משמרות המהפכה האיראניים הקימו בלבנון מפעלים לייצור נשק עבור חיזבאללה

לפי דיווח בעיתון "אל ג'רידה" היוצא לאור בכווית ,המפעלים יכולים לייצר סוגים שונים של טילים, בהם כאלו המגיעים לטווח של יותר מ500 קילומטרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עיתון "אל ג'רידה" היוצא לאור בכווית דיווח בימים האחרונים כי משמרות המהפכה האיראניים הקימו כמה מפעלים לייצור נשק בלבנון עבור חיזבאללה. לפי הדיווח, הארגון הלבנוני מפעיל ומנהל את המפעלים בעצמו בשלושת החודשים האחרונים.

העיתון הכוויתי ציטט מקור ביטחוני איראני שאמר כי המפעלים יכולים לייצר סוגים שונים של טילים, בהם כאלו המגיעים לטווח של יותר מ–500 קילומטרים, טילי חוף־ים, טילים נגד טנקים וכן כלים בלתי מאוישים הנושאים עמם חומרי נפץ. לפי הדיווח, חלק מהנשק נוסה במלחמת האזרחים בסוריה, ונחל הצלחה.

מידת המהימנות של הדיווח אינה ברורה, אך בעבר שימש העיתון צינור להעברת דיווחים עיתונאיים שמקורם בישראל.

לפי הדיווח בעיתון, הפעילות האיראנית היא תגובה להפצצות המיוחסות לישראל של שיירות נשק המיועד לחיזבאללה בסוריה וכן של מפעל לייצור נשק עבור חיזבאללה בסודאן. במקום להעביר לידי הארגון בלבנון נשק תקני, הקימו האיראנים כמה מפעלים המסוגלים לייצר מרכיבים שונים של רקטות ואמצעי לחימה. כדי להימנע מתקיפה ישראלית של אותו ייצור אמל"ח מתקדם, הוקמו המפעלים מתחת לאדמה (העיתון הכוויתי מדווח: בעומק של יותר מ–50 מטרים), והם אינם מייצרים את אמצעי הלחימה בשלמותם אלא בחלקים.

בכתבה שפורסמה בעיתון הכוויתי נטען כי מידע זה, על הקמת המפעל בלבנון בצד ההצהרות של אותו בכיר איראני, יביכו את הממשלה בביירות, מאחר שמדובר בהפרה בוטה לריבונות הלבנונית. מסר אחר שיועבר, לפי הכתוב, הוא מטהראן לירושלים: תקיפת מטרות איראניות בסוריה כדי למנוע אספקת נשק לחיזבאללה כבר לא משפיעה על הארגון.

עיתון אל ג'רידה הכוויתי פרסם בעבר כמה ידיעות בלעדיות שהתבססו על מקורות ישראלים. בעולם הערבי סבורים כי ידיעות רבות שמפרסם העיתון, שנהיה מעין שופרושל הממשל הישראלי, נועדו להעביר מסרים מישראל לשכנותיה בין אם בסוריה או בלבנון. פרשנים בלבנון אף טענו כי העיתון נתמך כלכלית על ידי ישראל, ומשמש למטרות תעמולה.

בשנים האחרונות הגדירו במערכת הביטחון את הגעתם של טילים מדויקים לידי ארגוני טרור כ"איום המשמעותי ביותר". לדברי קצין במטכ"ל, אפשרות הדיוק בעת ירי טילים לשטח ישראל מהווה את הדבר המטריד והמפריע ביותר לישראל מצד האויב. על כן, אם אותם מפעלים שהוקמו על ידי משמרות המהפכה האיראניים אכן ייצרו עבור חיזבאללה טילים מדויקים כפי שדווח בעיתון הכוויתי, הדבר יוסיף למפת האיומים ששרטטו בישראל.

כבר כיום יש ברשות חיזבאללה וחמאס טילים מדויקים, בהיקפים שונים. אך השינוי כעת (אם הדיווח בעיתון הכוויתי יתברר כנכון) הוא שחיזבאללה לא יהיה תלוי בהעברות אמל"ח כדי להגדיל את הארסנל שברשותו. כמו כן, הידע הטכנולוגי יאפשר לו לא רק להגדיל את כמויות הנשק המתקדם, אלא גם לפתח ולשדרג אותו, למשל באמצעות פיתוח ראש נפץ קרבי גדול יותר, או לטווח ארוך יותר.

בדיווח הכוויתי מוזכרים מספר פיתוחים טכנולוגיים וצבאיים — החל מטילים מסוגים שונים וכלה בכלי רכב חמושים, טילי טורפדו, או כלי טיס בלתי מאוישים מתקדמים.

כבר כיום בידי חיזבאללה מאות טילי שיוט וכטב"מים, מאות טילים מדויקים וארסנל רקטות הגדול פי עשרה מאשר היה לו בעת מלחמת לבנון השנייה ב-2006. בין רקטות אלה אלפים לטווח קצר של עד 45 קילומטרים, אלפים לטווח בינוני של עד 250 ק"מ ומאות לטווח ארוך. ואולם, לפי הדיווח ב"אל ג'רידה" עתה תהיה בידי חיזבאללה האפשרות לייצר רקטות לטווח כפול מכך ויותר.

דיווח זה עולה בקנה אחד עם עם האופן שבו מכנה בתקופה האחרונה צה"ל את חיזבאללה — צבא בגודל בינוני, ולא ארגון גרילה. יותר מכך, אם יתברר הדיווח כנכון, הרי שלאותו צבא יש עכשיו גם תעשייה צבאית, עם מספר קווי ייצור לנשק מתקדם. לשינוי שעובר חיזבאללה אחראית גם הלחימה בסוריה, בה הוא משתתף ורוכש ניסיון מבצעי. ואולם בצה"ל רואים במעורבות הארגון בלחימה מעבר לגבול גם חיסרון עבורו. לדברי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, על אף צבירת הניסיון המבצעי, פעילות חיזבאללה בסוריה — בה מושקע שליש מכוחו של הארגון — גם הביאה למשבר תקציבי ומוראלי בארגון. זאת בין היתר משום שעד כה נהרגו בה כ–1,700 מלוחמי חיזבאללה, ועוד כ–7,000 נפצעו.

דיווח זה מגיע כאשר ביום חמישי, בפגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל אינה מעוניינת שהטרור הקיצוני הסוני של אל־קאעדה ודאעש בסוריה יתחלף בטרור של האיסלאם הקיצוני השיעי שמנהיגה איראן.

זמן קצר לפני שהמריא ממוסקבה בחזרה לישראל אמר ראש הממשלה בתדרוך טלפוני לכתבים כי הדגיש בפני פוטין שישראל לא מתנגדת להסדרה מדינית בסוריה שתביא לסיום מלחמת האזרחים, אלא מתנגדת שבהסדר כזה איראן וגרורותיה יישארו בסוריה באופן קבוע. "זה הובהר על ידי בצורה טובה ואני חושב שהמסר הופנם", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף כי רצה להבהיר לנשיא רוסיה את עמדת ישראל בנוגע להסדרה המדינית בסוריה. "היה חשוב לי שגם אם התהליך של ההסדרה ייקח זמן, העמדה של ישראל תהיה ברורה", ציין נתניהו. "הדגשתי את ההתנגדות התקיפה שלנו להתבססות של איראן וגרורותיה בסוריה. אנחנו רואים את איראן מנסה לבנות תשתיות צבאיות בסוריה מתוך כוונה להתבסס שם ואנחנו רואים ניסיון איראני להקים נמל ימי בסוריה. יש לזה השלכות חמורות מבחינת ביטחון ישראל. אמרתי לפוטין שזה יערער את היציבות ויפגע באפשרות של הסדרה מדינית בסוריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

המאחז מצפה דני, אתמול. חיבור מאחזים לחשמל היה לציפור הנפש של ח"כ ניר אורבך

מהבנייה ועד הכספים החדשים למתנחלים: השנה של הממשלה מעבר לקו הירוק

הילה רוח. "יצאו באלבום החדש כמה שירים עם לב. ויש לי לב"

"באלבום החדש רציתי לחלוץ שד. אתה יכול לצטט"

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ