רה"מ ושר הביטחון אישרו בנייה ותכנון של כ-2,500 יחידות דיור בהתנחלויות בגדה

אושר שיווק קרקעות לבנייה מיידית של 909 יחידות דיור, וקידום הליכי תכנון בוועדות התכנון של עוד 1,642 יחידות דיור ■ נתניהו: "אנחנו בונים, ונמשיך לבנות" ■ הפלסטינים, האיחוד האירופי וממשלת ירדן פרסמו הודעות גינוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן החליטו היום (שלישי) לאשר בנייה ותכנון של כ-2,500 יחידות דיור בהתנחלויות בגדה המערבית. מלשכת שר הביטחון נמסר כי ההחלטה נועדה לאפשר מענה לצורכי דיור והמשך שגרת החיים. נתניהו אמר לאחר ההודעה כי "אנחנו בונים - ונמשיך לבנות". ליברמן הוסיף: "אנו חוזרים לחיים נורמליים ביהודה ושומרון".

סך הכל אושר שיווק קרקעות לבנייה מיידית של 909 יחידות דיור וקידום הליכי תכנון בוועדות התכנון של עוד 1,642 יחידות דיור. בגבעת זאב אושרו 552 יחידות דיור; באלפי מנשה 78 יחידות דיור; בביתר עלית 87 יחידות, במעלה אדומים 90, באריאל 63; באפרת 21 ובאלקנה 18.

יחידות הדיור שאושרו לבנייה מיידית

יחידות הדיור שתכנונן יקודם כוללות 81 בעץ אפרים, 100 בגבעת זאב, 86 בכוכב יעקב, 4 בהר גילה, 292 בצופים, 154 באורנית, 899 באריאל, 6 בשערי תקווה ו-20 בבית אל.

מלשכת שר הביטחון נמסר כי רוב יחידות הדיור שבנייתן תקודם נמצאות בגושי ההתנחלויות. כמאה מהיחידות נמצאות בהתנחלות בית אל, כחלק מההתחייבות לבג"ץ, ובשכונת היקב עבור מפוני מאחז מגרון. מלשכת ליברמן נמסר עוד כי במקביל יביא השר לאישור הקבינט הקמת אזור תעשייה לפלסטינים בסמוך לכפר תרקומיא.

דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן), נביל אבו רודיינה, אמר כי "ההחלטה לאשר 2,500 יחידות דיור בהתנחלויות מהווה התגרות מצד ישראל וזלזול בקהילה הבינלאומית. זה צעד שמחייב גינוי ודחייה על הסף ויהיו לו השלכות". לפי אבו רודיינה, ההחלטה של ישראל מעכבת ופוגעת בכל ניסיון להחזרת הביטחון והיציבות לאזור, תעודד את ההקצנה והטרור ומהווה מכשול בפני כל מאמץ ליצירת תהליך מדיני שמוביל לביטחון ושלום.

גם האיחוד האירופי גינה את המהלך, ומסר כי האישורים חותרים תחת הסיכויים להשגת פתרון של שתי מדינות. "מצער שישראל ממשיכה במדיניות זו", נמסר בהודעה, "למרות החשש וההתנגדויות הבינלאומיות שהועלו בפני כל הדרגים". בהודעה נמסר עוד כי הרחבת ההתנחלויות מפרה את החוק הבינלאומי ועומדת בניגוד למדיניות האיחוד והמלצות הקוורטט, וכן כי פתרון מוסכם של שתי מדינות הוא "הדרך היחידה להגשים את השאיפות הלגיטימיות של שני הצדדים ולהשיג שלום".

גם ממשלת ירדן גינתה הערב את ההחלטה. בהודעה של דובר הממשלה מוחמד אל-מומאני נמסר כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי ובמהלך שחותר תחת תהליך השלום ופוגע בזכויות הפלסטינים. "זו מכה קשה לכל המאמצים להחייאת תהליך השלום", הוא אמר, והוסיף כי על הקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות.

בתנועת שלום עכשיו תוקפו בחריפות את ההודעה: "נתניהו, בניסיון נואש להסיט את הדיון מפרשות השחיתות ומהביקורת מימין על התנהלותו בצוק איתן, מוביל את ישראל למציאות של מדינה דו-לאומית", נמסר. "את מחיר הספין השקוף של נתניהו ישלמו אך ורק אזרחי ישראל".

במועצת יש"ע כינו את החלטת נתניהו וליברמן "אכזבה" וטענו כי הבנייה שקידומה אושר "לא עונה על הצורך". במועצת יש"ע הדגישו כי בפועל, מרבית יחידות הדיור המדוברות לא ייבנו וכי בפועל ייבנו כמה מאות יחידות בלבד. "לצערנו, זו אחיזת עיניים של כאילו אישור בנייה בהיקפים גדולים, כשבפועל כמו בפעמים קודמות יבנו רק כמה מאות והשאר רק קידום תכנון", נכתב בהודעה, "יותר מכך אנו מודאגים מאוד מממשלה שמתפארת בבנייה בגושים. מוטב שהודעה כזאת שלא היתה יוצאת. הממשל האמריקאי התחלף וגם המדיניות בישראל צריכה להשתנות. על ממשלת ישראל לאשר את כל התוכניות שנמצאות על השולחן ולהוציא מכרזי בנייה בכל שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן".

ביום ראשון עדכן נתניהו את שרי הקבינט המדיני-ביטחוני כי הוא החליט להסיר את כל ההגבלות המדיניות על קידום תוכניות בנייה במזרח ירושלים בוועדות התכנון המקומיות והמחוזיות, כך אמרו שני פקידים בכירים שעודכנו בתכני ישיבת הקבינט. נתניהו הוסיף כי במקביל הוא מתכוון לקדם תוכניות בנייה גם בגושי ההתנחלויות בגדה המערבית. החלטת נתניהו היתה אחד הגורמים ששכנעו את שרי הבית היהודי להסכים ולדחות את ההצבעה על החוק לסיפוח מעלה אדומים.

על דחיית ההצבעה על החוק הצביע הקבינט פה אחד, והיא תיערך אחרי פגישת נתניהו עם טראמפ. בישיבת הקבינט אמר נתניהו כי הוא תומך בכך שמעלה אדומים תהיה בריבונות ישראלית, "וברור לכל כי כך יקרה בכל הסכם שלום עתידי, עם זאת חשוב שלא נפתיע את הממשל החדש בארה"ב ימים אחרי כניסתו לתפקיד". בשבת דווח ב"הארץ" כי נתניהו שוחח בטלפון עם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, וביקש ממנו לדחות את הדיון וההצבעה על הצעת החוק לאור מסרים בנושא שהגיעו מיועציו של הנשיא טראמפ.

אתמול דיבר נתניהו בסיעת הליכוד על הצורך ב"שיקול דעת" בעת הזו מול ממשל טראמפ: "זה לא הזמן לשליפות מהמותן, תכתיבים והפתעות", אמר והוסיף: "לטובת המדינה ולטובת ההתיישבות אני מציע לכולם להניח בצד כל שיקול אחר ולתת לי להוביל את המהלכים".

במהלך הדיון הסגור בישיבת סיעת הליכוד שב נתניהו והדגיש בפני חברי הכנסת כי שגיאות בהתנהלות מול ממשל טראמפ בתקופה הקרובה עלולות לגרום לישראל נזק מדיני. "הנושא המדיני הוא נושא מאוד חשוב והוא טומן בחובו הזדמנויות ואפשר בקלות להחמיץ אותן על ידי פעולות לא מושכלות", אמר נתניהו. "במציאות הזו אפשר בקלות לאבד את הרגע ולהטות את מערכות היחסים לכיוון שלא ישרת את היעדים של ישראל".

נתניהו הוסיף כי יש לו יחסי אמון אישיים עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "זה נכס חשוב", הוא אמר. "חשוב שתינתן לי ההזדמנות לנווט את זה. אני מנווט את זה כבר שמונה שנים ואני לא חושב שמישהו אחר היה עושה את זה טוב יותר בתנאים מאוד קשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ