יעלון לבנט בקבינט ב"צוק איתן": "אתה לא תנהל לי את הצבא"; בנט: "אני כן, אם לא מדווחים אמת"

תמלילי הדיונים מהמבצע בעזה שפורסמו הבוקר ב"ידיעות אחרונות" חושפים את הוויכוחים הטעונים בין בנט ליעלון, את ההערכה השגויה של גנץ ואת התנגדות ראשי מערכת הביטחון לפעולה הקרקעית

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

תמלילים מתוך דיוני הקבינט במהלך מבצע "צוק איתן" חושפים את היחסים הטעונים בין שר הביטחון דאז משה יעלון לבין השר נפתלי בנט וכן את התנגדות ראשי מערכת הביטחון לפעולה קרקעית ברצועת עזה. לפי הפרסום הבוקר (שלישי) ב"ידיעות אחרונות", בנט מתח ביקורת על יעלון, שהתנגד לכניסה קרקעית לרצועה, ואמר לו: "תגיעו לקבינט עם רוח התקפית. תהיו סוסים דוהרים ולא שוורים עצלים".

כפי שפורסם בעבר ב"הארץ", כבר ב-30 ביוני העלה בנט דרישה לפעול באופן התקפי נגד המנהרות, כתגובה לרצח הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, וכך גם יוסר האיום מעל יישובי עוטף עזה. יעלון, יחד עם בכירי צה"ל התנגדו לכך, וסברו שיש מקום להכיל זאת או לפעול באופן הגנתי כדי למנוע פיגוע שתוכנן באמצעות מנהרה באזור כרם שלום.

יעלון ובנט בישיבת ממשלה, בשנה שעברהצילום: עמית שאבי

במהלך הדיונים שקדמו למבצע, אומר ראש אגף המודיעין דאז אביב כוכבי לשרים כי "יש עשרות אינדיקציות שחמאס לא רוצה עימות". יעלון והרמטכ"ל דאז בני גנץ מבהירים כי הם מתנגדים לפעולה קרקעית ברצועה, אך גנץ מציע לבצע "חשיפה אסטרטגית של תוכנית המנהרות של חמאס". בנט שואל אותו כמה זמן תיקח פעולה קרקעית נגד המנהרות, וגנץ משיב לו: "יומיים-שלושה".

הערכתו של גנץ כי פעולה כזו תיארך ימים ספורים בלבד היתה דומה להצהרת יעלון בעת הלחימה בעזה, שאמר בפומבי ב-20 ביולי, סמוך לראשית המבצע, כי השמדת המנהרות תיקח "עוד יומיים-שלושה". בפועל, פעילות הצבא ארכה 19 ימים, והערכותיהם האופטימיות של גנץ ויעלון, שהתבססו על התוכניות שהיו בידי צה"ל, מלמדים על הפערים שהתגלו במוכנות הכוחות לטיפול במנהרות, שכללו מחסור ניכר בציוד מתאים והיעדר נוהל מתאים להשמדתן. רק בזמן הלחימה למשל, הופצה הוראה מקצועית של חיל ההנדסה, בדבר אופן איתור והשמדת המנהרות.

ב-7 ביולי 2014, יום שבו יצא המבצע לדרך המבצע, יעלון חוזר ואומר כי יש לנסות להגיע להפסקת אש עם חמאס. "צריך למצות את התיווך המצרי", אמר יעלון, אך בנט השיב לו כי הוא "ממליץ לפעול לנטרול המנהרות". "ואם תשיג שקט לשלוש שנים בלי שהשמדת את המנהרות, מה רע?", שאל יעלון, אך בנט התעקש: "ואם נחטוף פיגוע אסטרטגי, זה יהיה אירוע גלעד שליט פי מאה. עדיף שנמנע זאת מראש". יעלון עומד על דעתו ומוסיף: "ואחרי שנכנסת, לא יבנו עוד מנהרות?".

בהמשך מציג מפקד פיקוד הדרום האלוף סמי תורג'מן לשרים תוכנית ממוקדת לנטרול המנהרות שבמרחק קילומטר מהגדר, אך שר הביטחון והרמטכ"ל מתנגדים לה והקבינט לא מאשר אותה. יעלון מדגיש כי איום המנהרות לא יוסר במהלך הסבב הנוכחי - "אני מסתכל על איום המנהרות כעל בעיה לא פתורה, שאנחנו לא נפתור אותה גם באירוע הזה", אמר. שר החוץ דאז אביגדור ליברמן אומר כי הוא מציע "ללכת לפעולה רחבה בעזה", אך אם זה לא מתאפשר והבחירה היא בין פעולה נגד המנהרות לבין הפסקת האש, הוא מציע: "לכו להפסקת אש".

גנץ, יעלון ונתניהו במסיבת עיתונאים בזמן מבצע "צוק איתן"צילום: חיים צח / לע"מ

ב-18 ביולי נכנס צה"ל לפעולה קרקעית ברצועה. בדיון ב-27 ביולי, היום בו נהרגו עשרות לוחמים על הקרקע, הדיונים בקבינט מתלהטים. "אתה לא תנהל לי את הצבא", אומר יעלון לבנט לאחר שהוא מגלה כי האחרון יצר קשר עם בכירים בצבא ללא ידיעתו. "אתה לא תבוא לי מהשטח ותגיד לי עושים ככה או לא עושים ככה, שמעת?". "אני כן, אם לא מדווחים אמת", השיב לו בנט, ויעלון אמר: "אני מדווח אמת". בהמשך אומר יעלון לבנט: "אני צריך לתת לך דין וחשבון?", ובנט משיב לו: "בוודאי".

לאחר מכן בנט תוקף שוב את יעלון ואת ראשי מערכת הביטחון, ואומר: "אני מצפה מכם להגיע לקבינט עם תוכניות מבצעיות ורוח התקפית. לא אני אמור להביא לכאן תוכניות להשמדת מנהרות. תהיו סוסים דוהרים ולא שוורים עצלים".

יעלון תקף את בנט על כך שאסף מידע בכוחות עצמו מדרגי השטח בצבא, בין היתר מחטיבת גבעתי ולטענת יעלון גם מהרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי. "האם זה לגיטימי שפוליטיקאי יצור קשר ישירות עם קצינים, ועל בסיס זה יעשה מניפולציות נגד רמטכ"ל בקבינט, יגדיר אותו סוס עצל מול הקצינים בשטח, הסוסים הדוהרים? זו אנרכיה, לא דמוקרטיה", טען יעלון בראיון ל"הארץ" באוקטובר 2014.

חבר הכנסת יעקב פרי, שבזמן המבצע היה שר המדע ותפקד כמשקיף בקבינט, התייחס הבוקר בגלי צה"ל לתמלילים, ואמר כי צה"ל לא היה מוכן לאיום המנהרות. "אין בכלל ספק שצה"ל לא הגיע מוכן לנושא המנהרות, והטענות ששמענו מראש הממשלה במשך התקופה האחרונה, שהתקיימו הרבה מאוד דיונים על המנהרות טרם הקבינט בתקופת 'צוק איתן' – לצערי אין להם על מה להסתמך, ולכן המסקנה היא שרה"מ לא אמר פה את האמת".

פרי הוסיף כי מכיוון שלרוב השרים בקבינט אין ניסיון ביטחוני או צבאי, כמות החלופות שהוצגה בפניהם היתה מזערית, אם בכלל. "כאשר אתה יושב כשר ושומע תוכניות צה"ליות, טובות ככל שתהיינה, אבל לא ניתנות לך מספיק חלופות על מנת לנסות לשאול, לחקור ולהגיע אולי להחלטה הטובה ביותר, אתה נשאר יתום", אמר.

ועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה תקיים היום הצבעה על הסרת החיסיון מעל דו"ח מבקר המדינה בנושא "צוק איתן", שדן בעבודת הקבינט במהלך המלחמה ובהיערכות לאיום המנהרות. אם יוסר החיסיון, הדו"ח יועבר לידי מערכת הביטחון לצורך הסרת החלקים המסווגים ממנו לפני פרסומו לציבור. ‏גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי לנתניהו אין כוונה להתנגד לפרסום החלקים הלא מסווגים של הדו"ח.

כתבות מומלצות

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

נשיא איחוד
האמירויות, מוחמד
בן זאיד, מארח את
רה"מ בנט בארמונו
באבו דאבי בתחילת
החודש.

כל מטוס שנוחת בדובאי מנחית מכה על תפישת "שטחים תמורת שלום"

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ