אחרי 115 ימים בכלא הצבאי: הסרבנית תמר זאבי קיבלה פטור מטעמי מצפון

זאבי סירבה מאז נובמבר להתגייס לצה"ל, ובתחילת השבוע קיבלה פטור מהועדה המוסמכת. סרבנית נוספת, תמר אלון, לא קיבלה פטור ותופיע בפני ועדה הבוחנת אי התאמה לשירות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה לשחרור הסרבנית תאיר קמינר בעת גיוסה, בשנה שעברה
הפגנה לשחרור הסרבנית תאיר קמינר בעת גיוסה, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום
גילי כהן
גילי כהן

אחרי 115 ימים בכלא הצבאי, הסרבנית תמר זאבי קיבלה היום (חמישי) פטור משירות מטעמי מצפון ותשוחרר מצה"ל. זאבי, בת 19 מירושלים, מסרבת להתגייס מחודש נובמבר האחרון, ומאז נשלחת לתקופות כליאה ממושכות בכלא הצבאי. בתחילת השבוע, היא הופיעה בוועדה צבאית המוסמכת להעניק פטור מטעמי מצפון.

לעומתה הוועדה החליטה לא להעניק פטור לסרבנית נוספת, תמר אלון. היא המסרבת להתגייס לצה"ל מאותו מועד ושוהה בכלא הצבאי מזה 118 ימים. הוועדה הסבירה כי סירובה של אלון אינו עקבי ונובע משיקולים פוליטיים. עם זאת, המליצה הוועדה הצבאית כי אלון תעבור לטיפול הוועדה המוסמכת להעניק פטור משירות מטעמים של אי-התאמה. בדרך דומה שוחררה הסרבנית תאיר קמינר ב-2016.

כללי הוועדה הצבאית שמעניקה פטור מטעמי מצפון ברורים: פציפיזם כן, סרבנות בשל הכיבוש – לא. זאבי אמנם הצהירה כי היא לא מוכנה להשלים עם הכיבוש, אך הצליחה לשכנע את הוועדה כי מניעיה נוגעים לסירוב לשירות בצבא באופן כללי. לעומתה, אלון כתבה טרם גיוסה כי היא מסרבת להתגייס "מתוך דאגה ואהבה לחברה אליה אני שייכת, הסירוב שלי נועד בראש ובראשונה ליצור שיח ציבורי על דמותה ועתידה של החברה בה אני חיה". לכן הוועדה טענה כי הסרבנות שלה נובעת מאי-ציות אזרחי, ולכן אינה יכולה לקבל פטור.

בארגון "מסרבות", המלווה את השתיים, מסרו כי הן מברכות על שחרורה של זאבי, שסירבה להתגייס לצבא בשל התנגדותה לכיבוש – חרף העובדה שמבחינת הצבא, הפטור ניתן לה בשל נימוקים מצפוניים בלבד. זאבי מסרה כי היא שמחה לצאת לחופשי לאחר שסירבה לקחת חלק במערכת הצבאית "שמבדילה בין בני אדם, מעדיפה כאלה על אחרים, ומאכילה את השנאה בנינו". היא מסרה כי היא מצטערת שהצבא לא הכיר גם בבקשת חברתה, תמר אלון, "שמסרבת בדיוק כמותי לשרת בצבא המדכא עם אחר". בני משפחתה של אלון טענו כי חברי הוועדה חקרו אותה ולבסון היא "הודתה" כי רצון לתקן את המדינה והחברה מניע אותה. "היא הדגישה בפני הוועדה כי גם אם תיאלץ להמשיך ולשלם על כך מחיר, ולשבת בכלא, לא תשנה את צו מצפונה על פי הגדרות הוועדה, המשרתות את צרכי הצבא", מסרה אמה של תמר אלון, מוריה.

מדובר צה"ל נמסר: "היום, 23 במרץ 2017, הוחלט לקבל את בקשתה של תמר זאבי לפטור משירות צבאי מטעמי מצפון. לאחרונה, לאחר שנדונה למחבוש מספר פעמים בגין סירובה להשלים את הליך גיוסה, ביקשה פטור משירות מטעמי מצפון. הבקשה נבחנה באופן ענייני, בהתאם למדיניות ארוכת שנים של צה"ל ופסיקת בית המשפט העליון. הוועדה שדנה בעניינה השתכנעה שתמר זאבי מתנגדת מצפונית לכל שירות צבאי באשר הוא, ועל כן ניתן לה פטור".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"