סגן ראש העיר ירושלים: נתניהו מעכב את הבנייה בגבעת המטוס

מאיר תורג'מן, שמחזיק בתיק התכנון והבנייה בעיר, טען כי שר השיכון יואב גלנט התוודה בפניו כי קיבל הוראה מראש הממשלה שלא לקדם את תוכנית הבנייה באזור, חרף הבטחותיו כי הוסרו המגבלות עליה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אזור גבעת המטוס, בשנה שעברה
אזור גבעת המטוס, בשנה שעברהצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי
ניר חסון
ניר חסון

סגן ראש העיר ירושלים מאיר תורג'מן טוען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לבלום את הבנייה באזור גבעת המטוס, חרף הבטחותיו כי הוסרו כל מגבלות הבנייה בירושלים. תורג'מן, שמחזיק גם בתיק התכנון והבנייה, טען היום (רביעי) בראיון בגלי צה"ל כי פגש לפני שבוע את שר השיכון, יואב גלנט. "שאלתי את גלנט למה לא מקדמים את הבנייה בגבעת המטוס?", סיפר תורג'מן. לטענתו, גלנט טען בפניו כי לאחר שנתן הוראה לקדם את הפיתוח בגבעת המטוס, קיבל טלפון ממשרד ראש הממשלה עם הוראה ברורה לא לקדם את הפיתוח.

תוכנית גבעת המטוס, הכוללת על פי התכנון 2,600 יחידות דיור בין הכפר בית צפאפה לדרך חברון בדרום העיר, נחשבה בעיני הממשל האמריקאי הקודם ובעיני הקהילה האירופית כתוכנית רגישה במיוחד מבחינה מדינית. זאת משום שמימוש התוכנית ייצר רצף ישראלי מהר חומה ועד לשכונת גילה. בנוסף, היא צפויה לנתק את מזרח ירושלים מבית לחם ודרום הגדה, ולמנוע מבית צפאפאה גישה למרחב הפלסטיני. ממשל אובמה הפעיל לחצים כבדים על ישראל שלא לממש את התוכנית, למרות שמבחינה סטטוטורית ניתן להוציאה לפועל בתוך זמן קצר.

לאחרונה התקשו נציגי הפרקליטות להסביר לבית המשפט המחוזי בירושלים מדוע לא פורסמה התוכנית להפקדה לבנייה לפלסטינים בגבעת המטוס, למרות שתוכנית מקבילה ליהודים באותו מקום כן פורסמה. המדינה ניסתה לטעון כי המהלך נובע משיקולים מדיניים וסודיים שלא ניתן לפרטם - טיעון שנדחה על ידי בית המשפט.

בחודש שעבר הצהיר נתניהו כי הוא מתכוון להסיר את כל המגבלות על בנייה בירושלים. כמו כן, לאחר השבעת טראמפ אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים להקים 566 יחידות דיור ליהודים במזרח העיר. לשם השוואה, ב-2015 כולה קודמו 395 היתרי בנייה, ובשנה שעברה קודמו 1,506 יחידות - רובן לאחר הבחירות בארה"ב בנובמבר. "אני מקווה שתם עידן", אמר ראש העיר ניר ברקת בתחילת השבוע. "עברנו שמונה שנים קשות של אובמה, שלחץ להקפיא בנייה. אני מקווה שמעתה נמשיך לבנות ולפתח את ירושלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ