותנו להמשך בידודה של ישראל ולפגיעה נוספת בפתרון הישים היחיד הקיים היום של פתרון שתי המדינות".

דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) גינה אתמול את החלטת הרשויות הישראליות לבנות מאות יחידות דיור בשכונות מעבר לקו הירוק. הדובר, נביל אבו רודיינה, אמר כי ההחלטה הישראלית מהווה אתגר ברור להחלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות. לדבריו, "אנחנו קוראים למועצת הביטחון לפעול בדחיפות בהתבסס על החלטה 2334 כדי לשים קץ למדיניות הקיצונית של הממשלה הישראלית, אשר הורסת את פתרון שתי המדינות".

גם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הגיב להנפקת היתרי הבנייה וקרא לקהילה הבינלאומית לפעול לפי החלטת מועצת הביטחון האחרונה. "ישראל קיבלה החלטה מתוכננת כדי להתעמת עם הקהילה הבינלאומית ומאיצה את הבנייה בהתנחלויות", מסר עריקאת. "על הקהילה הבינלאומית להתמודד עם ההפרות של ישראל ולהביא אותה לדין וחשבון בגין הכיבוש וההתנחלויות".

מאז הבחירות בארה"ב: זינוק באישורי הבנייה ליהודים במזרח העיר

בשנה האחרונה, ובמיוחד מאז ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב, ניכרת עלייה חדה במספר תוכניות הבנייה המאושרות ליהודים מעבר לקו הירוק בירושלים, ובהן כאלה שנחשבו עד כה רגישות מבחינת הממשל האמריקאי. במקביל חלה עלייה במספר הריסות בתי הפלסטינים במזרח העיר, שגם לגביהן הביע ממשל אובמה דאגה.

נתונים שאספה עמותת "עיר עמים" מצביעים על שינוי מגמה בבנייה ליהודים במזרח ירושלים. בשנים 2015-2014 הורגשה האטה באישור תוכניות במזרח העיר, ואנשי גופי התכנון התלוננו שוב ושוב על כך שלשכת ראש הממשלה בולמת תוכניות בנייה שנחשבות רגישות מבחינה מדינית.

אולם ב-2016, ובפרט מאז הבחירות בארה"ב, חלה עלייה חדה במספר התוכניות המוגשות והמאושרות. כך, ב-2014 קודמו תוכניות לבניית 775 יחידות דיור ליהודים מעבר לקו הירוק, בשנת 2015 צנח מספרן ל-395 ובשנת 2016 אושרו 1,506 תוכניות - כאלף מהן מאז נובמבר.

במקביל חלה עלייה חדה במספר הריסות הבתים של פלסטינים, סוגיה נוספת שנחשבת רגישה מאוד מבחינת הממשל האמריקאי. בשנים האחרונות נע היקף ההריסות במזרח ירושלים בין 40 ל-70 מבנים בשנה, שרובם לא היו מאוכלסים או ששימשו למגורי בעלי חיים. ב-2016 הרסו העירייה ומנהל התכנון כ-130 יחידות דיור ובהן, לראשונה, גם מבנים בשכונות שמעבר לגדר ההפרדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?