נדחתה העתירה נגד הריסת בית המחבל שדרס למוות ארבעה חיילים בירושלים

בפיגוע בחודש שעבר בארמון הנציב נהרגו קצינה ושלושה צוערים, ונפצעו 15 חיילים נוספים. שופטי בג"ץ דחו את העתירה פה אחד, אך ציינו כי "הפגיעה בבני המשפחה מכבידה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

שופטי בג"ץ דחו היום (חמישי) פה אחד את העתירה נגד הריסת ביתו של המחבל פאדי קונבר, שביצע את פיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים בחודש שעבר. בפיגוע נהרגו קצינה וארבעה צוערים, ונפצעו 15 חיילים נוספים. בג"ץ דחה את עתירת המשפחה "נוכח חומרת הפיגוע ותוצאותיו הקשות".

השופט יורם דנציגר ציין עם זאת את הקושי שבנקיטת סנקציות מכוח תקנה 119 - התקנה לשעת חירום המאפשרת את הריסת הבית. לדבריו, קושי זה "מתעצם" בשל הפגיעה בילדיו של קונבר, בני 9 חודשים, 3 ו-7. "לאחר התלבטות רבה, איני סבור כי יש עילה להתערבות שיפוטית בהחלטת המשיב, וזאת גם לאחר שקלול גילאי העותרים", אמר השופט דנציגר.

המשאית הפוגעת והאוטובוס בזירת הפיגוע בארמון הנציב, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

דנציגר פרט את השיקולים שהובילו לדחיית העתירה, ואמר כי "לבי אינו קל עם החלטה זו, אך דומני כי שני טעמים מצדיקים קביעה זו: ראשית, המקרה הנדון הוא מקרה חמור ביותר, ועיקר הפרמטרים הטעונים בחינה לצורך הפעלת סמכותו של המשיב מכוח תקנה 119 הם פרמטרים מובהקים שמצדיקים כשלעצמם את הפעלת הסמכות", כתב.

דנציגר המשיך וכתב כי "בדומה לתיקי הריסה קודמים, גם ההכרעה בתיק זה אינה פשוטה כלל ועיקר", כתב דנציגר. "יחד עם זאת, נוכח חומרת הפיגוע ותוצאותיו הקשות, נוכח מעורבותו הישירה של המחבל בפיגוע, נוכח זיקת המגורים הישירה של המחבל לבינוי מושא צו ההריסה, ונוכח העובדה כי צו ההריסה מופנה כלפי יחידת המגורים בה התגוררו המחבל ובני משפחתו בלבד (ולא כלפי יחידת ההורים המצויה באותו המבנה), איני סבור כי ניתן לומר שהחלטת המשיב אינה חוקית, באופן שמחייב התערבות שיפוטית".

הרכב השופטים כלל את נועם סולברג וענת ברון, שדחו גם הם את העתירה. סולברג הוסיף: "הפגיעה בבני המשפחה מכבידה. אלא, כפי שאמרתי במספר הזדמנויות, שהטרור הרצחני המכה באזרחי ישראל – זו הפעם, בארבעה צוערי קצונה בצה"ל – אינו מותיר ברירה בידי המפקד הצבאי, המחויב לעשות שימוש בכל אמצעי חוקי שברשותו על מנת להציל חיי אדם, פשוטו כמשמעו".

בפיגוע בטיילת ארמון הנציב נהרגו סג"ם ארז אורבך, סגן יעל יקותיאל, סגן שיר חג'אג' וסג"ם שירה צור. לפי המשטרה, המשאית הגיעה מכיון רחוב על"ר בבירה ונסעה לאורך טיילת שכונת ארמון הנציב. כשקונבר הבחין בקבוצת חיילים יורדת מאוטובוס שעצר בצד הדרך, הוא הגביר את המהירות ופגע בהם. לאחר מכן נסע לאחור, הסתובב, ודהר שוב לעבר קבוצת החיילים.

בסוף ינואר שר הפנים אריה דרעי ביטל את מעמדם של 11 מבני משפחת המחבל קונבר. למעט אמו, בני משפחתו הקרובה ילידי ירושלים והחוק לא מאפשר לגרשם, ולכן החליט דרעי לגרש בני משפחה רחוקים יותר שנמצאים בארץ בהליך של איחוד משפחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ