אחרי פגישת טראמפ-נתניהו: ניסיון נוסף לקדם את החוק לסיפוח מעלה אדומים

לפני פגישתו של ראש הממשלה עם נשיא ארה"ב החליט הקבינט לדחות את ההצבעה על החוק, שכולל גם את שטח E1 השנוי במחלוקת. ביום ראשון היא צפויה לעלות להצבעה בוועדת השרים לחקיקה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אחרי דחיות חוזרות ונשנות, הצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים צפויה לעלות לדיון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב.

יוזם הצעת החוק, יואב קיש, ביקש להביא אותה להצבעה כבר לפני שבועות אחדים אלא שראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכל את המהלך עקב הנפיצות המדינית שהוא טומן בחובו ובשל רצונו שלא להפתיע את הנשיא האמריקני הטרי, דונלד טראמפ, ערב פגישתם הראשונה לפני שבועות אחדים. כעת קיש מתכוון לנסות ולכפות על השרים דיון באישורה של ההצעה כדי לנסות ולהביא אותה להצבעה במליאת הכנסת בשבועות הקרובים.

מעלה אדומים, בחודש ינוארצילום: גיל כהן מגן

הצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים מבקשת להחיל את החוק הישראלי על העיר — וכפועל יוצא מכך, להחיל את החוק הישראלי גם על שטח E1 שצורף בעבר לשטח המוניציפלי שלה. יוזם הצעת החוק, ח"כ יואב קיש, אמר ל"הארץ" לאחרונה כי הוא מוכן להתפשר ולהותיר את שטח E1 השנוי במחלוקת בינלאומית מחוץ לאזורים שיסופחו. לדברי קיש, "בהחלט יכול להיות שכחלק מפשרה נעביר את הצעת החוק בלי E1 .זה משהו שאפשר לחשוב עליו... אני לא רוצה שמישהו יאמר שבגלל שהריבונות תחול גם על E1, הוא לא מוכן להצטרף לתהליך".

E1 הוא שטח של 12 קמ"ר, המסופח כיום מוניציפלית למעלה אדומים, ומשתרע מצפון וממערב לה. על פי טענות הביקורת הבינלאומית, הבנייה ב-E1 תנתק את צפון הגדה המערבית מדרומה ותקשה על הקמת מדינה פלסטינית רציפה. הכוונה לבנות בשטח זה עוררה עד היום ביקורת בינלאומית חריפה, ובמיוחד התנגדו לה בתקיפות הממשלים האמריקאיים, ובהם ממשל אובמה. כל תוכניות הבנייה באזור מעוכבות מטעמים פוליטיים ומדיניים מאז 2005.

ראש העיר מעלה אדומים בני כשריאל פתח אתמול בקמפיין שנועד להפעיל לחץ על שרי הממשלה לתמוך בהצעה. במסגרת הקמפיין חילקו כשריאל ובני נוער את מספרי הטלפון של השרים חברי הוועדה לעוברי אורח ודחקו בהם לסמס לשרים בקשה אישית - "הצבע בעד ריבונות במעלה אדומים". לדברי כשריאל, "אין דבר כזה עיתוי נכון ואני מצפה מראש הממשלה והשרים לאשר את החוק ביום ראשון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ